Fundusze PE/VC w 1. połowie 2021 roku – USA i Europa

Przełom 2021 roku przyniósł nowe perspektywy dla globalnego sektora private equity – między innymi normalizację procesu transakcyjnego i wzrost liczby transakcji do dawnych poziomów. Według Refinitiv, w pierwszych 6 miesiącach 2021 r. na całym świecie odnotowano 6298 transakcji o łącznej wartości ponad 500 miliardów dolarów, co jest najwyższą wartością od czterdziestu lat, czyli od kiedy takie dane są udostępniane.

Sytuacja ta świadczy o przewadze takich czynników obserwowanych na rynku, jak duża ilość dry powder, stłumiony popyt czy nowe możliwości fundraisingu. Zwiększenie liczby pracowników w zespołach ds. zawierania transakcji Private Equity i wsparcia, a także – do pewnego stopnia – kontrowersje wokół młodych bankierów, którzy stoją w obliczu wypalenia ze względu na wzrost obłożenia pracą w dużych bankach inwestycyjnych, również wskazują na to, że rynek transakcyjny kwitnie.

Zarówno Europa, jak i Ameryka Północna odnotowały dużą aktywność we wszystkich głównych sektorach, jednak główną zmianą, którą należy zauważyć, jest większa liczba transakcji na rynku europejskim w porównaniu z amerykańskim. Według analiz Pitchbook i Preqin, rynek w Wielkiej Brytanii i w innych częściach Europy spodziewa się wysokiej aktywności w obrębie private equity.
Dostępność płynnych kredytów, zmieniające się systemy podatkowe i powrót do normalności są kluczowymi czynnikami napędzającymi tę sytuację. Poszukiwane są nie tylko firmy z sektorów technologii, usług IT i opieki zdrowotnej, ale również konsumpcyjnego, przemysłowego i inwestycji ESG, które cieszą się rekordowym zainteresowaniem.
Płynny i łatwo dostępny kredyt będzie kluczową osią wzrostu liczby transakcji w nadchodzących miesiącach. Może jednak minąć nieco czasu, zanim stopy procentowe ustabilizują się, ponieważ gospodarki europejskie nadal wychodzą ze spowolnienia gospodarczego wywołanego przez COVID-19. Dalszy wzrost odnotują wykupy lewarowane. Jednak kluczową obserwacją, a przy tym ciekawą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest pojawienie się kredytu prywatnego w transakcjach private equity.
Niedawne przejęcie stamps.com przez Thomę Bravo za 6,6 mld dolarów było jedyną w swoim rodzaju transakcją, w której nie uczestniczył tradycyjny bank finansujący wykup lewarowany.
Prywatne fundusze dłużne zaczynają wchodzić do gry poprzez finansowanie średnich i dużych transakcji. Według danych Preqin, środki pieniężne zdeponowane w tych funduszach wzrosły na całym świecie o ponad 360 miliardów dolarów. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli w nadchodzących miesiącach również w Europie ten trend będzie agresywnie wzrastał. Zarządy w dużych bankach inwestycyjnych bacznie przyglądałyby się takim transakcjom i musiałyby znaleźć sposoby na utrzymanie konkurencyjności na rynkach długu, jeśli trend ten faktycznie zacznie ostro zwyżkować.
Blackstone i KKR skupiają się mocno na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych – i będzie to interesująca przestrzeń, na którą warto zwrócić uwagę, ponieważ wiele innych funduszy skoncentrowanych na nieruchomościach również może starać się wzmożyć aktywność transakcyjną w tych samych regionach geograficznych.
Nie wydaje się także, aby w najbliższym czasie zwalniać miało zainteresowanie ligami i drużynami sportowymi. Nie tylko piłka nożna, ale także ligi tenisowe, Formuły 1 i rugby cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony firm PE. Fani wracają na stadiony w całej Europie i USA, oczekuje się zatem dużego ruchu, ale to, czy takie umowy zostaną ostatecznie zrealizowane, jest trudne to przewidzenia, ponieważ procesy te wymagają szczególnego porozumienia różnych stron transakcji, a zwłaszcza samych graczy i drużyn.
Pojawia się przy tym groźba nowych fal COVID-19, choć wraz z rosnącym odsetkiem zaszczepionych osób, wydaje się, że okres spowolnienia inwestycji private equity minął. Atrakcyjne możliwości związane z przejęciami platform i typu „bolt-on” będą nadal napędzać działalność PE w wysokim tempie.
Artykuł został przetłumaczony przez FORDATA. Przeczytaj oryginalny tekst na naszej stronie anglojęzycznej.

Szybszy proces fundraisingu i dezinwestycji

Wypróbuj FORDATA VDR bezpłatnie przez 14 dni

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować