Raport Fuzje i przejęcia w Polsce

2 kwartał 2024

Umiarkowany optymizm

Po słabszym niż poprzedni drugim kwartale 2024 roku (spadek z 95 do 82 transakcji) prognozy na ożywienie na rynku M&A wciąż są umiarkowanie optymistyczne. Jedna trzecia CEO w Polsce planuje transakcje fuzji i przejęć jeszcze w tym roku, jak wskazuje portal money.pl. Zmagania globalnego rynku M&A z przeszkodami takimi jak wysokie stopy procentowe, niepewność polityczna oraz wyzwania związane z wycenami wpłynęły na ograniczenie liczby transakcji w pierwszej połowie roku - duża część procesów z 2023 roku nie została domknięta. Za kulisami obserwujemy jednak wzrost aktywności sprzedających, którzy przygotowują się do wchodzenia na rynek z aktywami wysokiej jakości oraz megatransakcjami (wstrzymanych, przez względnie niewielką aktywność największych spółek).

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marcin Rajewicz, ekspert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 1600 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 42 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.