Rok 2015 był dla branży nieruchomości komercyjnych bardzo intensywny, wartościowo najlepszy od roku 2006. Pod względem ilości transakcji Polska pozostaje liderem w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Wzrost zainteresowania przez inwestorów rynkiem nieruchomości biurowych, przemysłowych, a także magazynowych sprawia, że ich wymagania są coraz większe.
Według opublikowanego niedawno raportu firmy Cushman & Wakefield, w Polsce utrzymuje się wysoki popyt, szczególnie na rynku powierzchni magazynowych. Zgodnie z raportem w I kw. 2016 r. odnotowano na nim wzrost o ok. 8 % w porównaniu do I kw. w roku ubiegłym, z łączną wielkością transakcji 637 tys. mkw. Prognozy przewidują, że stały rozwój infrastruktury transportowej oraz dobra sytuacja makroekonomiczna będą nadal korzystnie wpływać na rozwój tej branży.
Rozwój rynku powierzchni magazynowych i logistycznych wymusił na deweloperach dostosowywanie projektów inwestycyjnych do zindywidualizowanych potrzeb klientów. Coraz częściej buduje się w modelu Build-to-Suit (BTS). Formuła BTS uwzględnia wiele konkretnych wymagań, jakie stawiane są przez zamawiającego, np. możliwość wyboru konkretnej lokalizacji, wielkości powierzchni przemysłowej oraz biurowej, odpowiadającej potrzebom operacyjnym kontrahenta, rodzaju współpracy – najem lub zakup. Do listy zalet BTS należy dodać również oszczędność kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, czy możliwość zaprojektowania i wykonania obiektu przemysłowego z dostosowaniem infrastruktury technicznej i technologicznej, służącej działalności operacyjnej inwestora. BTS stanowi atrakcyjny model realizacji inwestycji dla inwestorów, którym zależy na szybkiej i kompleksowej obsłudze.
Budowa nieruchomości przemysłowej szczególnie w modelu Build-to-Suit jest zawsze procesem złożonym. Bierze w nim udział wiele podmiotów, które reprezentują dewelopera, inwestorów, a także podmioty doradcze oraz instytucje finansujące. Czy chodzi o współpracę z inwestorem czy o proces pozyskiwania finansowania, wyzwaniem staje się sprawne zarządzanie dużą ilością dokumentacji oraz koordynacja prac uczestników procesu. Podobne wyzwania pojawiają się przy transakcjach sprzedaży nieruchomości komercyjnych, szczególnie na etapie Due Diligence. W wielu przypadkach kluczową rolę odgrywa czas oraz bezpieczeństwo informacji przekazywanych między uczestnikami procesu.
W uporządkowaniu przebiegu tego typu transakcji pomagają systemy informatyczne typu Virtual Data Room (VDR). VDR ułatwia przede wszystkim dostęp do wrażliwej dokumentacji i usprawnia komunikację pomiędzy wszystkimi osobami, które biorą udział w procesie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania koordynator projektu może być pewien, że wszystkie autoryzowane osoby posiadają wgląd do kompletnych i aktualnych treści, w takim zakresie jak on tego oczekuje, bez ograniczeń czasowych i geograficznych. System Virtual Data Room gwarantuje także zachowanie poufności przekazywanych dokumentów, co jest kluczowe w tego typu transakcjach. Dedykowane raporty ułatwiają śledzenie postępu prac oraz pozwalają ocenić faktyczne postępy projektu.
“Jak efektywnie przeprowadzić Due Diligence?” > Broszura – nieruchomości komercyjne