Relacja – Banking & Insurance Forum 2019

Zakończyło się Banking & Insurance Forum 2019. Co nowego w branży FinTech?

16 i 17 października w Warszawskim hotelu Westin mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych FinTech’owych wydarzeń roku. Na Banking & Insurance Forum poruszone zostały między innymi tematy innowacji w sektorze finansowym, przedstawiono wyzwania stojące przed branżą w kontekście globalnym oraz omówiono wpływ zmian klimatycznych na modele biznesowe. Stoiska firmowe zajęli m.in. Dell, SAMSUNG, ERIF PRF, PPK, Vsoft, Salesbook i Unilink.

Na początek warto pochwalić organizację wydarzenia. Od punktów informacyjnych i pracę członków zespołu, przez stanowisko tłumaczeń symultanicznych dla gości z zagranicy, po czytelnie zaprojektowane identyfikatory, które ułatwiały nawigację podczas przerwy networkingowej – zadbano o każdy element spotkania. Zadbano również, rzecz jasna, o wymiar merytoryczny konferencji. W ciągu dwóch dni można było dobrze poznać aktualną sytuację sektora FinTechowego, jak i prognozy gospodarcze. Bloki tematyczne dobrze się uzupełniały, dając pełny i aktualny obraz rynku.

Jakie informacje mogliśmy usłyszeć?

Jeden z głównych wniosków pokonferencyjnych to ten, że tradycyjna bankowość nie zniknie, mimo wszystko cyfryzacja i FinTechy zabiorą znaczną część rynku bankom. Znane są między innymi informacje, że ING BŚ zamierza kupić mBank, a w najbliższym czasie odbędą się kolejne fuzje – banków (docelowo pozostanie 3-4 graczy) oraz ubezpieczycieli (docelowo 2-3 graczy), prawdopodobne jest, że firmy pożyczkowe będą po zmianie prawa likwidowane.

To, jak bardzo rynek rozwinął się w ciągu ostatnich dwóch lat, robi ogromne wrażenie. Obecnie w wymiarze globalnym najbardziej konkurencyjne są firmy z Wielkiej Czwórki (Amazon, Apple, Google, Microsoft). Poprzez wprowadzanie swoich rozwiązań fintechowych, W4 uzależniają szerokim wachlarzem usług największe światowe przedsiębiorstwa i są w stanie obsłużyć je swoimi produktami bankowymi, które potrafią dopasować się do organizacji bardziej niż bank, oferujący mniej zindywidualizowane produkty. Od września prawo unijne narzuca bankom posiadanie otwartego API, tak aby były w stanie korzystać z różnych zewnętrznych rozwiązań IT. Na ten moment ustandaryzowanie API przeprowadzono jedynie w UK – w Europie dopiero ustala się te standardy.

Blockchain jest coraz szerzej wykorzystywany i regulowany. Aktualne wdrożenia w bankach obejmują tę technologię m.in. w funkcjach takich jak cyfrowe repozytorium dokumentów, tworzenie regulaminów dla użytkowników, wykonywanie operacji jak otwarcie konta, sporządzenie umowy kredytowej czy smart contracts. Postępuje tokenizacja oraz zjawisko open banking. Wartością systemu jest też to, że blockchain dostarcza już zanalizowany content (np. umowę kredytu) i nie jest w stanie pomylić się w jego przetwarzaniu. KNF jest otwarty na blockchain i współpracuje już z polskimi firmami przy określaniu regulacji – w efekcie mamy pierwsze wdrożenia tej technologii w Polsce.

Wybrane wnioski w pigułce:

Fotogaleria z wydarzenia dostępna jest na stronie Organizatora pod LINKIEM.

Bezpieczne konto w chmurze?

Testuj bezpłatnie przez 14 dni system FORDATA VDR

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować