Raport Fuzje i przejęcia w Polsce - rok 2018

Raport roczny

  • 199

    Łączna liczba transakcji. Stan na dzień 12.12.2018

  • 4.2 mld

    Łączna wartość transakcji (PLN)

  • 40%

    Wartość najwyższej translacji

Alicja Kukla-Kowalska
Prognozy rynkowe na rok 2019 Rosnąca popularność systemów klasy Virtual Data Room

Przyglądając się sytuacji na rodzimym rynku, spodziewamy się w nadchodzącym 2019 roku transakcji M&A o wartości, jak i liczbie na poziomie zbliżonym do mijającego roku. Niskie stopy procentowe czy stabilność gospodarcza w naszym regionie sprzyja kolejnym inwestycjom. Zdaniem ekonomistów wszystko wskazuje na to, że oprocentowanie nie wzrośnie także w przyszłym roku. Stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, co wpłynie korzystnie na gospodarkę kraju i popyt inwestycyjny. Wykorzystanie podczas transakcji technologii Virtual Data Room, która gwarantuje bezpieczne udostępnianie poufnych dokumentów drugiej stronie procesu, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza po wejściu w życie RODO. Z ogólnodostępnych danych wynika, ze w roku 2018 r. 40% transakcji zostało zorganizowanych z użyciem systemu Virtual Data Room, w tym te prestiżowe transgraniczne (w porównaniu do 33% w roku 2017).

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Alicja Kukla-Kowalska ekspert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.