Dlaczego nie powinieneś korzystać z systemów używających Flash?

Aleksandra Prusator
17/11/2017

Adobe Flash Player, pomimo wielu zasług w kwestii multimediów w Internecie, zasłużył sobie również na opinię technologii przestarzałej i mniej bezpiecznej od swojego następcy, którym jest HTML5 (Adobe, z uwagi na gigantyczną liczbę podatności, zdecydował zakończyć wsparcie dla Flasha w 2020 roku). Pomimo zagrożeń, wiele firm korzystało, a niektóre nadal korzystają z Flasha, w tym kilku dostawców VDR!

A jak wygląda historia Flasha i dlaczego nie powinno się go używać?

Zgodnie z raportem Encoding.com jeszcze do niedawna technologia Flash odpowiadała za dostarczanie treści multimedialnych milionom użytkowników! Z czasem jego popularnośc malała, z uwagi na liczne luki bezpieczeństwa oraz problemy z wydajnością (korzystanie z treści w tej technologii skracało drastycznie czas działania baterii urządzenia).

Dziś bez większych problemów można już poruszać się po Internecie bez udziału technologii Flash, a większość
dostawców oprogramowania (w tym m.in. Microsoft) powoli wygasza dla niej wsparcie. Warto wspomnieć, że tacy giganci, jak: Google, Mozilla czy Apple od lat krytykowali tę technologię, zawieszając dla niej wsparcie już kilka lat temu i stawiając na nowszą technologię HTML5.

Już w 2010 roku Steve Jobs w swoim słynnym wpisie na blogu  wyjaśniał dlaczego firma Apple zdecydowała się nie wspierać dłużej technologii animacji Adobe w iPhone’ach. Poniżej 5 kluczowych powodów tej decyzji:

1. Flash jest niezabezpieczony i nie działa poprawnie
2. Flash skraca żywotność baterii
3. Oprogramowanie Adobe Flash jest prawnie zastrzeżone
4. Nowsze formaty wideo są lepsze i powszechnie dostępne
5. Flash nie obsługuje funkcji dotykowych

Nie jest więc zaskoczeniem wycofanie się Adobe z Flasha, zwłaszcza, że technologii tej wielokrotnie zarzucano, że jest niebezpieczna dla użytkowników Internetu. W rezultacie firma Adobe mając na uwadze dalszą współpracę z kluczowymi parterami technologicznymi, wydała oficjalne oświadczenie z informacją o zawieszeniu aktualizacji i dalszej dystrybucji Flash Playera do końca 2020 roku.Do tego czasu zobowiązała się regularnie dostarczać aktualizacje bezpieczeństwa i dbać z należytą starannością o kompatybilność z systemami operacyjnymi i przeglądarkami.

Jak to się ma do branży VDR?

Systemy Virtual Data Room uważane sa za jedne z bezpieczniejszych na rynku. O lukach Flasha mówi się od kilku lat. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że niektórzy dostawcy wycofali się z tej technologii niedawno, a kilku korzysta z niej do dziś!

W systemach VDR technologia ta była (a przez niektórych niestety wciąż jest) wykorzystywana do wyświetlania plików w ramach aplikacji. Niebezpieczeństwo polega na tym, że każdy użytkownik, który zostanie zaproszony do VDR, w którym używany jest Flash potencjalnie zostanie narażony na zagrożenia
bezpieczeństwa czyhające w Internecie.

FORDATA nigdy nie wykorzystywała do wyświetlania plików technologii Flash. Nasz Virtual Data Room posiada natywną aplikację, stworzoną w tym celu od początku do końca przez nasz zespół. Aplikacja ta, za pomocą bezpiecznego połączenia (EV SSL) oraz uwierzytelnienia użytkownika, wyświetla dokument na komputerze użytkownika. Dokument otwierany jest w ramach naszej aplikacji (bez użycia zewnętrznych aplikacji). Dodatkowo po jego zamknięciu nie zostaje żaden ślad na komputerze użytkownika, że taka akcja miała miejsce (nawet w pamięci podręcznej).

Zdjęcie: Fordata, logo Flash ze strony Adobe.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Aleksandra Prusator
Sales & Marketing Director
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do nas!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (płeć, imię, e-mail, język) przez firmę FORDATA sp. z o.o. w celu otrzymywania newslettera firmowego. Oświadczam, iż zostałem/am poinformowany/a o prawie dostępu do swoich danych, ich poprawiania, usunięcia, żądania ograniczenia ich przetwarzania bądź przekazania innemu administratorowi danych, a także wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania moich danych na cele marketingowe, poprzez kontakt: biuro@fordata.pl. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, niemniej brak zgody uniemożliwi wysyłkę newslettera. Cofnięcie zgody nie wpływa na wcześniejsze przetwarzanie danych osobowych. Pełna informacja o Administratorze danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.

FreshMail.pl
Obserwuj nas
© Wszystkie prawa zastrzeżone. FORDATA sp. z o.o. (2018)
Zamów prezentację produktu lub darmową wersję testową!
Zostaw swoje dane i skorzystaj z wersji testowej przez 14 dni za darmo!
W pakiecie otrzymasz wsparcie techniczne 24/7,
dedykowanego konsultanta wraz z indywidualną prezentacją produktu.
Dział sprzedaży pracuje w dni robocze w godz. 9-17.

Oświadczam, iż zostałem poinformowany o prawie dostępu do swoich danych, ich poprawiania, usunięcia, żądania ograniczenia ich przetwarzania bądź przekazania innemu administratorowi danych, a także wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania moich danych na cele marketingowe, poprzez kontakt: biuro@fordata.pl. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, niemniej brak ww. zgód uniemożliwi realizację celów wskazanych wyżej. Cofnięcie zgody nie wpływa na wcześniejsze przetwarzanie danych osobowych. Pełna informacja o Administratorze danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności.

FreshMail.pl