Rozchmurz się, jesteś w VDR! czyli Cloud Computing oczami FORDATA

10 maja 2012 Z życia firmy

Wokół chmury obliczeniowej narosło wiele mitów. W sieci, w gazetach, w telewizji, czy na specjalistycznych konferencjach możemy znaleźć przytłaczającą liczbę definicji cloud computingu, jednakże żadna z nich w jasny sposób nie określa czym jest przetwarzanie w chmurze. Nic zatem dziwnego, że firma FORDATA (dawniej Datapoint) – dostawca Wirtualnego Data Room (ang. VDR) postanowiła zasięgnąć opinii środowiska naukowego i odpowiedzieć na pytanie: czy jej aplikacja SaaS (Software as a Service) wpisuje się w model chmury?

16 kwietnia 2012r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się seminarium pt. „Przetwarzanie w chmurze”. Oprócz przedstawicieli firmy FORDATA w spotkaniu udział wzięło Studenckie Koło Naukowe Grupa .NET UEP, a także pracownicy Katedry Technologii Informacyjnych: Jan Świerzowicz oraz Zbigniew Paszkiewicz, opiekun SKN Grupa .NET UEP.

Chmurę podzieliliśmy na mniejsze kłębki, z których wyłoniliśmy jej techniczny oraz biznesowy aspekt.

Dominik Wojciekiewicz, student UE w Poznaniu, przekonuje, że najważniejszą rzeczą są serwery – najlepiej nie nasze, które są kolokowane w specjalnie do tego przygotowanych data center. Dodatkowo, ich zasoby są nieograniczenie skalowalne. Nawiązuje również do grid computingu (przetwarzanie sieciowe), które jest poniekąd „ojcem” dzisiejszej chmury.

Marta Samól, studentka UE w Poznaniu, stawia natomiast na wyższość aspektu biznesowego, który jest bez wątpienia ważnym i nieodłącznym elementem chmury. Dla klienta, oprócz oszczędności, bardzo ważny wydaje się być przysłowiowy „święty spokój”. I tak Kowalski przychodzi o godz. 8 do biura i włącza komputer. Podczas rozruchu wypija pyszną kawę i przegryza croissanta. Kpi z tego, że dnia poprzedniego zepsuł się serwer. Nie martwi się tym, że jego komputer nie był wymieniany już od kilku lat. O 8:10 uruchamia firmową pocztę, najbardziej aktualny system do zarządzania finansami, CRM’a i zaczyna pracę.  Dzięki rozwiązaniu chmurowemu awarią serwera zajęli się specjaliści, którzy serwer kolokują w data center w Polsce lub za granicą. Aplikacje, których używa Kowalski zainstalowane są na szybkich zewnętrznych komputerach, więc on swojego wymieniać nie musi. A co najważniejsze  – zapłaci tylko za faktyczne zużycie od włączenia aplikacji o 8.10 do wyłączenia o godzinie 16:00.

Jan Świerowicz, doktoryzujący się na UE w Poznaniu z rozwiązań chmurowych, za najbardziej trafioną definicję uważa tę podaną przez NIST (National Institute of Standards and Technology): „Cloud coputing to nowy model dostarczania i korzystania z zasobów informatycznych, takich jak zasoby obliczeniowe (serwerowe), magazynowanie danych, przepustowość sieci, a nawet aplikacje. Model cechuje się takimi funkcjami, jak samoobsługa na żądanie, duża elastyczność, taryfikacja usług (pay-as-you-use), implementacja puli zasobów i szeroki dostęp do sieci”. Mówi on także o bezpieczeństwie w chmurze, czyli o uwierzytelnianiu i autoryzacji przez enkrypcję, zgodności z normami ISO, kończąc na lokalizacji składowanych danych.

Przedzierając się przez mglistą postać chmury, żarliwie dyskutując różne podejścia do tego ciekawego tematu, ostatecznie jednogłośnie stwierdziliśmy, że Wirtualny Data Room FORDATA to rozwiązanie, które idealnie się w nią wpisuje. Dlaczego? Otóż:
1. wykorzystuje architekturę SaaS (ang. Software as a Service),
2. użytkownicy nie muszą posiadać wiedzy technicznej, aby korzystać z aplikacji,
3. klient nie zajmuje się utrzymaniem infrastruktury – o wszystko dba FORDATA,
4. system jest dostępny za pośrednictwem Internetu – dostęp do sieci jest w zasadzie jedynym warunkiem dostępności usługi,
5. duża elastyczność rozwiązania,
6. zapewnione najwyższe standardy bezpieczeństwa danych.

Tak więc rozchmurzcie się – jesteście w Wirtualnym Data Room!

Autor: Szczepan Polberg, Specjalista ds. monitoringu i rozwoju aplikacji FORDATA,
Z wykorzystaniem tekstu napisanego przez: Jakub Opałka | Studenckie Koło Naukowe Grupa .NET UEP