Czy wielka fuzja energetyczna stanie się faktem?

Polski sektor energetyczny rozgrzewają od kilku miesięcy informacje dotyczące planów połączenia 4 największych polskich grup energetycznych w 2 podmioty (dla przypomnienia rozmawia się o potencjalnym połączeniu PGE z Energą i ENEI z Tauronem). Mają one stawić czoła zachodnim firmom oferującym energię elektryczną, po zakończeniu procesu liberalizacji rynku energetycznego w Polsce.

Fuzje wciąż nie są pewne i pozostają w fazie projektowania przez Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ministerstwo Gospodarki. Dodatkową, równie niepewną, informacją jest włączenie kopalń węgla kamiennego do nowopowstających podmiotów energetycznych, by zoptymalizować łańcuch dostaw.Te dwie informacje zdominowały dyskusję panelistów podczas bloku Energetyka, który miał miejsce w trakcie Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2015.

Zróżnicowanie rodzajów paliw w całościowej produkcji energetycznej w Polsce priorytetem rządu

Codzienne problemy rynku energetycznego przerywane są planami dotyczącymi przyszłości, zarówno tej najbliższej, jak i na kilkadziesiąt lat naprzód. Trwają prace nad Polityką Energetyczną Polski do 2050 r., który to dokument być może rozwieje wątpliwości dotyczące kierunku, w którym ma podążać krajowa energetyka. Najważniejszą kwestią problemową jest udział poszczególnych rodzajów paliw w całościowej produkcji energetycznej w Polsce. Trwają zaawansowane prace nad Ustawą o odnawialnych źródłach energii, a w planach jest także projekt pod kryptonimem PGE EJ1, który zakłada budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

W planach jest zmniejszenie wykorzystania węgla kamiennego jako paliwa do wytwarzania energii i znaczne zwiększenie wykorzystania OZE i energii atomowej. Jak będzie? Czas i decyzje polityczne pokażą.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piotr Jankowski
Senior Account Executive
+48 61 660 15 10
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas