Podsumowanie 2 kwartału 2020 roku i opis najciekawszych transakcji.

Fuzje i przejęcia w Polsce, 2 kwartał 2020 – Raport

1
łączna liczba transakcji
0 mld
wartość największej transakcji (PLN)
1 %
popularność Virtual Data Room

Statystyki

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć

W drugim kwartale 2020 roku na polskim rynku mieliśmy 52 transakcje fuzji i przejęć, czyli tylko 3 mniej, niż w ubiegłym kwartale i o 11 mniej niż w 2 kw. 2019 r. W porównaniu z pierwszym kwartałem b.r. zmianie nie uległo ujęcie sektorowe zaangażowanych stron. Wciąż najwięcej kupował sektor finansowy (19%), wśród podmiotów przejmowanych przeważał sektor TMT (19%), natomiast najczęściej sprzedawali inwestorzy prywatni (59%). Czy pandemia uwidoczniła się w strukturze transakcji w drugim kwartale?

Alicja Kukla-Kowalska
ekspert FORDATA

Dobry czas dla technologii cyfrowych

W czasie pandemii zamknięci i odizolowani przedsiębiorcy nie tracili głowy, a wykorzystali ten czas na transformację i przemiany w spółkach, pracę zdalną, oszczędności wynajmu lokali, zastąpienie delegacji spotkaniami on-line. Świat przeszedł do rzeczywistości wirtualnej. Tak samo transakcje, które od wielu już lat działy się wirtualnie w VDR, jeszcze mocniej się w tej rzeczywistości zakotwiczyły. Z rozwiązania skorzystało w ubiegłym kwartale 50% transakcji.

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.

Nr 1 Virtual Data Room w Polsce​

Zaufało nam ponad 1000 firm w Polsce i w regionie Europy Centralnej i Wschodniej