Czy możliwa jest skuteczna ochrona poufnych informacji?

Ważnym aspektem udanych transakcji jest bezpieczeństwo i efektywna wymiana poufnych informacji. O tym jak ważne jest bezpieczeństwo informacji, którą powierzają nam nasi klienci pisaliśmy TUTAJ. Transakcje fuzji, przejęć, audyt lub negocjacje kredytu z konsorcjum banków oprócz przemyślanej strategii zarządu często wymagają wsparcia zewnętrznych doradców. Współpraca z profesjonalistami zwykle wiąże się z koniecznością udostępnienia im potrzebnych, chociaż pilnie strzeżonych informacji poufnych. W toku tych procesów wrażliwe informacje mogą także dotrzeć do firm, które niekoniecznie „grają do tej samej bramki” co my, do inwestorów, wśród których może znaleźć się nasz konkurent lub do przedstawicieli banków i funduszy.

Technologia IT sprzymierzeńcem transakcji kapitałowych

Jeszcze 15 lat temu niezbędne informacje były udostępniane na miejscu, w siedzibie firmy. Wiązało się to np. z wielogodzinną pracą doradców, inwestorów czy przedstawicieli banków w wydzielonym pokoju, w którym udostępniano księgi z danymi firmy. W toku rozwoju technologii przepływ informacji stał się znacznie bardziej zautomatyzowany. Pojawiły się systemy np. Virtual Data Room, które pozwalają bezpiecznie udostępniać poufne dokumenty na zewnątrz organizacji. Zapewniają one zdalny dostęp z dowolnego miejsca na ziemi, jednocześnie gwarantując zachowanie niezwykle rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa.

Nie wszystkie firmy jednak zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie wiążą się z wyciekiem poufnych informacji. Wiele z nich wciąż wysyła poufne dane pocztą elektroniczną! Ostatnio ujawnione incydenty kradzieży informacji potwierdzają, że nie jest to najbezpieczniejsza forma komunikacji.

Błędy ludzkie i operacyjne największym zagrożeniem

Wyniki tegorocznego raportu Marsh: Europejskie Badanie Ryzyk Cybernetycznych 2016 (Continental European Cyber Risk Survey: 2016 Report) pokazują, że 69% respondentów – wśród największych zagrożeń dla swoich organizacji wymienia błędy ludzkie i operacyjne (z uwzględnieniem zagubienia urządzenia mobilnego, które może doprowadzić do wycieku danych).

Wrażliwe dane, jeśli trafią w niepowołane ręce, np. podczas poszukiwania inwestora, emisji akcji lub wnioskowania o kredyt, mogą wyrządzić ogromne szkody, zarówno wizerunkowe, jaki i finansowe. Doświadczenie ekspertów pokazuje, że bezpieczeństwo poufnych informacji, czyli tych, dzięki którym firma umacnia swoją przewagę na rynku, bardzo często zależy od szeregu dobrze podjętych decyzji. Już sam wybór sposobu przekazania informacji może uchronić firmę przed wielomilionowymi stratami.

Profesjonaliści rekomendują Virtual Data Room

Bezpieczeństwo informacji jest ważnym aspektem analizowanym także przez doradców transakcyjnych. Eksperci kampanii edukacyjnej pt. „For better data flow – praktykuj efektywne transakcje” w stworzonym Kodeksie Dobrych Praktyk Transakcyjnych rekomendują spółkom zakres i sposób udostępniania informacji podczas transakcji kapitałowych, tj. „Przekazywane informacje powinny być rzetelne, a ich udostępnianie transparentne, odpowiedzialne i dostosowane do etapu transakcji”. Chociaż prawo nie wymaga użycia dedykowanych systemów IT, profesjonaliści w ramach dobrych praktyk, korzystają z systemów typu Virtual Data Room podczas realizacji projektów transakcyjnych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się TUTAJ.

Ankieta „Bezpieczeństwo podczas transakcji kapitałowych”

Zapraszamy do wypełnienia ankiety. Na podstawie analizy zebranych wyników oraz wiedzy ekspertów FORDATA, Marsh i Grant Thornton powstanie RAPORT syntezujący opinie respondentów oraz ich podejście do ochrony informacji poufnych podczas transakcji kapitałowych. Raport zostanie uzupełniony o najlepsze praktyki międzynarodowe, trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz komentarze ekspertów i praktyków rynkowych przyczyniając się tym samym do edukacji w zakresie bezpieczeństwa informacji podczas transakcji kapitałowych. Badanie zostało objęte patronatem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Wypełnij ankietę TUTAJ
i wygraj program antywirusowy Kaspersky LAB!

Badanie składa się z 13 pytań zamkniętych jedno i wielokrotnego wyboru.
Czas trwania: 7-10 minut. Ankietę można wypełnić do dnia 02.06.2017 r.

Zapraszam!

Zdjęcie główne – unsplash.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleksandra Prusator
Sales & Marketing Director
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas