PwC: 2010 rokiem przejęć w branży IT, źródło: Computerworld.pl

Powrót do biura prasowego 16 grudnia 2009 Raporty
Share Button

Zgodnie z artykułem Piotra Waszczuka opublikowanym na portalu Computerworld.pl, według analityków firmy PricewaterhouseCoopers w przyszłym roku należy spodziewać się znacznego wzrostu liczby fuzji na rynku IT. Tempo konsolidacji branży ma być co najmniej porównywalne do tego sprzed okresu, gdy obwieszczono globalny kryzys finansowy.

 

Eksperci PricewaterhouseCoopers przeanalizowali m.in. wartość fuzji zrealizowanych w ciągu ostatnich lat. Z przeprowadzonych badań wynika, że po stosunkowo spokojnym pierwszym półroczu 2009 roku nadchodzi kolejna faza przejęć w branży IT. Tylko w Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. zrealizowano transakcje warte 3,1 mld USD. Drugi kwartał przyniósł fuzje wyceniane na 2,3 mld USD. Dla porównania wartość podobnych, związanych z amerykańskim rynkiem wysokich technologii, transakcji zapowiedzianych w drugim i trzecim kwartale 2008 roku to odpowiednio: 13,8 mld USD i 44,6 mld USD. Jednocześnie według ekspertów PricewaterhouseCoopers wartość fuzji w branży IT zrealizowanych w trzecim kwartale br. to 9,8 mld USD. W najbliższej przyszłości trend wzrostowy ma być utrzymany. “Jeśli spojrzeć na wartości fuzji z pierwszych dwóch kwartałów roku to mamy wynik najgorszy prawie od dekady. Obserwujemy jednak trend wzrostowy. Zasadniczo wartości przejęć w sektorze IT zrealizowanych w trzecim kwartale br. podwoiły się względem drugiego kwartału 2009 roku. Biorąc pod uwagę niedawne zapowiedzi największych firm z branży należy spodziewać się kolejnych wzrostów” – mówi Rob Fisher, analityk PricewaterhouseCoopers.

Warto dodać, że w ostatnich miesiącach wielomiliardowe transakcje zapowiedzieli m.in. przedstawiciele władz koncernów takich jak Xerox, Dell i Oracle. Zapowiedziane przejęcia firm Affiliated Computer Services i Perot Systems mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Natomiast warta 7,4 mld USD transakcja zakupu Sun Microsystems zostanie najpewniej zakończona w pierwszej połowie przyszłego. Łączna wartość 10 największych fuzji i przejęć związanych z branżą IT i zapowiedzianych w mijającym roku to ponad 30 mld USD. W pierwszych miesiącach przyszłego roku spodziewany jest również wzrost liczby debiutów giełdowych spółek z sektora IT. Zdaniem ekspertów to także będzie sprzyjało konsolidacji rynku IT.

Źródło: Computerworld

Powrót do biura prasowego
Share Button
© Wszystkie prawa zastrzeżone. FORDATA sp. z o.o. (2017)

Brain made by 813.pl    Designed by nustudio.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie.
Darmowy trial