Investment Forum & Private Equity Awards Gala 2017

Podczas tegorocznej edycji przedstawiciele przedsiębiorców i funduszy dyskutowali na temat kondycji i rozwoju branży private equity. Forum zostało podzielone na trzy panele dyskusyjne dotyczące finansowania PE na rynkach kapitałowych, rynku polskiego dla inwestorów PE ora trendów i uwarunkowań na polskim rynku PE.

Rynek PE w Polsce stabilny, ale bez fajerwerków

Rok 2017 raczej nie zmieni się na większy, bardziej rozwinięty pomimo kilku dużych transakcji w drugiej części i pod koniec 2016 roku. Tych kilka „nosorożców” z pierwszych stron gazet, jak Dino, Żabka, Allegro czy Novago to jednorazowe duże wyjścia, które dobrze że się stały, bo „nakręcają marketingowo” Polskę na nowych inwestorów z zagranicy. Fundusze PE funkcjonują w Polsce dopiero od 27 lat, nasza gospodarka wolnorynkowa jest młoda i jest to stosunkowo krótki czas, aby celów potencjalnych przejęć było dużo na rynku. Końcówka roku 2016 została podpita przez kilka dużych transakcji, które raczej zaburzają ogólny trend na rynku PE, niż wyznaczają skalę na jaką będą odbywały się przejęcia w kolejnych latach.

Eksperci mają podzielone zdania w zakresie tego czy jest miejsce na dedykowany polski fundusz robiący mega deal’e. Polskie fundusze są w stanie dowieść ciekawe duże spółki na rynek, tylko nie wiadomo czy znajdzie się odpowiednio duży polski fundusz z dedykowanymi środkami na to, by ten deal był w stanie zrealizować.  Polskie fundusze fajnie rozwijają małe spółki, ale jeśli chodzi o duże transakcje to trafiają one do dużych międzynarodowych graczy.

Ważną kwestią jest ilość funduszy PE, których jest w Polsce relatywnie mało porównując do rynków zachodniej Europy oraz mała ilość wyjść  z inwestycji poprzez giełdę.

Duża ilość średnich spółek z potencjałem i zmiana pokoleniowa

Polską gospodarkę tworzy duża ilość spółek średnich, które stopniowo osiągają skalę, która może pozwolić na zyskanie wartości w 2017 r. Rozwój kapitałowy idzie za rozwojem gospodarki, a rozwój polskiej gospodarki i prywatnej przedsiębiorczości jest na tle gospodarek regionu bardzo intensywny. Jest duża podaż ciekawych projektów, zarządzanych przez starsze pokolenie, kierujące się filozofią, że lepiej najpierw zrobić coś dobrze w Polsce, a dopiero później z silną pozycją wyjść za granicę.

Młodzi przedsiębiorcy chcą z kolei wychodzić z Polski od razu i budować biznes na skalę globalną. Ta zmiana pokoleniowa w rodzinnych firmach jest zauważalna, ale jeszcze nie jest na tyle duża, żeby fundamentalnie zmienić rynek M&A.

Kto i w co będzie inwestował?

Obecnie kapitał wpływa do Polski i zagraniczni inwestorzy przejmują polskie przedsiębiorstwa, ale prognozuje się, że kapitał polski coraz siniej zacznie przejmować spółki w Europie Zachodniej. Tu będą obserwowane także duże transakcje. Kapitał w Polsce jest, ponad bilion złotych oszczędności w gospodarstwach domowych, na lokatach. Kwestia czasu i dobrych chęci, żeby go w końcu zainwestować.

Inwestorzy mają aktualnie apetyt  na spółki z obszaru nowych technologii, szeroko rozumianej farmacji, usług medycznych, opakowań. Na rynku  z kolei najwięcej jest spółek z szeroko rozumianego retail’u, produkcji żywności i napojów,  tradycyjnej technologii  (silne patenty) oraz e-commerce. Inwestorzy nie mają apetytu na spółki obciążone dużym ryzykiem regulacyjnym np. zielona energia.

„Jeśli chodzi o wielkość spółek, które będą obiektami przejęć w 2017 r., eksperci wskazują głównie MIDcapy, czyli transakcje wartości 100-400 milionów złotych, które są trzonem polskiego rynku.”

Ogromny potencjał na przejęcia upatrywany jest w przedsiębiorstwach prywatnych, prowadzonych przez właścicieli od początku.

Jak to w tej Polsce jest, czy to raj dla inwestorów? Perspektywy na 2017

Polska jest rosnącym i ciekawym rynkiem, ale jeszcze niezbyt dużym. Ilość transakcji, która ma wpływ na wielkość portfeli inwestorów na razie nie jest duża. Ale rośnie ilość transakcji z rynku pierwotnego, co roku pojawiają się w Polsce nowe fundusze, mega deal’e, które miały miejsce w 2016 roku zwróciły uwagę zagranicznych inwestorów. Eskperci przewidują dalszy napływ funduszy – po historycznych wynikach w 2016 r. Polska trafiła „na radary” zagranicznych funduszy, choć nie jest jeszcze must have.

Widziany przypływ nowych funduszy do Polski jest wynikiem zmian, które zaszły w Europie i na świecie. Wiele rynków się zamknęło. Niepewny jest rynek brytyjski (Brexit, spadek funta), Turcja przestała być atrakcyjna, zamknięty jest też rynek rosyjski. Ilość kapitału się nie zmniejszyła, ale rynki się zawęziły, więc kapitał kieruje się tam, gdzie jest relatywnie bezpiecznie. Pieniądze, które mogły być zainwestowane na innych rynkach wpływają na nasz.

Inwestycjom w Polsce niewątpliwie sprzyja sytuacja makroekonomiczna, która jest stabilna i zdecydowanie lepiej postrzegana niż bezpośrednio po wyborach w 2015 r., ale także wzrost gospodarczy i dobrze funkcjonujący system bankowy. Ryzyko inwestycyjne postrzegane jest podobnie jak w krajach Europy Zachodniej.

To co studzi entuzjazm inwestorów to wprowadzane od kilkunastu miesięcy zmiany prawne, oceniane przez wielu ekspertów jako szkodzące gospodarce, a ponadto niekonstytucyjne. Dlatego też inwestorzy bardzo monitorują nasz rynek i sprawdzają każdą informację w prasie zagranicznej na temat sytuacji prawno-ekonomicznej w Polsce.

IPO czy Private Equity?

Atrakcyjność funduszy jest wyższa w porównaniu z inwestorami giełdowymi, gdyż są oni bardziej elastyczni. Posiadają kapitał, wiedzę, doświadczenie, dostęp do inwestorów, możliwość przedyskutowania rozwoju na kolejne lata, które powodują, że nabywane przedsiębiorstwa rosną na wartości. Giełda z kolei daje prestiż oraz możliwość współpracy z innymi instytucjami, z bankami i uzyskanie kapitału na znacznie lepszych warunkach. Fundusz  często oczekuje nawet pięciokrotnego zwrotu z inwestycji.

Zdaniem ekspertów spółka planująca rozwój poprzez akwizycje powinna skorzystać  z pomocy funduszu PE, który wie jak selekcjonować spółki, jak je kupować, jak budować wartość niż próbować to robić samodzielnie poprzez giełdę.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alicja Kukla-Kowalska
Key Account Manager
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas