Wartość fuzji i przejęć w Polsce urośnie nawet o 30 proc., źródła: rp.pl, bankier.pl

Analitycy firmy KPMG i DealWatch ogłosili raport podsumowujący rynek fuzji i przejęć (M&A) w Polsce i Europie Środkowej w 2009 r.

Zgodnie z raportem kryzys w 2009 r. nie zaszkodził polskiemu rynkowi fuzji i przejęć. Eksperci spodziewają się, że w tym roku jego wartość wzrośnie o 25-30 proc.

8,5 mld euro sięgnęła w 2009 r. wartość polskiego rynku fuzji i przejęć (transakcje o ujawnionej wartości) i okazała się tylko nieznacznie niższa od tej w 2008 r. W minionym roku w naszym kraju ogłoszono 556 transakcji, czyli o 8 więcej niż rok wcześniej. Polski rynek miał się dobrze mimo trwającego na światowych rynkach kryzysu finansowego, który nie tylko utrudniał dostęp do finansowania, ale również zwiększał niepewność.

W całym regionie Europy Środkowej w 2009 r. ogłoszono nieco ponad 1,6 tys. transakcji M&A o łącznej ujawnionej wartości 24,9 mld euro. Wartość teoretyczną wszystkich transakcji (o ujawnionej i nieujawnionej wartości) eksperci KPMG i firmy DealWatch szacują zaś na blisko 43 mld euro.

Udział Polski w M&A w całym regionie z grubsza odpowiada wielkości naszej gospodarki. Na nasz rynek przypada co trzecia transakcja i trzecia część wartości – w całej Europie Środkowej fuzje i przejęcia sięgnęły 25 mld euro.

Wpływ kryzysu widać dopiero po wskaźnikach transakcji, czyli np. ile razy kupujący płacili w stosunku do wartości księgowej firmy czy też wielkości przychodów. Te wskaźniki się obniżyły, co świadczy, że sprzedający akceptowali niższe ceny niż rok wcześniej. Przykładowo w zeszłym roku przeciętnie płacono 1,6 do 2 razy wartość księgowa przedsiębiorstwa, podczas gdy w 2008 r. ten wskaźnik wahał się między 2,2 a 2,6. Efektem kryzysu był także wzrost udziału środków własnych firm i akcji w finansowaniu przejęć i fuzji. Było to związane z ograniczeniem dostępu do kredytów bankowych.

– Jesteśmy regionem bardzo atrakcyjnym i Polska jest na celowniku wielu inwestorów – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Klamut, szef zespołu M&A w KPMG Corporate Finance.

Słabością naszego rynku jest niska wartość transakcji, która zniechęca bogatych chętnych. W zeszłym roku tylko 16 transakcji miało u nas wartość ponad 100 mln euro. Aż blisko połowa – poniżej 10 mln euro.

Informatyka i media na czele

Najwięcej transakcji, podobnie jak w 2008 r., w minionym roku w naszym kraju zawarto w szeroko rozumianym sektorze informatyki, komunikacji, mediów i rozrywki. Łączna wartość 97 przedsięwzięć wyniosła niemal 1,3 mld euro (w 2008 r. było 109 transakcji wartych 1,4 mld euro).

Na drugim miejscu uplasowało się budownictwo i nieruchomości z 84 transakcjami wartymi w sumie 868 mln euro.

Podium zamknął zaś sektor produkcji przemysłowej (81 dealów wartych 890 mln euro).

Kulczyk liderem

Największą ubiegłoroczną transakcją w Polsce było przejęcie przez SAB Miller 28,1 proc. udziałów Kompanii Piwowarskiej za blisko 800 mln euro. Papiery producenta piwa sprzedawał Jan Kulczyk. Wśród dużych transakcji na uwagę zasługują również chociażby transfer 17,32 proc. akcji PKN Orlen przez Naftę Polską do Skarbu Państwa oraz przejęcie spółek PCC Rail przez DB Schenker. Wartości tych transakcji to odpowiednio 470,7 mln euro i 400 mln euro. W przypadku PKN Orlen nie doszło jednak do zmiany ostatecznego właściciela a transakcja wynikała z restrukturyzacji Nafty Polskiej.

Nadchodzi ożywienie?

Eksperci KPMG i DealWatcha oceniają, że w tym roku liczba transakcji M&A wzrośnie o kilka procent. Ich łączna wartość może zaś wzrosnąć o 25-30 proc. w związku z rosnącymi wycenami spółek giełdowych. Siłą napędową transakcji fuzji i przejęć mogą okazać się działania resortu skarbu. – Biorąc pod uwagę plany prywatyzacyjne rządu (do tej pory niezastąpionego „dostawcy” udziałów i akcji na rynek), można byłoby się spodziewać z samych tylko sprzedaży prywatyzacyjnych, około 30 mld zł w 2010 r. A w związku z faktem, iż plany prywatyzacyjne z roku 2009 nie zostały wykonane w całości, wartość ta może być teoretycznie jeszcze większa – mówi Krzysztof Klamut, szef zespołu M&A w KPMG Corporate Finance.

Optymistyczne sygnały płyną również od funduszy private equity i venture capital. – Posiadają one zgromadzone środki gotowe do zainwestowania i na podstawie w miarę „twardych” zapowiedzi można się spodziewać około 10 mld zł (2,5 mld euro) obrotu inwestycyjnego (zarówno nowych zakupów, jak i dezinwestycji) – szacuje Michał Chromiński z KPMG Corporate Finance.

W naszym regionie Europy drugim rynkiem, który powinien przyciągnąć uwagę inwestorów, powinna być Rumunia. Ma podobnie jak Polska wystarczająco duży rynek konsumentów, a duża przecena nieruchomości może zachęcić tam inwestorów poszukujących tanich aktywów.

Źródła:

rp.pl
gospodarka.gazeta.pl
bankier.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone. FORDATA sp. z o.o. (2019)

Brain made by 813.pl   
Nagrody i wyróżnienia
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając ze strony akceptujesz pliki cookie.