Raport Fuzje i Przejęcia w Polsce

1 kwartał 2022

  • 86

    łączna liczba transakcji

  • 2.54 mld

    wartość największej transakcji (PLN

  • 53%

    popularność Virtual Data Room

VDR wspiera międzynarodowe transakcje

Więcej niż połowa transakcji zarejestrowanych w 1 kwartale 2022 roku - aż 45 - angażowała jako stronę co najmniej jeden podmiot zagraniczny. Virtual Data Room jako narzędzie standardowo wykorzystywane w międzynarodowych transakcjach M&A nie tylko służy jako platforma wymiany dokumentacji transakcyjnej, ale spełnia również funkcję analityczną, pozwalając lepiej ocenić intencje inwestorów na podstawie ich aktywności w systemie. Jako dostawca VDR, FORDATA wsparła w analizowanym okresie m.in. sprzedaż spółki Stella Pack, wiodącego polskiego producenta artykułów gospodarstwa domowego, na rzecz greckiego konkurenta - firmy Sarantis, a także producenta wyposażenia wagonów kolejowych Growag na rzecz niemieckiej spółki Recaro, szerzej opisane w raporcie.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marcin Rajewicz ekspert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.