IoT – wygoda czy niebezpieczeństwo? Jak zabezpieczyć swoje dane?

Internet of Things to temat jak najbardziej na czasie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze skali, a także niebezpieczeństw, które niosą ze sobą inteligentne urządzenia codziennego użytku, podłączone do Internetu.

Rozpocznę od dowcipu, który bawi mnie za każdym razem kiedy go słyszę.

„Opowiedziałem w domu śmieszny żart. Zaśmiałem się ja, zaśmiała się żona, zaśmiał się telewizor”. Niemożliwe? A jednak taka jest JUŻ rzeczywistość. Jakiś czas temu głośno było o jednym globalnym producencie telewizorów, który nie tylko nasłuchiwał dźwięków dochodzących z otoczenia, ale także przetrzymywał i analizował nagrania. Już sobie wyobrażam te przesłuchiwane rozmowy: „Janusz daj M jak Miłość, Mostowiak taki piękny. Cicho Grażyna zrób mielonych bo zaraz Polaki grają z Azerbejdżanem”.

Internet Rzeczy dla zwykłego konsumenta to nie tylko właśnie telewizory i cała masa udogodnień w smartfonach i komputerach. Pralka, lodówka, odkurzacz, oświetlenie i wszystkie inne urządzenia RTV i AGD  to bardzo często również rzeczy z dostępem do Internetu.

Im dalej zagłębiamy się w temat, tym częściej pada pytanie. Na ile to wszystko jest bezpieczne, czy takie urządzenia da się zhakować? Jak mogę się zabezpieczyć i jak mogę zabezpieczyć moje dane?

Na wstępie należy zadbać o podstawowe rzeczy o które dbamy przy naszych sieciach i komputerach przenośnych. Przede wszystkim pamiętamy o zmianie standardowych haseł dostępu na hasła bezpieczne, a także o ciągłej aktualizacji i instalacji poprawek wypuszczanych przez producenta. Warto też przejrzeć ustawienia chociażby takiego SmartTV i wyłączyć opcję przesyłania danych do producenta na temat użytkowania. Na wiele urządzeń istnieje już także dedykowany antywirus, który pomoże ochronić nasze robociki przed ‘paskudnymi robalami’ pragnącymi poszperać w naszej prywatności. Są to oczywiście podstawowe zabezpieczenia i można by tu opisywać blokowanie nieużywanych portów, czy szyfrowanie wrażliwych danych, ale może warto bardziej zastanowić się czy Wasza pralka rzeczywiście potrzebuje być podłączona do Internetu i sterowana smartfonem? Każdy zapewne odpowie na to pytanie przez pryzmat swojej wygody w codziennym życiu.

Pamiętaj że, przed zakupem każdego urządzenia IoT należy przeprowadzić jego techniczne Due Diligence, czyli upewnić się, że producent zapewnia odpowiednie środki ochrony, niezbędne aktualizacje i wsparcie w razie występujących problemów. To badanie będziesz zmuszony przeprowadzić sam lub korzystając z forów internetowych. Jeśli natomiast potrzebujesz przeprowadzić badanie kondycji spółki którą jesteś zainteresowany, to w całości procesu wesprze Cię Zespół FORDATA, który bezpieczeństwo informacji ma na samej górze priorytetów. Więcej informacji o tym, jak ważne dla nas jest bezpieczeństwo informacji, którą powierzają nam nasi klienci, znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcie: Unsplash.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szczepan Polberg
IT Manager
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas