FORDATA BUSINESS BREAKFAST – Eksperci o wyzwaniach współczesnego biznesu

W dniu 9 maja w Warszawie odbyło się już trzecie FORDATA VDR Business Breakfast. W trakcie spotkania Eksperci FORDATA i ADVICERO przybliżyli uczestnikom tematykę biznesowych przesłanek zbycia biznesu oraz potencjalnych wyzwań podczas udostępniania dokumentacji inwestorom. Link do poprzedniego wydarzenia TUTAJ.

Wśród Prelegentów spotkania znaleźli się:

  • Alicja Kukla-Kowalska, Senior Account Manager i Ekspert M&A w FORDATA VDR, Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z 15-letnim doświadczenia między innymi w APC Denmark, Emerson Network Power, AT&T.
  • Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Managing Partner, doradca podatkowy w Advicero, absolwentka SGH z 19-letnim doświadczeniem: Andersen, EY, TPA Horwath.
  • Sławomir Patejuk, Tax Partner w Advicero, absolwent SGH z 10-letnim doświadczeniem w międzynarodowych firmach doradztwa podatkowego.

Przybyli Goście uzyskali cenną wiedzę na temat spółek, przedsiębiorstw, możliwości dróg rozwoju biznesu i zabezpieczenia majątku oraz zdobyli złote rady – tzw. dobre praktyki stosowane podczas procesów transakcyjnych.

Fuzje i przejęcia jako strategia rozwoju firmy

W opinii ekspertów, fuzje i przejęcia są wciąż najchętniej stosowaną strategią rozwoju firm. Pomimo wysokiej aktywności na rynku M&A na świecie i w Polsce, w wyniku wielu transakcji nie generuje się wartość dodana. Natomiast efekty synergii (które były zakładane podczas planowania i realizacji transakcji) nie materializują się. Wynika to najczęściej z ryzyka, które nie jest dostatecznie zidentyfikowane i zbadane przed podjęciem transakcji. Mowa tutaj m.in. o ryzyku: podatkowym, zawyżonych cen transakcji, przekształceniowym związanym z kapitałem ludzkim i różnicami kulturowymi, ryzykiem fazy due diligence i vendor due diligence czy integracji. Z punktu widzenia podatkowego vendor due diligence, warto pamiętać o nowych zapisach dotyczących uszczelnienia klauzuli o unikaniu opodatkowania, która obowiązuje od dnia 1 stycznia 2019 roku. Celem vendor due diligence jest identyfikacja oraz adresowanie ryzyk podatkowych, które związane są z nabyciem składników majątkowych lub samej spółki, mając wpływ na cenę transakcyjną. Z kolei w trakcie podatkowego due diligence, możliwe jest zidentyfikowanie oraz wskazanie tzw. „obszarów do naprawy” oraz najważniejszych ryzyk.

Ryzyka fazy due diligence

Dla współczesnego biznesu kluczowa jest kontrola „kto, co, komu udostępnia” oraz zrozumienie konsekwencji naruszenia bezpieczeństwa informacji w procesie transakcyjnym. W trakcie spotkania omówiono kwestie ryzyk fazy due diligence wraz z bezpieczeństwem danych i informacji udostępnianych podmiotom zewnętrznym. Powyższym ryzykom można zapobiec stosując się do dobrych praktyk transakcyjnych oraz wykorzystując rozwiązania chmurowe, takie jak Virtual Data Room (VDR). Służą one do kontrolowanego, bezpiecznego współdzielenia wrażliwej dokumentacji spółki. Dla przykładu VDR zaprojektowany jest w taki sposób, aby udostępnianie plików zewnętrznym podmiotom było bezpieczne i aby nie było możliwości modyfikacji plików.

Więcej informacji o tym, jak ważny jest VDR w procesie Due Diligence znajdą Państwo w artykule Jak możemy Ci pomóc w Due Diligence.

Jeśli tematyka wydaje się Państwu interesująca, a nie było okazji, aby pojawić się na spotkaniu, zachęcamy do zapoznania się z prezentacją FORDATA.

Zostaw adres email, a prześlemy Tobie prezentację

Wszystkich zainteresowanych kolejnymi spotkaniami FORDATA VDR Business Breakfast serdecznie zapraszamy do kontaktu: biuro@fordata.pl. Kolejne spotkania planujemy zorganizować jeszcze w tym roku, tym razem we Wrocławiu!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Cię też zainteresować
© Wszystkie prawa zastrzeżone. FORDATA sp. z o.o. (2019)

Brain made by 813.pl   
Nagrody i wyróżnienia
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie.