Fuzje i przejęcia w Polsce

3 kwartał 2021

  • 68

    łączna liczba transakcji

  • 7 mld

    wartość największej transakcji (PLN) Przejęcie UPC Polska przez Play Communications

Przetasowanie w branży nieruchomości

O ile w 2020 roku w segmencie Real Estate obsługiwaliśmy głównie deweloperów i właścicieli powierzchni przemysłowych i magazynowych, tak w minionym kwartale potwierdził się nowy trend. Z analizy transakcji dokonywanych w systemie Virtual Data Room wynika, że nastąpił wzrost znaczenia inwestycji obejmujących projekty mieszkaniowe, jak również całe osiedla. Rosnąca sprzedaż - także dla zagranicznych podmiotów - winduje ceny powierzchni mieszkaniowej za metr kwadratowy. Świadczy to również o zwiększonej świadomości sektora RE w zakresie cyfrowych narzędzi pozwalających na optymalizację procesu sprzedaży. Patrząc przekrojowo, w minionym kwartale z systemu VDR w branży M&A skorzystało 45% podmiotów.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marcin Rajewicz ekspert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.