M&A Index Poland

1 kwartał 2014

  • 27

    łączna liczba transakcji

  • 753 mln

    wartość największej transakcji (PLN)

Wyraźne spowolnienie w Polsce

W Polsce, w obliczu wyraźnego spowolnienia i braku planowanych ofert prywatyzacyjnych, GPW będzie musiała zmierzyć się z przewidywaniami inwestorów o możliwej utracie pozycji jednego z najaktywniejszych rynków IPO w Europie. W regionie CEE spodziewana jest dalsza kumulacja fuzji i przejęć na rynku telekomunikacyjnym. Ostatnie udane transakcje to  zakup Emitela przez Alinda Capital Partners, czy GTS Central Europe przez Deutsche Telekom. Rysuje się także wyraźny trend kursu inwestorów ku małym i średnim przedsiębiorstwom o wartości do 250 mln EUR. Warto zauważyć już od dawna postępujący spadek wartości transakcji (o 41 % w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku). Spodziewana  jest także dalsza konsolidacja banków zapoczątkowana przez Węgierski Bank OTP, który przejął Banco Popolare Croatia za 14 mln EUR.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marta Kotwis expert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.