Podsumowanie 3 kwartału 2019 roku i opis najciekawszych transakcji.

Fuzje i przejęcia w Polsce
w roku 2019

Raport roczny

1
łączna liczba transakcji
stan na dzień 12.12.2019
0 mld
wartość największej transakcji (PLN)
1 %
popularność Virtual Data Room

Statystyki

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć

W 2019 roku (stan na 12 grudnia) miało miejsce 179 transakcji fuzji i przejęć. To o 20 mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Spadek jest wyraźny, choć nie zaskakujący w kontekście globalnego spowolnienia gospodarczego. Na połowę wszystkich sprzedających złożyły się podmioty prywatne (50%), przy czym największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się spółki z branży przemysłowej (25 transakcji) oraz sektor IT/Media/Telcom, który utrzymał pierwszą pozycję w relacji do 2018 roku. Wciąż to właśnie ta branża konsoliduje się najaktywniej.

Alicja Kukla-Kowalska
ekspert FORDATA

Virtual Data Room dla każdej branży

Polski rynek M&A korzysta dziś z rozwiązania data room jako standardowego narzędzia transakcyjnego. Jego rola jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i przyspieszenia procesu Due Diligence we wszystkich typach transakcji. Popularność VDR od dwóch lat rośnie niemal wykładniczo, uzyskując w tym roku wynik 49%, a sam data room cieszy się coraz większą popularnością w projektach life science, na rynku nieruchomości komercyjnych i przy prowadzeniu audytów prawnych. Jego znaczenie będzie rosło w 2020 roku w obliczu rosnących zagrożeń phishingiem i wzrostu zainteresowania tematyką secure file sharing.

Poprzednie raporty

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Raport #MnAIndexPoland zawiera opis najciekawszych transakcji na polskim rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 35 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

 
Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe. 

 

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.

Nr 1 Virtual Data Room w Polsce​

Zaufało nam ponad 1000 firm w Polsce i w regionie Europy Centralnej i Wschodniej