Raport roczny M&A Index Poland 2018

Duża atrakcyjność polskich spółek z sektora MŚP

Prywatni przedsiębiorcy sprzedają wciąż najwięcej

Fundusze PE wciąż aktywne w poszukiwaniu ciekawych aktywów

Rosnąca popularność systemów klasy Virtual Data Room

1
łączna liczba transakcji

stan na dzień 12.12.2018

0 mld
wartość największej transakcji (PLN)
1 %
popularność Virtual Data Room

Zgodnie z danymi na dzień 12.12, w roku 2018 przeprowadzono w Polsce w sumie 199 transakcji fuzji i przejęć, to ok. 2,5% mniej niż w analogicznym okresie w 2017 roku.

W nadchodzącym 2019 roku stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, co wpłynie korzystnie na gospodarkę kraju i popyt inwestycyjny.

Chcesz być na bieżąco z nowinkami branżowymi?

Zapisz się na nasz newsletter!
Zgodnie z danymi na dzień 12.12, w roku 2018 przeprowadzono w Polsce w sumie 199 transakcji fuzji i przejęć, to ok. 2,5% niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Wprawdzie nie pobijemy już rekordu z roku 2015 roku (kiedy odnotowano 247 transakcji), jednak trend jest stabilny. Przewidujemy, że do końca roku ilość transakcji może jeszcze wzrosnąć o 10%. Ponad połowę wszystkich sprzedających stanowili przedsiębiorcy prywatni. Zarówno po stronie podmiotów przejmowanych, jak i kupujących, duży udział miały transakcje z sektora Media/IT/Telecom.

Duża atrakcyjność polskich spółek z sektora MŚP

W zakresie wartości transakcji, w roku 2018 dominowały deale małe i średnie tzw. Mid-Capy (wartość 100-400 mln zł). Największą transakcją minionego roku było przejęcie przez PKN Orlen 37% akcji czeskiego Unipetrolu za kwotę ok. 4,2 mld PLN. Wśród transakcji z ujawniona ceną w 2018 odnotowaliśmy 41 małych transakcji, 12 Mid-Capów oraz 10 dużych transakcji, w tym 7 o wartości powyżej 1 mld zł. Nie odnotowano w roku 2018 mega transakcji, jak w roku 2016 (sprzedaż Allegro i sprzedaż pakietu akcji PEKAO, obie o wartości powyżej 10 mld zł).

Prywatni przedsiębiorcy sprzedają wciąż najwięcej

Największą grupę sprzedających w 2018 r. stanowili prywatni przedsiębiorcy, odpowiadający za połowę zrealizowanych transakcji. Jest to związane z obserwowanym przez nas od 2015 r. coraz bardziej powszechnym zjawiskiem sprzedaży przedsiębiorstw przez ich założycieli, którzy stanęli w obliczu problemu sukcesji. Jak wskazują eksperci, w minionym roku czynnikiem napędzającym rynek w Polsce była konieczność zapewnienia sukcesji biznesu rodzinnego i przekazania odpowiedzialności za budowanie od lat przedsiębiorstwa kolejnemu pokoleniu. Rynek firm rodzinnych w nadchodzącym roku będzie zarówno dla dużych jak i małych i średnich przedsiębiorstw borykał się z problemem sukcesji. Do dnia publikacji raportu najwięcej transakcji miało miejsce w branży Media/IT/Telecom (18%). Po stronie kupującej (z wyłączeniem 3 kwartału kiedy najbardziej pożądaną branżą był sektor FMCG) dominowały spółki z branży Media/IT/Telecom – 14% oraz fundusze PE/VC – 11%.

Fundusze PE wciąż aktywne w poszukiwaniu ciekawych aktywów

W minionym roku fundusze PE były obecne w każdej dziedzinie polskiej gospodarki – w ich portfelach przeważały spółki z branży Media/IT/Telecom oraz z branży przemysłowej. Pomimo dużej aktywności w roku 2017, wiele funduszy nie poprzestawało na zakupach i kontynuowało przejęcia (przejęcie przez Fundusz należący do Abris Capital Partners – pakietu udziałów polskiej spółki ITP oraz wielkie przejęcie 38% akcji spółki Unilink przez Fundusz Enterprise Investors). W tym ostatnim przypadku proces due diligence został zorganizowane przy wykorzystaniu systemu FORDATA Virtual Data Room.

Polska jednym z najatrakcyjniejszych rynków w regionie CEE na rynku M&A w 2018 roku

Jak podała kancelaria prawna Wolf Theiss – Polska została uznana za jeden z najatrakcyjniejszych miejsc (zaraz po Austrii i Czechach) w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na rynku fuzji i przejęć w 2018 r. w sektorach nowych technologii oraz Media/IT/Telecom, bankowości i usług finansowych oraz energetyki. Rynek fuzji i przejęć (M&A) zarówno w Polsce jak i na świecie od kilku lat notuje rekordowe wyniki. Aktywność transakcyjna jest wysoka i powinna utrzymać się na podobnym poziomie również w nadchodzących latach. Sektory, które na pewno będą na celowniku w nadchodzącym 2019 roku w Polsce to wciąż branże: FMCG (branża spożywcza w szczególności dalsza konsolidacja branży mięsnej), Media/Telekocom, Finanse oraz Farmacja i Ochrona Zdrowia.

Prognozy rynkowe na rok 2019

Przyglądając się sytuacji na rodzimym rynku, spodziewamy się w nadchodzącym 2019 roku transakcji M&A o wartości, jak i liczbie na poziomie zbliżonym do mijającego roku. Niskie stopy procentowe czy stabilność gospodarcza w naszym regionie sprzyja kolejnym inwestycjom. Zdaniem ekonomistów wszystko wskazuje na to, że oprocentowanie nie wzrośnie także w przyszłym roku. Stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, co wpłynie korzystnie na gospodarkę kraju i popyt inwestycyjny.

Rosnąca popularność systemów klasy Virtual Data Room

Wykorzystanie podczas transakcji technologii Virtual Data Room, która gwarantuje bezpieczne udostępnianie poufnych dokumentów drugiej stronie procesu, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza po wejściu w życie RODO. Z ogólnodostępnych danych wynika, ze w roku 2018 r. 40% transakcji zostało zorganizowanych z użyciem systemu Virtual Data Room, w tym te prestiżowe transgraniczne (w porównaniu do 33% w roku 2017).

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 35 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

 
Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe. 

 

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć