M&A w Czechach – kierunki i wyzwania 2014

Konferencja „M&A w Czechach – główne kierunki i wyzwania”, która odbyła się w Pradze 14 marca 2014 r. już za nami. To było ciekawe doświadczenie, pozwalające skupić uwagę na innym niż Polska rynku – bardzo bliskim nam lokalizacyjnie i kulturowo, a drugim w zakresie atrakcyjności branży M&A w regionie CEE.

Kluczowe wnioski z konferencji

Uczestnicy, reprezentujący branżę M&A w Czech, debatowali o tym jak ukształtują się regulacje prawne dotyczące finalizowania transakcji na rynku czeskim, które z potencjalnych transakcji mają największą szansę na realizację, jakie są kluczowe cele zagranicznych inwestorów oraz czy Czechy stanowią wyrazisty i atrakcyjny rynek w regionie CEE. Wystąpienia sześciu panelistów, skupiły się głównie na branży energetycznej oraz częściowo na aktualnym kryzysie Unia Europejska-Rosja-Ukraina.

W zakresie branży M&A w Czechach, zarówno wypowiedzi na forum, ale także w ramach dyskusji kuluarowych, wskazują rynek czeski jako wyróżniający się na tle Europy Środkowo-Wschodniej, głównie ze względu na pozytywne ogólne wskaźniki ekonomiczne i generalne ożywienie gospodarcze. Rynek postrzegany jest jako perspektywiczny, który rośnie dynamicznie. W roku 2014 przewidywany jest podobny poziom liczby oraz wartości transakcji, jak rok wcześniej. Zdaniem uczestników, możliwy jest nawet niewielki wzrost.

Według danych Wolf Theiss, połączone rynki Czech, Słowacji i Węgier odpowiadają wartości transakcji realizowanych w Polsce.

Ponadto, eksperci zwracają szczególną uwagę na rosnące znaczenie finansowania mezzanine. Według nich należy również zwrócić uwagę na rosnące znaczenie inwestorów indywidualnych.

Wybrane wypowiedzi wskazywały na konieczność postrzegania rynku całościowo – jako CEE, bez zbędnego wyszczególniania rynków lokalnych. Bardzo często CEE jest porównywana do Hiszpanii i Włoch, biorąc pod uwagę wielkość i ilość transakcji. Patrząc wspólnie na rynek, eksperci uważają, że pojawi się sporo okazji do przejęć i fuzji od 2015 r.

Z naszej perspektyw cieszy fakt, że z prowadzonych rozmów kuluarowych wynika, że coraz częściej podczas transakcji M&A doradcy dbają o bezpieczeństwo poufnych dokumentów udostępnianych drugiej stronie transakcji oraz szybkość procesu, korzystając ze specjalistycznych usług typu VDR. Dzieje się tak nie tylko w Polsce i Czechach, ale także na innych rynkach w regionie.

Zdjęcie główne – pixabay.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marta Kotwis
Key Account Director
Piotr Jankowski
Senior Account Executive
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas