Duża atrakcyjność polskich spółek z sektora MŚP
Prywatni przedsiębiorcy sprzedają wciąż najwięcej
Fundusze PE wciąż aktywne w poszukiwaniu ciekawych aktywów
Rosnąca popularność systemów klasy Virtual Data Room
stan na dzień 12.12.2018
Zgodnie z danymi na dzień 12.12, w roku 2018 przeprowadzono w Polsce w sumie 199 transakcji fuzji i przejęć, to ok. 2,5% mniej niż w analogicznym okresie w 2017 roku.
W nadchodzącym 2019 roku stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, co wpłynie korzystnie na gospodarkę kraju i popyt inwestycyjny.
W zakresie wartości transakcji, w roku 2018 dominowały deale małe i średnie tzw. Mid-Capy (wartość 100-400 mln zł). Największą transakcją minionego roku było przejęcie przez PKN Orlen 37% akcji czeskiego Unipetrolu za kwotę ok. 4,2 mld PLN. Wśród transakcji z ujawniona ceną w 2018 odnotowaliśmy 41 małych transakcji, 12 Mid-Capów oraz 10 dużych transakcji, w tym 7 o wartości powyżej 1 mld zł. Nie odnotowano w roku 2018 mega transakcji, jak w roku 2016 (sprzedaż Allegro i sprzedaż pakietu akcji PEKAO, obie o wartości powyżej 10 mld zł).
Największą grupę sprzedających w 2018 r. stanowili prywatni przedsiębiorcy, odpowiadający za połowę zrealizowanych transakcji. Jest to związane z obserwowanym przez nas od 2015 r. coraz bardziej powszechnym zjawiskiem sprzedaży przedsiębiorstw przez ich założycieli, którzy stanęli w obliczu problemu sukcesji. Jak wskazują eksperci, w minionym roku czynnikiem napędzającym rynek w Polsce była konieczność zapewnienia sukcesji biznesu rodzinnego i przekazania odpowiedzialności za budowanie od lat przedsiębiorstwa kolejnemu pokoleniu. Rynek firm rodzinnych w nadchodzącym roku będzie zarówno dla dużych jak i małych i średnich przedsiębiorstw borykał się z problemem sukcesji. Do dnia publikacji raportu najwięcej transakcji miało miejsce w branży Media/IT/Telecom (18%). Po stronie kupującej (z wyłączeniem 3 kwartału kiedy najbardziej pożądaną branżą był sektor FMCG) dominowały spółki z branży Media/IT/Telecom – 14% oraz fundusze PE/VC – 11%.
W minionym roku fundusze PE były obecne w każdej dziedzinie polskiej gospodarki – w ich portfelach przeważały spółki z branży Media/IT/Telecom oraz z branży przemysłowej. Pomimo dużej aktywności w roku 2017, wiele funduszy nie poprzestawało na zakupach i kontynuowało przejęcia (przejęcie przez Fundusz należący do Abris Capital Partners – pakietu udziałów polskiej spółki ITP oraz wielkie przejęcie 38% akcji spółki Unilink przez Fundusz Enterprise Investors). W tym ostatnim przypadku proces due diligence został zorganizowane przy wykorzystaniu systemu FORDATA Virtual Data Room.
Jak podała kancelaria prawna Wolf Theiss – Polska została uznana za jeden z najatrakcyjniejszych miejsc (zaraz po Austrii i Czechach) w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na rynku fuzji i przejęć w 2018 r. w sektorach nowych technologii oraz Media/IT/Telecom, bankowości i usług finansowych oraz energetyki. Rynek fuzji i przejęć (M&A) zarówno w Polsce jak i na świecie od kilku lat notuje rekordowe wyniki. Aktywność transakcyjna jest wysoka i powinna utrzymać się na podobnym poziomie również w nadchodzących latach. Sektory, które na pewno będą na celowniku w nadchodzącym 2019 roku w Polsce to wciąż branże: FMCG (branża spożywcza w szczególności dalsza konsolidacja branży mięsnej), Media/Telekocom, Finanse oraz Farmacja i Ochrona Zdrowia.
Przyglądając się sytuacji na rodzimym rynku, spodziewamy się w nadchodzącym 2019 roku transakcji M&A o wartości, jak i liczbie na poziomie zbliżonym do mijającego roku. Niskie stopy procentowe czy stabilność gospodarcza w naszym regionie sprzyja kolejnym inwestycjom. Zdaniem ekonomistów wszystko wskazuje na to, że oprocentowanie nie wzrośnie także w przyszłym roku. Stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, co wpłynie korzystnie na gospodarkę kraju i popyt inwestycyjny.
Wykorzystanie podczas transakcji technologii Virtual Data Room, która gwarantuje bezpieczne udostępnianie poufnych dokumentów drugiej stronie procesu, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza po wejściu w życie RODO. Z ogólnodostępnych danych wynika, ze w roku 2018 r. 40% transakcji zostało zorganizowanych z użyciem systemu Virtual Data Room, w tym te prestiżowe transgraniczne (w porównaniu do 33% w roku 2017).
Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.
W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.
Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 35 mld PLN.
Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.
Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.
Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.