Raporty Deal Flow Poland, publikowane przez firmę Exen, we współpracy z Bastion Advisory i Gide Loyrette Nouel na stałe wpisały się w krajobraz podsumowań branżowych w Polsce. Doceniając ich wysoką wartość merytoryczną, regularnie korzystamy z przygotowanych zestawień oraz prezentowanych wniosków, w celu podsumowania oraz planowania własnych działań.

Czy to cisza przed burzą?

Deal Flow: Poland Q3 2013 Update dla wielu nie był zaskoczeniem. W zgrabny i metodyczny sposób podsumowuje sytuację na polskim rynku M&A. Tymczasowe osłabienie rynku, który ściśle powiązany jest z aktywnością funduszy PE/VC czy warszawskim parkietem,  jest odzwierciedleniem tego co dzieje się na rynkach Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Podstawową działalnością Exen jest wsparcie komunikacji uczestników polskiego rynku kapitałowego, a efektem ubocznym doskonała pozycja podsumowująca rynek ECM w Polsce.

M&A – znaczne zmniejszenie wartości transakcji

W segmencie M&A widać znaczne zmniejszenie wielkości transakcji w stosunku do poprzednich kwartałów: 10 największych transakcji ogłoszonych w Q3 miało wartość ponad dwukrotnie mniejszą od zaledwie 5 największych transakcji z Q2! Czy jest to tylko zadyszka po wyraźnie aktywniejszej pierwszej połowie 2013? Pewne jest tylko to, że uczestnicy rynku w najbliższej przyszłości powinni się nastawić na spółki średniej wielkości i skierować swoje zainteresowania w stronę bankowości, medycznego i telekomunikacji.

Private Equity – aktywna branża medyczna

Private equity stał pod znakiem sektora medycznego. Warto wspomnieć choćby transakcje na spółkach ACP Pharma, Nu-Med czy choćby Magellan. Wyjątkową aktywność można dostrzec również po drugiej stronie – fundusze aktywnie pozyskują nowe środki, co dobrze wróży kolejnym kwartałom.

GPW – powiało optymizmem

Trzeci kwartał nie był również łaskawy dla warszawskiej giełdy. Na parkiecie głównym i na New Connect zadebiutowało łącznie zaledwie 10 spółek (17 na GPW od początku roku). Aby uzmysłowić sobie jak kiepski był to czas wystarczy porównać Q32012 i Q32012: w ubiegłym roku warszawskie debiuty zebrały więcej środków niż łącznie udało się zebrać na giełdach w Dublinie, Oslo, Mediolanie i Euronext w Paryżu, podczas gdy tegoroczne debiuty każdej z tych giełd były warte kilkukrotnie więcej niż debiuty warszawskie! Statystyki nie sprzyjają, ale  pojawiły się także pierwsze symptomy ożywienia na polskim rynku kapitałowym, które mogą przełożyć się na wzrost aktywności inwestorów i przede wszystkim zachęcić kolejnych emitentów do debiutu na warszawskim parkiecie. Debiut PKP CARGO, bo o nim mowa, to największy debiut na warszawskie GPW w tym roku. Pozwolił zarobić inwestorom prawie 18%, a jego sukces uznawany jest za pierwsze oznaki ożywienia. Cieszy nas to tym bardziej, że także mieliśmy swoją zasługę w tym procesie. Nasz Data Room został wykorzystany w fazie preIPO Due Diligence, w celu bezpiecznego udostępnienia dokumentów źródłowych Spółki doradcom prawnym i finansowym.

Deal Flow: Poland jest unikatową pozycją agregującą dane dotyczące rynków M&A, IPO oraz PE. Publikowany co kwartał stanowi doskonałe podsumowanie i perspektywy Polskiego rynku. W ostatnim czasie Exen, jako logiczny krok rozwoju, podjął współpracę partnerską z FORDATA, by nie tylko zwiększyć jakość prezentowanych danych, lecz również zoptymalizować rynek zarządzania dokumentacją i zapewnić swoim Klientom możliwość skoncentrowania się na core businessie i procesie wejścia na nowy rynek.

Napisane przez: EXEN, Bastion Group, Gide Loyrette Nouelle oraz FORDATA

Exen wspiera komunikację uczestników polskiego rynku kapitałowego. Tłumaczymy i redagujemy sprawozdawczość finansową, materiały inwestorskie i prasowe oraz dokumenty transakcyjne. Pracujemy bezpośrednio z zarządem i działem relacji inwestorskich emitenta, jak również na rzecz jego doradców. Po stronie buy side obsługujemy inwestorów instytucjonalnych, takich jak BlackRock, Fidelity czy Prudential. W ramach projektu Deal Flow: Poland piszemy o kulisach M&A, private equity i GPW. www.exen.pl

FORDATA to pionier na polskim rynku kapitałowym, który w oparciu o technologię Virtual Data Room wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje private equity i prywatyzacje, w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Nasz system podniósł bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 26 mld złotych, przy których pracowało ponad 20 tysięcy osób z kilkuset niezależnych firm z całego świata. Naszym dążeniem jest identyfikowanie potrzeb w zakresie bezpiecznego zarządzania poufnymi dokumentami wśród konkretnych branż i zaspokajanie ich w oparciu o technologię Virtual Data Room. fordata.pl

Zdjęcie główne – unsplash.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas