22 . 03 . 2021
Okiem eksperta Rola CFO w procesach fuzji i przejęć - jak obecnie wygląda?
22 . 03 . 2021
- FORDATA: Jak w pana ocenie w ostatnich latach zmieniły się kompetencje i rola CFO organizacji w zakresie prowadzenia takich procesów jak fuzje i przejęcia?
- Czy i w jakim zakresie CFOs są wobec tego w stanie przejmować dziś kompetencje doradców inwestycyjnych?
- A czy można mówić o jakimś trendzie na tym polu w związku z pandemią?
W czasie pandemii dyrektorzy finansowi spółek mierzą się z trudnym wyzwaniem, jakim jest zarządzanie środkami przedsiębiorstwa w niepewnej rzeczywistości wywołanej koronakryzysem. Muszą oni również wciąż wypatrywać nowych szans inwestycyjnych i podejmować strategiczne decyzje związane z adaptacją spółki do zmieniającego się rynku. Czy sytuacja ta wymaga od CFOs przejęcia części odpowiedzialności i nabycia kompetencji przynależnych doradcom inwestycyjnym, zwłaszcza w kontekście fuzji i przejęć? Jaka jest obecnie rola CFO okiem eksperta?
O opinię poprosiliśmy Łukasza Meissnera, Partnera Zarządzającego w theCFO, członka m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Certyfikowanych Biegłych Rewidentów (ACCA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Interim Managers (IIM).
FORDATA: Jak w pana ocenie w ostatnich latach zmieniły się kompetencje i rola CFO organizacji w zakresie prowadzenia takich procesów jak fuzje i przejęcia?
Łukasz Meissner: Analizując kompetencje dyrektorów finansowych w procesach M&A, na wstępie rozróżniłbym kontekst sprzedaży przedsiębiorstwa, aktywów lub udziałów od nabycia innej firmy. Tutaj chciałbym skupić się na pierwszym z kontekstów.
Kompetencje M&A przy sprzedaży firmy należałoby rozważać w kontekście przeanalizowania procesu sprzedaży firmy, który w skrócie będzie obejmował takie aktywności jak: przygotowanie materiałów marketingowych i informacyjnych (memorandum informacyjne, teaser), roadshows i prezentacje zarządu z inwestorami, przygotowanie data roomu, badanie due diligence, Q&A z inwestorami i ich doradcami, negocjowanie oferty nabycia i dokumentacji transakcyjnej, jak również procedury zamknięcia transakcji, w tym restrukturyzacji zadłużenia finansowego, która może być ściśle powiązana z procedurami zamknięcia.
Z osobistych doświadczeń zawodowych (jako były CFO, a od ośmiu lat doradca transakcyjny) mogę powiedzieć, że większość dyrektorów finansowych nie miało styczności z procesami M&A, jedynie niektórzy mieli związane z tym jednorazowe doświadczenie, a garstka uczestniczyła w transakcji M&A więcej niż dwa razy.
Czy i w jakim zakresie CFOs są wobec tego w stanie przejmować dziś kompetencje doradców inwestycyjnych?
Wydaje się, że kompetencje CFOs w zakresie holistycznego zarządzania procesem M&A nie uległy w ostatnich latach zasadniczej zmianie i trudno będzie dyrektorom finansowym zastąpić doradców transakcyjnych lub innych członków kadry menadżerskiej w spółce. Dyrektor finansowy wciąż działa odcinkowo, szczególnie w takich obszarach jak np. przygotowanie data roomu, Q&A z doradcami inwestora w ramach procedur due diligence czy restrukturyzacja zadłużenia w ramach procedur zamknięcia. W zakresie pozostałych obszarów procesu transakcyjnego odpowiedniejsze kompetencje wydają się mieć inni menadżerowie w sprzedawanej spółce bądź zewnętrzni doradcy.
Przykładowo, materiały informacyjne o spółce powinny zawierać informacje strategiczne (np. biznesplan, stan i trendy rynkowe, udziały w rynku, przewagi konkurencyjne i bariery wejścia), organizacyjne i HR (np. struktura organizacyjna spółki, kluczowi menadżerowie i pracownicy, kluczowe kompetencje) czy dotyczące portfela produktów i usług oferowanych przez spółkę.W takim przypadku w spółce niezbędny jest cały zespół ludzi o różnych kompetencjach, którzy stworzą razem wysoce jakościowy i informacyjny materiał informacyjny o spółce – taki, który zainteresuje inwestorów. Podobnie będzie w przypadku negocjowania oferty nabycia czy dokumentacji transakcyjnej – obok doświadczonego w transakcjach M&A prawnika, niezbędne są najbardziej decyzyjne i najlepiej poinformowane osoby w spółce, szczególnie CEO i udziałowcy.
A czy można mówić o jakimś trendzie na tym polu w związku z pandemią?
Spoiwem procesu transakcyjnego nadal pozostaje doradca transakcyjny/inwestycyjny, który współpracuje z szeroką kadrą zarządzającą po stronie spółki z jednej strony oraz z inwestorami i ich doradcami z drugiej strony. Doradca zarządza od strony technicznej procesem M&A, pełniąc rolę project managera.
Niemniej, dużo ważniejszą rolę doradcy transakcyjnego (który często ma za sobą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt transakcji M&A) dostrzegam w sferach miękkich. Pozwolę sobie wskazać tylko kilka przykładowych kompetencji – doradca dzieli się wiedzą/ doświadczeniem z klientem i edukuje, a dzięki sieci swoich kontaktów pełni również rolę wywiadowni gospodarczej.Doradca również rozważnie negocjuje w imieniu klienta, identyfikując możliwie najwcześniej pułapki (tzw. „deal breakers”), na które znajduje najwłaściwsze rozwiązania. Transakcje M&A to w ogromnej wierze również koncentracja na relacjach i emocjach stron – wiele transakcji nie udaje się z uwagi na brak relacji bądź kontrolowania emocji uczestników procesu – a rolą doradcy jest dbanie o jak najlepsze relacje między stronami i dobry klimat współpracy, zaś w sytuacjach kryzysowych – zażegnywanie tlących się konfliktów.
Podsumowując, nie dostrzegam obecnie żadnego nowego trendu, który wskazywałby na rosnącą rolę CFO w procesie M&A. COVID-19 nie ma większego wpływu na rolę dyrektora finansowego w procesach M&A – dyrektor finansowy nadal pozostaje raczej egzekutorem (wykonawcą) w zakresie przygotowania materiałów finansowych, podatkowych bądź prawnych, administrowania data roomem i koordynacją badania due diligence.
Rola CFO jest natomiast bardzo ważna przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży lub nabycia firmy, jak również przy analizowaniu historycznych danych finansowych i planów biznesowych: niemniej, ta kompetencja była, jest i najpewniej pozostanie domeną CFO.
Serdecznie dziękujemy za rozmowę!
Więcej informacji o rynku fuzji i przejęć w Polsce znajdziesz w naszym kwartalnym raporcie Fuzje i Przejęcia w Polsce – analiza 1 kwartału 2021 już 9 kwietnia do pobrania na stronie FORDATA.
Podobał Ci się artykuł?
Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.
Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?
Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie
Raport Fuzje i Przejęcia w Polsce. Opisy najnowszych transakcji, analizy sektorowe i komentarze ekspertów FORDATA oraz Navigator Capital
CZYTAJ TERAZ Raport Fuzje i Przejęcia w Polsce-
01 . Ostrożny optymizm dla M&A w CEE w obliczu globalnych wyzwań
Podobnie jak reszta Europy, Europa Środkowo-Wschodnia porusza się zgodnie ze światowymi trendami, doświadczając pogorszenia aktywności gospodarczej. Pierwsza połowa 2024 roku przebiegła w dużej mierze zgodnie z oczekiwaniami.
12.07.2024
-
02 . M&A regionu DACH w 2024 roku: Powrót fali wzrostowej?
Dane wskazują, że rynek M&A w regionie DACH czeka w roku 2024 spore ożywienie. Co może się wydarzyć?
03.04.2024
-
03 . Trendy M&A na rynku CEE w 2024 roku oczami kupujących
Nastroje na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) w 2024 roku: mieszanka ostrożnego optymizmu, entuzjazmu i dużej awersji do ryzyka.
08.03.2024
-
04 . Wywiad: Ruszył nabór do programu EPC Plus - jednostki samorządu terytorialnego mają czas do sierpnia
Nabór do projektu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” trwa od 29 stycznia do 30 sierpnia 2024 r. Wywiad z dr. Rafałem Cieślak, radcą prawnym specjalizującym się w projektach EPC i PPP.
13.02.2024
-
05 . Komentarz ekspercki Fordata do raportu Real Estate Index Poland, 4Q 2022
W ostatnim kwartale 2022 oraz w pierwszych miesiącach 2023 zobaczyliśmy w końcu ożywienie na rynku nieruchomości. Jak wygląda rynek nieruchomości?
25.05.2023
-
06 . Wojna w Ukrainie i jej reperkusje
Inwazja na Ukrainę rozpoczęta przez rosyjskiego agresora 24 lutego 2022 r. miała ogromne, zarówno lokalne, jak i globalne reperkusje we wszystkich dziedzinach życia.
10.11.2022
-
07 . Private Equity w Europie Środkowo-Wschodniej - możliwości na najbliższą przyszłość
Minęły już ponad trzy dekady wzrostów w regionie CEE. Sektor Private Equity był częścią restartu gos…
12.09.2022
-
08 . Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny VDR?
Katarzyna Buda z Grant Thorton opowiada, dlaczego warto zainwestować w profesjonalny VDR.
25.04.2022
-
09 . Rynek rumuński w 2022 roku - M&A i lokalna specyfika
Rumunia jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek regionu CEE, z szacowanym tempem wzrostu…
11.04.2022
-
10 . ESG: powstaje nowy framework. O nowych wymaganiach i o tym jak (prawdopodobnie) do siebie pasują
Benedict Braus zwraca uwagę na regulacje prawne inwestycji z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu.
16.12.2021
-
11 . Dobre praktyki w zakresie compliance, czyli czego fintechy mogą uczyć się od tradycyjnych instytucji finansowych
W języku polskim pojęcie compliance często tłumaczone jest jako nadzór zgodności działalności z praw…
01.09.2021
-
12 . Transparenzregister - co Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych oznacza dla niemieckich firm?
Na podstawie Dyrektyw 2018/843 z 30 maja 2018 roku oraz 2019/1153 z 20 czerwca 2019 roku Parlamentu…
24.08.2021
-
13 . Jakie wyzwania stoją przed branżą FinTech?
Na branżę fintech w Polsce składa się dziś ponad 200 projektów oferujących przede wszystkim usługi pł…
18.05.2021
-
14 . Audyt w czasie pandemii - jak się zmienił?
Epidemia w sposób znaczący wpływa na gospodarkę i funkcjonowanie firm, w związku z tym również jej ef…
27.01.2021