M&A Index Poland

4 kwartał 2013

  • 51

    łączna liczba transakcji

  • 6.1 mld

    wartość największej transakcji (PLN)

Więcej transakcji niż w poprzednich kwartałach

Ostatni kwartał 2013 roku na rynku fuzji i przejęć w Polsce okazał się wyraźnie obfitszy w transakcje wobec wcześniejszych okresów. Stroną przejmowaną najczęściej były przedsiębiorstwa z branży FMCG i dystrybucji, natomiast po stronie nabywcy przeważali przedstawiciele sektora finansowego. Największą transakcją było przejęcie Polkomtela przez Cyfrowy Polsat za ponad 6 mld PLN, której motywem mogła być reorganizacją spółek kontrolowanych przez Zygmunta Solorza–Żaka. W wyniku transakcji możliwa będzie integracja spółek na poziomie oferowanego portfolio produktów.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marta Kotwis expert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.