Bezpłatny webinar 19 października - M&A Index Poland, 3 kw. 2021 Zapisz się!

W pierwszym kwartale 2021 roku na rynku fuzji i przejęć w Polsce zanotowaliśmy 76 transakcji. To o 13 więcej niż w poprzednim kwartale i 21 więcej niż w analogicznym okresie roku 2020.

Fuzje i przejęcia w Polsce - 1 kwartał 2021

1
łączna liczba transakcji
0 mld
wartość największej transakcji (PLN)

Statystyki

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć

W pierwszym kwartale 2021 roku na rynku fuzji i przejęć w Polsce zanotowaliśmy 76 transakcji. To o 13 więcej niż w poprzednim kwartale i 21 więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. O ile przed dwoma laty głównym wyzwaniem dla globalnego rynku fuzji i przejęć było przewidywane spowolnienie gospodarcze, o tyle w tym roku są nim następstwa pandemii. Mimo ograniczeń rynek M&A w Polsce wciąż jednak rośnie. Jakie branże cieszyły się największym zainteresowaniem w ostatnich trzech miesiącach?

Alicja Kukla-Kowalska
ekspert FORDATA

Firmy szukają sposobów na optymalizację

Pandemia nie skończyła się wraz z pojawieniem się szczepionki na COVID-19, a jej skutki będą długofalowe. Na podstawie zebranych w ubiegłym roku doświadczeń część firm dopiero w tym roku zdecyduje się na zmianę strategii lub jej optymalizację. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań technologicznych, które przyspieszą proces restrukturyzacji, pozyskiwania finansowania czy sprzedaży firmy. Jako narzędzie pozwalające usprawnić procesy fuzji i przejęć, system typu Virtual Data Room został w minionym kwartale wykorzystany w ponad 1/3 przeprowadzonych na polskim rynku transakcji

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.