26 października br. w Warszawie odbyła się 7. edycja CEE Investment & Green Building Awards w hotelu Intercontinental w Warszawie. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu uczestniczyli jak co roku: praktycy, profesjonaliści i liderzy branży inwestycji nieruchomościowych. 
Uroczystość rozdania nagród poprzedziły The CEE Investment Breakfast Forum wraz z całodniowym panelem dyskusyjnym.  Była to znakomita okazja do wymiany kontaktów i spotkania się z najlepszymi specjalistami z branży, a także do rozpoznania najnowszych trendów na rynku inwestycyjnym.

Hotel Investor Panel

Paneliści dyskutowali o tym jak zadbać o rentowność inwestycji. Zwrócili uwagę, że sprzedaż hotelu to transakcja typu „business sell” (sprzedajemy bowiem działającą firmę), podczas gdy sprzedaż biurowca to najczęściej transakcja typu „asset sell”.

Rozmawiali także o wpływie klimatu politycznego na branżę nieruchomości komercyjnych i choć wyrazili pewne zaniepokojenie sytuacją w naszym kraju („niektórzy inwestorzy wstrzymali się z decyzjami i bacznie przyglądają się Polsce”), to jednak doszli do wniosku, że aktualnie w każdym rejonie świata mają miejsce ciekawe zdarzenia polityczne, stąd trzeba nauczyć się działać w ramach strategii „New Normal”.

Office Panel

Chyba najciekawszy panel  w czasie konferencji. Paneliści stwierdzili, że aktualnie nie ma problemu z zapewnieniem finansowania dla inwestycji i że to raczej banki poszukują aktywnie dobrych okazji, aniżeli inwestorzy, którzy ustawiają się w kolejce po kapitał do banków.

Sami bankierzy żartowali, że aktualnie ich wrogiem numer 1 jest finansowanie inwestycji za pomocą emisji obligacji. A tak na poważnie ostrzegali przed ryzykiem, jakie wiąże się z sytuacją, kiedy obligacje na duże kwoty staną się wymagalne w tym samym czasie, gdyż może to zachwiać cashflow firmy. Apelowali zatem o wyważony „financing mix”.

Eksperci zwrócili też uwagę, że do Polski ciągle napływa nowy kapitał inwestycyjny z zagranicy. Wskazywali także Węgry i Czechy, jako atrakcyjne kierunki inwestycji, ale zwracali uwagę, że na rynku czeskim dominuje rodzimy kapitał, do tego ziemia i praca ludzka stały się tam rzadkimi zasobami.

Uczestnicy panelu zastanawiali się czy grozi nam kolejny kryzys w branży, jak miało to miejsce niespełna 10 lat temu,  i zgodnie  stwierdzili, że jak w każdej koniunkturze musi on kiedyś nadejść, natomiast póki co „muzyka gra, rozdają drinki” i w tym biznesowym rejsie branża trzyma kurs.

Industrial Panel

Najbardziej wyczekiwana część konferencji. Otworzyło ją stwierdzenie, że branża nieruchomości przemysłowych i logistycznych ma się bardzo dobrze i niezmienne bije rekordy. Dzieje się tak głównie za sprawą popytu z branży e-commerce. Wyzwaniem na horyzoncie stają się jednak rosnące koszty budowy. Do Polski kapitał inwestycyjny płynie z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Chin. I choć inne kraje w regionie – jak Czechy i Węgry – także są bardzo atrakcyjne, to wiele wskazuje na to, że jeśli chodzi o region CEE, to właśnie Polska pozostanie w samym centrum zainteresowań branży.

Eksperci dyskutowali też miedzy sobą nt. wyzwań i nowych wymagań ze strony ich klientów – rozmawiali o tym, że realizacje nieruchomości przemysłowych muszą stawać na wysokości rosnących wymagań ze strony zamawiających: mówili o tym, że za sprawą wykorzystania robotyki buduje się coraz wyższe magazyny, przygotowane do rosnącej automatyki zadań. Nikogo nie dziwią już oczekiwana związane z aerodynamiką przestrzeni, dostosowaniem jej do nowych wymiarów pojazdów transportowych czy pojazdów elektrycznych.
Fakt, że aktualnie na rynku pracy mamy do czynienia z rynkiem pracownika sprawia też, że projekty obiektów przemysłowych kładą coraz mocniejszy akcent na zaspokojenie potrzeb ludzi pracujących na miejscu – stąd zakładają nie tylko rozwiązania bezpieczne z pkt. widzenia BHP, ale też np. ergonomiczne parkingi i miejsce na przyjemną stołówkę.
Podczas uroczystej wieczornej Gali zostały wręczone nagrody dla firm i osobowości, które odniosły największy sukces w kategoriach takich jak np.: Investor of the Year, Professional of the Year, Company Awards, Project Awards, Tax & Financial Adviser oraz wielu innych podkategoriach. Gratulujemy Zwycięzcom! Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.
 
Zdjęcia: FORDATA, Unsplash.com
Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleksandra Porębska
IT Director
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas