W pierwszym kwartale 2021 roku na rynku fuzji i przejęć w Polsce zanotowaliśmy 76 transakcji. To o 13 więcej niż w poprzednim kwartale i 21 więcej niż w analogicznym okresie roku 2020.

Fuzje i przejęcia w Polsce
3 kwartał 2021

1
łączna liczba transakcji
0.1 mld
wartość największej transakcji (PLN)
Przejęcie UPC Polska przez Play Communications

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć

Z perspektywy pierwszej połowy bieżącego roku liczba transakcji odnotowana w trzecim kwartale 2021 jest krótką przerwą na oddech w intensywnym roku inwestycji M&A. Zanotowaliśmy spadek o 14 transakcji w stosunku do rekordowego kwartału drugiego (82) i o 8 względem pierwszego (76), jest to jednak nadal wysoki wynik, który w żadnej mierze nie powinien służyć jako prognostyk tendencji spadkowej w nadchodzących miesiącach.

Marcin Rajewicz
ekspert FORDATA

Przetasowanie w branży nieruchomości

O ile w 2020 roku w segmencie Real Estate obsługiwaliśmy głównie deweloperów i właścicieli powierzchni przemysłowych i magazynowych, tak w minionym kwartale potwierdził się nowy trend. Z analizy transakcji dokonywanych w systemie Virtual Data Room wynika, że nastąpił wzrost znaczenia inwestycji obejmujących projekty mieszkaniowe, jak również całe osiedla. Rosnąca sprzedaż - także dla zagranicznych podmiotów - winduje ceny powierzchni mieszkaniowej za metr kwadratowy. Świadczy to również o zwiększonej świadomości sektora RE w zakresie cyfrowych narzędzi pozwalających na optymalizację procesu sprzedaży. Patrząc przekrojowo, w minionym kwartale z systemu VDR w branży M&A skorzystało 45% podmiotów.

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje. W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych. Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 900 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.