Raport Fuzje i przejęcia w Polsce

3 kwartał 2018

  • 51

    łączna liczba transakcji

  • 1.3 MLD

    wartość największej transakcji (PLN)

Najczęściej cytowany raport branżowy w Polsce
W 3 kw. 2018 r. na polskim rynku fuzji i przejęć odnotowano wzrost liczby transakcji w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (51 vs. 42 w 3 kw. 2017 r.). Największą transakcją w 3 kw. 2018 (1,3 mld PLN w ujęciu Enterprise Value) było przejęcie Solaris Bus & Coach przez hiszpańskie przedsiębiorstwo Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF). Ponad połowę wszystkich sprzedających stanowili inwestorzy prywatni. W ubiegłym kwartale dużą aktywność wykazywały fundusze private equity. Zarówno po stronie podmiotów przejmowanych, jak i kupujących, duży udział miały transakcje z sektora Media/IT/Telecom.
Alicja Kukla-Kowalska
5 spośród 32 transakcji z użyciem systemu VDR

Z dostępnych danych wynika, że tylko 5 spośród 32 transakcji było zorganizowanych z użyciem systemu typu Virtual Data Room (VDR). Pomimo tego, że w branży panuje opinia, że VDR jest standardem wykorzystywanym do profesjonalnej organizacji transakcji, wciąż niewielu przedsiębiorców, czy doradców transakcyjnych chwali się użyciem tego narzędzia. Tymczasem jest to powód do dumy, bo VDR to synonim bezpiecznego zarządzania poufnymi informacjami, profesjonalne podejście do prowadzonych transakcji, a także znaczne przyśpieszenie procesów M&A. System typu Virtual Data Room (VDR) to aplikacja dostępna przez Internet, która służy do zarządzania poufnymi dokumentami i komunikacją podczas złożonych i poufnych transakcji. Umożliwia ona realizację transakcji w formie elektronicznej, skracając jej czas, podnosząc efektywność oraz gwarantując pełną kontrolę i bezpieczeństwo przekazywanych informacji. Oferowana jest w formie usługi, udostępnianej na określony czas, wraz z profesjonalnym doradztwem w zakresie właściwej organizacji procesu. W kolejnych odsłonach raportu będziemy pilotować częstotliwość jego wykorzystania podczas transakcji M&A w Polsce.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Alicja Kukla-Kowalska Key Account Manager FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.

Chcesz skorzystać z wiedzy naszych ekspertów lub podzielić się swoją ekspertyzą z nami?

Jesteśmy dla Ciebie!