M&A Index Poland

1 kwartał 2016

  • 46

    łączna liczba transakcji

  • 1.06 mld

    wartość największej transakcji (PLN)

Private Equity i inwestorzy strategiczni

Obserwujemy coraz większe zaangażowanie funduszy typu private equity oraz inwestorów strategicznych szczególnie na rynku nieruchomości komercyjnych. Z dostępnych nam danych wynika, że w 1Q 2016 r. jako strona kupująca dominują spółki z branży usługi finansowe (17% wszystkich transakcji), natomiast po stronie sprzedającej są to fundusze private equity i venture capital (35% transakcji). W 2015 roku zaobserwowaliśmy utrzymujący się trend wykorzystania systemu Virtual Data Room (VDR) podczas procesów transakcyjnych. Z naszych obserwacji wynika, że użycie systemu VDR stało się synonimem profesjonalnego podejścia do realizowanych projektów. Ten trend będzie się utrzymywał w 2016 r.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marta Kotwis expert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.