Pozyskanie inwestora jako szansa na rozwój młodego przedsiębiorstwa

Największą przeszkodą na drodze rozwoju młodych przedsiębiorstw jest brak dostępnego kapitału. Oznacza to niemożność wdrożenia i realizacji unikatowych rozwiązań. Brak odpowiedniego zabezpieczenia oraz krótka historia działania ograniczają możliwości tych podmiotów do korzystania z kredytów bankowych czy funduszy unijnych.

Rozwiązaniem mogą się okazać podmioty prywatne, które skłonne są zainwestować pieniądze w projekty o wysokim potencjale wzrostowym, przy istniejącym dużym ryzyku inwestycyjnym.

Pozyskanie inwestora dla spółki  wiąże się zazwyczaj z oddaniem większościowego pakietu akcji przedsiębiorstwa podmiotowi udostępniającemu kapitał. Choć nie jest to warunkiem koniecznym, spełniane jest w ten sposób oczekiwanie inwestora odnośnie zabezpieczenia jego interesu. Mimo dużej kontroli inwestora nad działalnością spółki, ten sposób pozyskiwania źródeł kapitału jest obecnie jedną z najkorzystniejszych metod uruchomienia spółki, bądź jej ekspansji, szczególnie, że nie oferuje jedynie kapitału, ale również know-how, którego nie jest w stanie zapewnić np. kredyt bankowy.

Kiedy pieniądze to nie wszystko

Podmioty inwestujące w spółki to z reguły niezwykle doświadczeni partnerzy biznesowi, dzięki czemu, oprócz dopływu gotówki, przedsiębiorstwo zyskuje także dostęp do specjalistycznej wiedzy w zakresie rynku kapitałowego i finansów oraz profesjonalne doradztwo w praktycznie każdej dziedzinie (prawnej, personalnej, organizacyjnej, przy zarządzaniu strategicznym itd.). Takie wsparcie jest szczególnie istotne dla młodych przedsiębiorstw, ponieważ rzadko posiadają one specjalistów z każdej z dziedzin. Dodatkowo, inwestor często wnosi do spółki szerokie kontakty biznesowe i długofalowe myślenie biznesowe.

Dla inwestora natomiast główną korzyścią wynikającą ze wspierania danej spółki jest wysoka stopa zwrotu poniesionych nakładów finansowych, dlatego też największe szanse na zdobycie kapitału tą drogą mają młode firmy, opierające się na innowacji, która daje im trwałą przewagę konkurencyjną. Ta z kolei umożliwia znaczący wzrost wartości przedsiębiorstwa w stosunkowo krótkim czasie. Kompetentna i oddana kadra kierownicza przez wielu inwestorów uznawana jest również za warunek sukcesu. Z drugiej strony, należy pamiętać, że spełnianie przez daną spółkę wymienionych wymagań wstępnych nie jest gwarancją pozyskania inwestora, który jeszcze przed przystąpieniem do negocjacji dotyczących transakcji kapitałowej musi przeprowadzić staranną analizę kondycji firmy pod względem rozpoznania ewentualnego ryzyka i szans związanych z zaangażowaniem się  w projekt (tzw. Due Diligence). Właściciele młodych przedsiębiorstw, dopiero zbierających rynkowe doświadczenie, powinni być świadomi, że takie badanie to konieczność i należy się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo poufnych dokumentów, wśród których nierzadko znajdują się plany na przyszłość czy unikatowe rozwiązania wykorzystywane przez spółkę.

Kiedy czas na Virtual Data Room?

Kiedy spółka jest już dojrzała i szuka wsparcia wśród funduszy Venture Capital, za stosowne wydaje się przeprowadzenie badania due diligence z wykorzystaniem rozwiązań zapewnionych przez Virtual Data Room. Zwiększa to przejrzystość oraz przyspiesza cały proces, a jednocześnie wpływa na postrzeganie spółki przez fundusze. Przedsiębiorstwo szukające dofinansowania umożliwia w ten sposób łatwy i szybki dostęp do dokumentacji firmy potencjalnym inwestorom zarówno krajowym, jak i zagranicznym, czym otwiera sobie furtkę do szerszego rynku. Co więcej, udostępnienie dokumentów spółki inwestorom i ich doradcom odbywa się w środowisku kontrolowanym i jest w pełni bezpieczne. Ponadto, VDR zapewnia bezpieczną komunikację z inwestorami przy użyciu specjalnego modułu Forum Dyskusyjnego.

Korzyści płynące z korzystania z systemu VDR zostały docenione przez jednych z pierwszych użytkowników tego systemu w Polsce. Michał Zawisza, Wiceprezes Spółki AVALLON MBO FUND B.V., która w 2011 roku sprzedała swoją spółkę portfelową – Good Food S.A. –  funduszowi Private Equity z grupy Resource Partners, przyznał, że „Wirtualny Data Room zapewnił oczekiwany poziom bezpieczeństwa w stosunku do udostępnianych materiałów, co w połączeniu z możliwością pełnej kontroli procesu dostarczyło wartość, której oczekiwaliśmy.”

Dopiero zaczynam z biznesem – co wtedy?

Z drugiej strony, jest wiele osób, które dopiero planują wejść na rynek ze swoją działalnością lub są w pierwszej fazie rozwoju. Takim przedsiębiorcom z pomocą przychodzą tzw. Aniołowie Biznesu. Są to osoby, które inwestują swój prywatny kapitał w innowacyjne projekty we wczesnym lub bardzo wczesnym stadium rozwoju spółek. Największym zainteresowaniem wśród Aniołów Biznesu cieszą się inwestycje w branże ICT, TMT, oprogramowania, biotechnologii, energii czy ochrony środowiska.

Branże preferowane przez Aniołów Biznesu

Untitled

Źródło: http://www.lba.pl/dla-pomyslodawcow/faq

W Polsce od kilku lat sukcesywnie powstają sieci Aniołów Biznesu takie jak Lewiatan Business Angels (LBA), Sieć Aniołów Biznesu Amber czy Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS. Sieci Aniołów Biznesu to profesjonalne instytucje, których celem jest doprowadzanie do współpracy inwestora z przedsiębiorcą. Szacuje się, że w Polsce istnieje kilka tysięcy potencjalnych inwestorów, z których tylko kilkuset działa aktywnie. Dysponują oni łącznym kapitałem inwestycyjnym w wysokości 200-300 mln złotych. Współpraca Anioła Biznesu z przedsiębiorstwem trwa przeciętnie od 3 do 7 lat, a takie kilkuletnie zaangażowanie obu stron może skutkować rozwinięciem przedsiębiorstwa na skalę międzynarodową. Najbardziej spektakularnymi światowymi przykładami sukcesów odniesionych dzięki wsparciu Aniołów Biznesu są firmy Apple, Amazon czy Skype. W Polsce firmy, które rozwinęły się dzięki Aniołom Biznesu to MegaSonic czy portal Wirtualna Polska. Mimo, że rynek Aniołów Biznesu w Polsce jest bardzo młody to od kilku lat możemy zaobserwować wzrost zainteresowania takimi formami finansowania,  zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i inwestorów.

Sukcesy firm, które skorzystały z pomocy Aniołów Biznesu zwiastują znaczny potencjał tego typu działań. Są one korzystne nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, którzy zyskują potrzebny kapitał oraz wsparcie merytoryczne, ale również sprzyjają rozwojowi gospodarki innowacyjnej. Dlatego zakłada się, że popularność zasobów finansowych pochodzących z rynku kapitału wysokiego ryzyka z każdym rokiem będzie rosła, a tym samym będzie odgrywała coraz większą rolę w pobudzaniu innowacji w Polsce.

Serdeczne podziękowania dla Pani Jagody Żychlewicz za ogromny wkład w przygotowanie tekstu.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Komentarze (2)

  1. Fakt. Warto jest czasem skorzystać z pomocy Anioła Biznesu, bo to może przynieść korzyści, ale i zminimalizuje potencjalne ryzyko niepowodzenia inwestycji. Co do samego zdobywania kapitału to, jeśli nie ma się o tym wielkiej wiedzy to może i rzeczywiście warto skorzystać z instytucji oferujących wsparcie w tej materii? W internecie znalazłem Blue Oak. Ma pan może jakieś informacje na temat tej firmy? Albo może kogoś konkretnego w kwestii zdobywania kapitału pan poleci?

  2. Anna z FORDATA says:

    Panie Marku, dziękujemy za komentarz. Zachęcamy do kontaktu z Alicją z Działu Sprzedaży FORDATA VDR (TUTAJ), która poleci doradców. Pozdrawiamy! Zespół FORDATA VDR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piotr Jankowski
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas