FORDATA wspiera sprzedaż czołowej firmy na polskim rynku technik osłonowych – Grupy Vertex S.A.

Wyzwanie

Głównym wyzwaniem jakie zostało postawione przed naszym zespołem było sprawne i szybkie zorganizowanie data room’u oraz przygotowanie procesu skanowania wszystkich dokumentów udostępnianych w trakcie badania Due Diligence.

Właściciele spółki Vertex położyli szczególny nacisk na bezpieczeństwo i poufność przeprowadzenia transakcji.
Z uwagi na to, że potencjalnymi inwestorami były firmy spoza Polski, o wyborze VDR zadecydowała także możliwość optymalizacji kosztów organizacji badania Due Diligence dzięki wyeliminowaniu kosztów podróży, hoteli i delegacji.

Realizacja

Mając  na uwadze szczególnie wysokie wymogi bezpieczeństwa i poufność dokumentów,  skanowanie zorganizowane zostało w siedzibie spółki. Nie miało to wpływu na czas przygotowania data room’u, który wraz z załadowaniem dokumentów  do aplikacji VDR zajął naszemu zespołowi zaledwie kilka dni. Sprawna organizacja pozwoliła udostępnić dokumenty inwestorom w bardzo krótkim czasie, a przejrzyście stworzona struktura dokumentów oraz dostęp do nich 24/7 sprawiły, że proces przebiegł płynnie i komfortowo dla wszystkich osób zaangażowanych w transakcję.

Okres udostępnienia VDR: 4 tygodnie
Ilość załadowanych stron dokumentów: 8 000

Rezultat

W efekcie badania Due Diligence, grupa Vertex  zmieniła właściciela – na zakup 100% akcji zdecydował się fiński  producent i dostawca szerokiej gamy wyrobów metalowych i wyposażenia wnętrz , spółka Pisla Sp. z o.o.

Pisla  jest  jednym z liderów rynku w krajach nordyckich i bałtyckich, który dzięki zakupowi  spółki Vertex, zwiększył swoją ofertę produktową oraz wzmocnił pozycję na rynku.

Firma Vertex uzyskała natomiast nowe możliwości rozwoju między innymi poprzez dostęp do nowych rynków zbytu oraz rozszerzenie gamy obecnie oferowanych produktów.

Wartość FORDATA

FORDATA usprawnił przede wszystkim odpowiednią organizację badania Due Diligence oraz całej dokumentacji firmy Vertex. Aplikacja umożliwiła przeprowadzenie badania w sposób sprawny i komfortowy dla wszystkich stron transakcji. Pozwoliła również skrócić czas badania oraz obniżyć jego koszty. Ponadto, użycie aplikacji wpłynęło pozytywnie na postrzeganie spółki jako nowoczesnej i działającej zgodnie ze standardami obowiązującymi w Europie Zachodniej.

Projekt przebiegł bardzo płynnie, a o jego sukcesie świadczą przede wszystkim opinie zadowolonych użytkowników:

Wartość dla Zbywcy:

„Dzięki współpracy z FORDATA udało nam się lepiej przygotować do badania Due Diligence oraz zorganizować dokumentację firmową. Bardzo cenimy sobie wysokie zaangażowanie zespołu w organizację całego procesu.
Użycie narzędzia jakim jest FORDATA Virtual Data Room pozwoliło nam przeprowadzić proces dużo sprawniej i szybciej w stosunku do tradycyjnych metod oraz co bardzo ważne, w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.”

Janusz Gibas
Prezes Zarządu Grupy Vertex S.A.

Wartość dla Nabywcy

„Dostęp do dokumentów przy użyciu przeglądarki internetowej i brak konieczności wysyłania naszych doradców do siedziby spółki do Polski pozwolił nam w znacznym stopniu ograniczyć koszty realizowanej transakcji. Samo narzędzie jakim jest wirtualny data room zapewniło nam komfortową pracę, a szybki i łatwy dostęp do dokumentów skrócił czas potrzebny na przebadanie spółki i podjęcie decyzji o zakupie.”

Minna Laine
Business Controller, Pisla Oy