Co się wydarzyło na polskim rynku fuzji i przejęć w 2014 i co nas czeka w 2015

Marta Kotwis
31/12/2014
Korzystając z ostatniego dnia roku, pokusiłam się o post podsumowujący to co działo się w naszej branży w roku 2014 oraz rozważania co może przynieść nam nadchodzący rok 2015. Ciekawa jestem jakie są wasze opinie na ten temat? Rekordowy wzrost liczby transakcji i spadek ich wartości – tak w jednym zdaniu moim zdaniem można podsumować rok 2014.

Mijający rok ma szanse zapisać się pozytywnie w historii M&A

Przez analityków na całym świecie, w tym także w Polsce jest oceniany jako najbardziej aktywny od czasów kryzysu i załamania koniunktury w 2009 r. Już po podsumowaniu trzeciego kwartału wartość domkniętych transakcji była o ponad 40% wyższa od poziomu osiągniętego o tej porze rok temu.Wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy pod względem ilości transakcji w Polsce się utrzyma, aby finiszować pod koniec roku na poziomie ponad 20% wyższym niż rok temu.

Tak dobra koniunktura na polskim rynku M&A to wynik dość stabilnej sytuacji gospodarczej na świecie oraz poprawnej sytuacji gospodarczej w EU i USA, co powoduje, że inwestorzy znów wracają do dokonywania inwestycji. Poza tym, fundusze PE kończą swoje cykle inwestycyjne i jest aktualnie spora podaż na rynku. Rynek powoli napędzany jest także przez oferty biznesów założonych w latach 90 tych. Ich właściciele szukają inwestorów na rynku, z racji braku możliwości sukcesji.

Spada wartość transakcji

Chociaż transakcji na rynku przybywa to zauważany jest trend spadku wartości transakcji. Aktualnie najczęstsze deale domykane są na poziomie 20-100mln. Dla przykładu największa transakcja w roku 2013 zamknęła się na poziomie 6,149 mld zł (przejęcie Polkomtel przez Cyfrowy Polsat), podczas gdy w 2014 było to zaledwie 1,5 mld zł (były dwie takie transakcje: przejęcie KWK Knurów – Szczygłowice przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz  przejęcie spółek RSA Insurance Group przez PZU). W mojej opinii trend spadkowy spowodowany jest z jednej strony tym, że na rynku nie widać nowych ofert prywatyzacyjnych, a z drugiej, że sam rynek dojrzewa, więc dzieje się dużo, ale także w mniejszej skali.

2015 będzie kontynuacją trendu rozpoczętego w roku 2014?

Spodziewam się, że tak. Rok 2015 będzie w Polsce wyglądał podobnie jak 2014, zarówno pod względem ilości, jak i wartości transakcji. Ilość transakcji będzie rosła, a ich wartość spadała. Najaktywniejsze będą sektory przemysłowe, retail oraz związane z nowoczesnymi technologiami. Spodziewam się także dalszej konsolidacji branży medycznej. Dominować będą małe i średnie transakcji na poziomie 20-100 mln.

Innym zauważalnym trendem będzie wzrost zainteresowania inwestorów usprawnieniem procesu M&A i coraz powszechniejsze użycie nowoczesnych technologii. Obserwujemy wzrost zainteresowania systemem Virtual Data Room, który znacznie przyśpiesza transakcje fuzji i przejęć. VDR od lat jest standardem wykorzystywanym do profesjonalnej organizacji procesów transakcyjnych na dojrzałych rynkach.

A jak wy oceniacie rok 2014 pod względem aktywności na polskim rynku fuzji i przejęć? Jak według was będzie wyglądał rok 2015?

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Marta Kotwis
Key Account Director
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas
© Wszystkie prawa zastrzeżone. FORDATA sp. z o.o. (2019)

Brain made by 813.pl   
Nagrody i wyróżnienia
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie.