17 . 11 . 2017

Bezpieczeństwo Dlaczego nie powinieneś korzystać z systemów używających Flash?

17 . 11 . 2017

Adobe Flash Player, pomimo wielu zasług w kwestii multimediów w Internecie, zasłużył sobie również na opinię technologii przestarzałej i mniej bezpiecznej od swojego następcy, którym jest HTML5 (Adobe, z uwagi na gigantyczną liczbę podatności, zdecydował zakończyć wsparcie dla Flasha w 2020 roku). Pomimo zagrożeń, wiele firm korzystało, a niektóre nadal korzystają z Flasha, w tym kilku dostawców VDR!

A jak wygląda historia Flasha i dlaczego nie powinno się go używać?

Zgodnie z raportem Encoding.com jeszcze do niedawna technologia Flash odpowiadała za dostarczanie treści multimedialnych milionom użytkowników! Z czasem jego popularnośc malała, z uwagi na liczne luki bezpieczeństwa oraz problemy z wydajnością (korzystanie z treści w tej technologii skracało drastycznie czas działania baterii urządzenia).

Dziś bez większych problemów można już poruszać się po Internecie bez udziału technologii Flash, a większość
dostawców oprogramowania (w tym m.in. Microsoft) powoli wygasza dla niej wsparcie. Warto wspomnieć, że tacy giganci, jak: Google, Mozilla czy Apple od lat krytykowali tę technologię, zawieszając dla niej wsparcie już kilka lat temu i stawiając na nowszą technologię HTML5.

Już w 2010 roku Steve Jobs w swoim słynnym wpisie na blogu  wyjaśniał dlaczego firma Apple zdecydowała się nie wspierać dłużej technologii animacji Adobe w iPhone’ach. Poniżej 5 kluczowych powodów tej decyzji:
1. Flash jest niezabezpieczony i nie działa poprawnie
2. Flash skraca żywotność baterii
3. Oprogramowanie Adobe Flash jest prawnie zastrzeżone
4. Nowsze formaty wideo są lepsze i powszechnie dostępne
5. Flash nie obsługuje funkcji dotykowych

Nie jest więc zaskoczeniem wycofanie się Adobe z Flasha, zwłaszcza, że technologii tej wielokrotnie zarzucano, że jest niebezpieczna dla użytkowników Internetu. W rezultacie firma Adobe mając na uwadze dalszą współpracę z kluczowymi parterami technologicznymi, wydała oficjalne oświadczenie z informacją o zawieszeniu aktualizacji i dalszej dystrybucji Flash Playera do końca 2020 roku. Do tego czasu zobowiązała się regularnie dostarczać aktualizacje bezpieczeństwa i dbać z należytą starannością o kompatybilność z systemami operacyjnymi i przeglądarkami.

Jak to się ma do branży VDR?

Systemy Virtual Data Room uważane sa za jedne z bezpieczniejszych na rynku (więcej o VDR pisaliśmy w artykule „Co to jest Virtual Data Room czyli wszystko co powinieneś wiedzieć”). O lukach Flasha mówi się od kilku lat. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że niektórzy dostawcy wycofali się z tej technologii niedawno, a kilku korzysta z niej do dziś!

W systemach VDR technologia ta była (a przez niektórych niestety wciąż jest) wykorzystywana do wyświetlania plików w ramach aplikacji. Niebezpieczeństwo polega na tym, że każdy użytkownik, który zostanie zaproszony do VDR, w którym używany jest Flash potencjalnie zostanie narażony na zagrożenia bezpieczeństwa czyhające w Internecie.

FORDATA nigdy nie wykorzystywała do wyświetlania plików technologii Flash. Nasz Virtual Data Room posiada natywną aplikację, stworzoną w tym celu od początku do końca przez nasz zespół. Aplikacja ta, za pomocą bezpiecznego połączenia (EV SSL) oraz uwierzytelnienia użytkownika, wyświetla dokument na komputerze użytkownika. Dokument otwierany jest w ramach naszej aplikacji (bez użycia zewnętrznych aplikacji). Dodatkowo po jego zamknięciu nie zostaje żaden ślad na komputerze użytkownika, że taka akcja miała miejsce (nawet w pamięci podręcznej).

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Bezpieczeństwo jest w naszym DNA.

Przetestuj VDR za darmo Przetestuj VDR za darmo
Może CIę  zainteresować