W pierwszym kwartale 2021 roku na rynku fuzji i przejęć w Polsce zanotowaliśmy 76 transakcji. To o 13 więcej niż w poprzednim kwartale i 21 więcej niż w analogicznym okresie roku 2020.

Fuzje i przejęcia w Polsce

1 kwartał 2022
1
łączna liczba transakcji
0 mld
wartość największej transakcji (PLN)
1 %
popularność Virtual Data Room

Statystyki

Najnowsze dane z rynku fuzji i przejęć

Od 2019 roku liczba transakcji notowanych w pierwszych kwartałach na polskim rynku M&A tylko rośnie. W 2022 roku obserwowaliśmy już niemal dwukrotny wzrost wolumenu w stosunku do 1 kw. 2019 (86 wobec 46). To dobry prognostyk na cały obecny rok, także ze względu na tradycyjnie wyższą niż w pierwszym kwartale liczbę przejęć w końcówce roku. Co dokładnie wpłynęło na tak wysoki wynik w 2022 roku?

Marcin Rajewicz
ekspert FORDATA

VDR - wspiera międzynarodowe transakcje

Więcej niż połowa transakcji zarejestrowanych w 1 kwartale 2022 roku - aż 45 - angażowała jako stronę co najmniej jeden podmiot zagraniczny. Virtual Data Room jako narzędzie standardowo wykorzystywane w międzynarodowych transakcjach M&A nie tylko służy jako platforma wymiany dokumentacji transakcyjnej, ale spełnia również funkcję analityczną, pozwalając lepiej ocenić intencje inwestorów na podstawie ich aktywności w systemie. Jako dostawca VDR, FORDATA wsparła w analizowanym okresie m.in. sprzedaż spółki Stella Pack, wiodącego polskiego producenta artykułów gospodarstwa domowego, na rzecz greckiego konkurenta - firmy Sarantis, a także producenta wyposażenia wagonów kolejowych Growag na rzecz niemieckiej spółki Recaro, szerzej opisane w raporcie.

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

O Autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.