M&A Index Poland

4 kwartał 2016

  • 56

    łączna liczba transakcji

  • 12.7 mld

    wartość największej transakcji (PLN)

  • 40%

    popularność Virtual Data Room

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć
Czwarty kwartał 2016 roku nie był tak spektakularny pod względem ilości transakcji jak końcówka roku 2015, natomiast osiągnięte wyniki potwierdzają regułę, która obserwujemy od 4 lat, że w czwartym kwartale domyka się najwięcej transakcji w całym roku. W 4Q 2016 odnotowano 56 transakcji, co stanowi 30% wszystkich procesów, które miały miejsce w roku 2016 (dla porównania w latach 2013-15 było to odpowiednio - 38%, 36% i 31%). Warto też zwrócić uwagę, że wyniki 4Q to istotne odbicie po wyjątkowo słabym trzecim kwartale, kiedy to odnotowano zaledwie 33 transakcje (wzrost na poziomie 69%).
Alicja Kukla-Kowalska
Stabilizacja na scenie globalnej

Po roku 2015, który uznany został za rekordowy jeśli chodzi o wartość transakcji (3,49 bln USD), globalny rynek fuzji i przejęć rozwijał się w 2016 r. znacznie wolniej (dotyczy to zarówno ilości, jak i wartości transakcji). Pierwsza połowa roku była wyjątkowo słaba jeśli chodzi o liczbę transakcji, istotne odbicie nastąpiło w drugiej połowie. Raporty branżowe wskazują, że cały rok zamknie się nieznacznie większą liczba transakcji niż 2015, ale zdecydowanie bardziej umiarkowana wartością.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Alicja Kukla-Kowalska expert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.

Chcesz skorzystać z wiedzy naszych ekspertów lub podzielić się swoją ekspertyzą z nami?

Jesteśmy dla Ciebie!