Podsumowanie 4 kwartału 2019 roku i opis najciekawszych transakcji.

Fuzje i przejęcia w Polsce, 4 kwartał 2019 – Raport

1
łączna liczba transakcji
0 mld
wartość największej transakcji (PLN)
1 %
popularność Virtual Data Room

Statystyki

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć

W ostatnich trzech miesiącach 2019 roku miało miejsce 49 transakcji fuzji i przejęć – o 16 więcej niż w trzecim kwartale. Choć zwiększona aktywność na rynku w tym okresie jest regułą, którą obserwujemy od 7 lat, w tym roku to drugi kwartał (rekordowe 63 transakcje), a nie czwarty, zanotował najwięcej transakcji. Rzutem na taśmę największym przejęciem o ujawnionej wartości okazał się w analizowanym okresie zakup 21,9% akcji Asseco przez Cyfrowy Polsat za kwotę 1,17 mld złotych.

Alicja Kukla-Kowalska
ekspert FORDATA

Data roomy coraz powszechniejsze

Czwarty kwartał 2019 zaowocował wskaźnikiem wykorzystania systemów Virtual Data Room w procesach fuzji i przejęć na wysokim poziomie 49%. Miło nam, że kolejny raz mogliśmy wesprzeć procesy konsolidacji polskich firm. Z systemu FORDATA korzystały strony w transakcjach m.in. sprzedaży spółki Tomma Diagnostyka Obrazowa na rzecz PZU Zdrowie i zakupu przedsiębiorstwa Kospel przez firmę Viessmann.

Poprzednie raporty

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Raport #MnAIndexPoland zawiera opis najciekawszych transakcji na polskim rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 35 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

 
Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe. 

 

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.

Nr 1 Virtual Data Room w Polsce​

Zaufało nam ponad 1000 firm w Polsce i w regionie Europy Centralnej i Wschodniej