22. Doroczna Konferencja Nieruchomości Komercyjnych

Już po raz 22. Eurobuild Conferences zorganizowało Doroczną Konferencję Nieruchomości Komercyjnych w Polsce. 25.11. br. w Hotelu Intercontinental w Warszawie spotkali się najwięksi gracze na rynku nieruchomości, którzy rozpoczęli podsumowywanie bieżącego roku oraz dyskutowali o trendach w branży w 2017 r. FORDATA brała udział w spotkaniach. Przedstawiamy poniżej podsumowanie tego wydarzenia.

Inwestycje na polskim rynku nieruchomości

Pomimo wyzwań, jakie przyniósł ostatni rok, m.in. zmiana rządu, podatek bankowy, Brexit, wybory w USA, polski rynek inwestycyjny wciąż odnotowuje wzrost. Rynek zasilany był w większym stopniu przez inwestorów z Azji, niż z Ameryki Północnej. Wiele inwestycji zostało zrealizowanych w tym roku, ale duża ich liczba będzie jeszcze widoczna w roku 2017, ponieważ duża ich część została przesunięta w czasie. Inwestycje nie znikają z rynku, ale realizowane są w dłuższym horyzoncie czasowym. W praktyce oznacza to, że zanim uda się znaleźć chętnych na zakup budynku, trzeba ten budynek postawić i wtedy szukać zainteresowanych do podpisania umowy.

Opinie ekspertów na temat rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w 2017 r. były bardzo zróżnicowane – wnioski zarówno bardzo optymistyczne na najbliższy rok przeplatały się ze stonowanymi, jak i bardziej negatywnymi. Gość specjalny konferencji – pan Jan Vincent-Rostowski, podkreślił, że należy spieszyć się z realizacją inwestycji w horyzoncie 2-3 lat. Wzrastające stopy procentowe spadający poziom bezrobocia oraz mniejszy strumień inwestycji zagranicznych utrudnią przedsiębiorcom możliwości pozyskania finansowania, np. poprzez zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego.

Centra handlowe, magazyny, biura i hotele

Centra handlowe, pomimo wzrostu rynku e-commerce, mają się dobrze, jednak muszą zmieniać swój profil tak, aby stawać się centrami nie tyle zakupowymi, ile miejscami rozrywki dla całych rodzin. Galerie handlowe, to nie tylko sklepy gdzie robimy zakupy spożywcze czy odzieżowe, ale także miejsca gdzie możemy obejrzeć film, posłuchać muzyki, zobaczyć wystawę obrazów, a więc miło spędzić czas wolny od pracy. Zdania ekspertów były podzielone, gdyż padały zdania, że w Polsce rynek wielkich galerii handlowych jest już nasycony. Z drugiej strony mówiono o białych obszarach do zagospodarowania przy obwodnicach, autostradach, węzłach komunikacyjnych, gdzie jest miejsce nie tylko na nowe hale magazynowe, ale również na nowe centra handlowe.

Rynek powierzchni magazynowych rozwija się w Polsce znakomicie. Duży wzrost nowych powierzchni widać nie tylko przy dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Poznań, ale także – regionalnie – przy większych miastach wojewódzkich. Popyt ze strony najemców jest najwyższy od wielu lat i eksperci twierdzą, że taki stan na razie się utrzyma.

Rynek hotelowy, w mijającym roku, był w czołówce najbardziej aktywnych rynków nieruchomościowych. Mimo tego, w Polsce wciąż brakuje hoteli. Przedstawiciele rynku potwierdzają, że są to zawsze inwestycje długoterminowe i na ich zwrot trzeba długo czekać.

W roku 2016 spadają czynsze za powierzchnie biurowe, których liczba wciąż rośnie. Taki stan jest na rękę najemcom, ale jednocześnie jest to problem dla deweloperów. Rynek biurowy nadal się rozwija, ale jak mówią eksperci, różnica ceny najmu m2 w stosunku do budowy m2 jest coraz większa, niestety na niekorzyść budującego.

Prognoza?

W 2017 roku branża w Polce będzie rozwijać się nadal stabilnie, a polski rynek postrzegany będzie jako bezpieczne miejsce do inwestowania. Prognozy dotyczą zwiększenia inwestycji zagranicznych m.in. z Azji, ale także Niemiec i Holandii, głównie w obszarze inwestycji prywatnych tzw. private offices. Mimo to, najbliższe lata będą wiązać się nieuchronnie ze spowolnieniem gospodarki, a więc nie będą odnotowywać boomu inwestycyjnego.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alicja Kukla-Kowalska
Key Account Manager
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas