M&A Index Poland

1 kwartał 2015

  • 50

    łączna liczba transakcji

  • 2.4 mld

    wartość największej transakcji (PLN)

  • 30%

    popularność Virtual Data Room

VDR w użyciu także w małych transakcjach

Zgodnie z naszym przewidywaniem, polska branża transakcyjna wciąż się profesjonalizuje, zauważamy coraz powszechniejsze użycie systemu Virtual Data Room. W pierwszym kwartale 2015 r. odnotowaliśmy użycie systemu VDR podczas 15 spośród 50 transakcji (co stanowi 50% wzrost w stosunku do 4Q). Uważamy, że było ich zdecydowanie więcej, ale nie były one jawne. Jedną ze spółek, która ujawniła informację o użyciu VDR było PZU i transakcja sprzedaży PZU Litwa przez PZU SA za 54 mln Euro. Zgodnie z opinią Dyrektora Inwestycyjnego PZU, Marcina Jaszczuka „Wykorzystanie systemu usprawniło realizację transakcji, poprzez podniesienie poziomu efektywności oraz skrócenie czasu trwania procesu”.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Maria Kotwis expert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.