Zgodnie z opiniami ekspertów, znacząca liczba, bo aż 55-70% (w zależności od źródła) transakcji M&A nie osiąga zakładanych finansowych efektów synergii. Za przyczynę większość ekspertów uznaje zignorowanie potencjalnych wyzwań, które mogą nastąpić w procesie integracji, a co za tym idzie jej słabą egzekucję.

Największy nacisk firm oraz ich doradców kładziony jest na wcześniejsze etapy transakcji, tj. Due Diligence czy negocjacje. Nie bez przyczyny, bo to właśnie wtedy udostępniane są wrażliwe informacje firmowe, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, negocjowane ostateczne warunki kontraktu (finansowe, operacyjne). Tymczasem transakcja nie kończy się na podpisaniu umowy inwestycyjnej. Tak naprawdę to dopiero początek nowych wyzwań, przed którymi stoją integrowane spółki i nad którymi warto zastanowić się jeszcze przed podpisaniem umowy inwestycyjnej.

Dlaczego większość transakcji nie osiąga zakładanych finansowych efektów synergii?

Dobre zaplanowanie procesu integracji, jej poszczególnych etapów, przydzielenie zespołu odpowiedzialnego za egzekucję (tzw. Decision Management Office; za Bain & Company) to tylko wybrane obszary. Główne wyzwania dotyczą scalenia kultury organizacyjnej obu spółek. Mówi się, że najważniejsze są aspekty miękkie, że nic nie zastąpi leadershipu, który sprawi, że ludziom będzie chciało się pracować, i co ważniejsze, nie odejdą do innych, bardziej stabilnych w ich oczach firm.

Zgoda. Ale aby liderzy byli w stanie skutecznie zaangażować ludzi z obu organizacji do wspólnej pracy, potrzebują narzędzi do szybkiej wymiany informacji i efektywnej komunikacji z zespołem. Potrzebne są także narzędzia do szybszego podejmowania, strategicznych na tym etapie, decyzji (HR, nominacje, kultura organizacyjna, biznes). Jest to o tyle ważne, że integracja to moment kiedy wymiana informacji jest utrudniona (łączące się firmy nie posiadają wspólnych systemów informatycznych), a informacje potrzebne zarządzającym są w znaczącej części poufne i szczególnie wrażliwe biznesowo (np. dane kadrowe).

Virtual Data Room, wykorzystywany do zarządzania fazą Due Diligence staje się naturalnym wyborem na etapie integracji. Takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość procesu transakcyjnego i możliwość szybkiego i bezpiecznego przekazania właściwych informacji zespołowi odpowiedzialnemu za integrację oraz osobom zarządzającym w nowo powstałej organizacji.

Pozwala zebrać istotne informacje w jednym miejscu, z nieprzerwanym dostępem przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Wielopoziomowe prawa dostępu do plików dają firmom ten sam poziom kontroli nad dokumentami jaki miały podczas fazy DD. Pracownicy są informowani w przypadku publikacji nowych dokumentów, natomiast zaawansowane raporty aktywności, pokazujące m.in. kto oglądał jakie dokumenty i jak długo, pozwalają Komitetowi Zarządzającemu sterować procesem tak, aby posuwał się naprzód.

Virtual Data Room, umożliwiając bezpieczną i efektywną komunikację oraz współpracę jeszcze nie zintegrowanych firm, znacząco wpływa na efektywność operacyjną. Im szybciej zostanie ona podniesiona, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia przez firmę efektów synergii.

W Stanach Zjednoczonych firmy już dawno zrozumiały to wyzwanie. Zgodnie z ogólnodostępnymi raportami, aż 65% firm zatrudnia specjalistyczne firmy doradcze, których zadaniem jest skuteczna egzekucja integracji, a 50% korzysta z Virtual Data Room dedykowanego do wsparcia tego procesu.

W Polsce, jak na razie, statystyki nie przemawiają na korzyść przedsiębiorców. Zgodnie z naszą wiedzą, zaledwie niewielki procent transakcji (największych transgranicznych deali) realizowanych jest zgodnie z najlepszymi praktykami. A szkoda, bo ostatnie raporty mergermarket.com pokazują, że rynek napędzają właśnie transakcje małej i średniej wielkości i jest to trend postępujący.

Czekamy zatem na moment, kiedy zarządzający tych właśnie firm zauważą, że można lub wręcz trzeba zmienić sposób egzekucji integracji tak, aby wycisnąć maksimum podczas tego etapu. Tym bardziej, że uczestnictwo w transakcjach, które są domykane, a integracja nie postępuje płynnie i ostatecznie nie przynosi zakładanych finansowych efektów, może być frustrujące.

Więcej o usłudze Virtual Data Room dedykowanej do wsparcia procesu integracji potransakcyjnej, znajdą Państwo tutaj.
Wybrane firmy specjalizujące się w doradztwie w zakresie integracji to m.in.. Bain & Company, The Boston Consulting Group, Capgemini, Accenture.

Ciekawe raporty:
http://www.boozallen.com/media/file/76776.pdf
http://www.bain.com/publications/articles/10-steps-to-successful-ma-integration.aspx
http://www.portfoliopartnership.com/post-acquisition-integration-checklist
http://bit.ly/WVcOb6
http://www.mergerintegration.com/post-merger-management/communication-best-practices-truth-acquisition

Zdjęcie główne – unsplash.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleksandra Prusator
Sales & Marketing Director
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas