Ekologia w firmie – co daje Virtual Data Room?

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z ekologicznych rozwiązań i próbują je wdrażać niemal we wszystkich obszarach funkcjonowania firmy. Rozwiązanie Virtual Data Room także przynosi firmom praktyczną możliwość ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Jakie korzyści ekologiczne i ekonomiczne daje VDR?

Opłaca się dzisiaj być eko. Świadomy przedsiębiorca wie, że ekologia w firmie oznacza oszczędności, większe dopłaty na rozwój czy zysk wizerunkowy. Według serwisu Subiektywnie o Finansach koszt smogu nad Polską to obecnie 126 mld złotych. Ponoszą go między innymi właściciele firm, obok wydatków na coraz droższe ogrzewanie, wodę i szeregu innych. A przecież pieniądze te można by spożytkować na zupełnie odmienne cele, gdyby przedsiębiorcy (i my wszyscy) konsekwentnie rozwijali strategie eko-rozwoju.

Czasy są takie, że na problem ochrony środowiska jesteśmy na szczęście wszyscy coraz bardziej wyczuleni. W FORDATA także przykładamy do tej kwestii ogromną wagę. W przypadku Data Roomu korzyści ekologiczne i ekonomiczne dla każdego użytkownika korzystającego z systemu płyną wprost z zalet wirtualizacji, co pozwala nam w pełni cieszyć się mianem rozwiązania ekologicznego. VDR to sprawdzone narzędzie, które przyczynia się do ograniczenia kosztów ponoszonych przez spółki, jak i kosztów środowiskowych. O czym dokładnie mowa?

Virtual Data room ogranicza emisję CO2

Cecha ekologiczna, która szczególnie pozytywnie wpływa na ograniczenie kosztów przedsiębiorstwa prowadzącego proces M&A w Data Roomie to zdalna obsługa systemu. Dotyczy to w tym samym stopniu właścicieli spółek, inwestorów, ekspertów i audytorów zaproszonych do współpracy w VDR. Tradycyjną praktyką transakcyjną były wizyty w archiwach spółek i ręczne przeglądanie dokumentów. Wiązało się to z koniecznością częstych delegacji, a te zostawiają duży ślad węglowy. Data room jest w stanie całkowicie wyeliminować ten problem, właśnie dzięki cyfryzacji procesu Due Diligence. Nad jedną transakcją mogą pracować dziesiątki osób, a to potencjalni pasażerowie lotów do siedziby spółki celu. Dzięki pracy z Data Roomem, nie muszą one nawet opuszczać biura.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne zalety VDR, a więc usprawnienie i przyspieszenie procesu sprzedaży, obraz korzyści płynących dla przedsiębiorcy poprawi się jeszcze bardziej. Skrócenie czasu realizacji transakcji wprost oznacza oszczędności – energii, wynagrodzenia itp. Środowisko zyskuje tutaj bezpośrednio i pośrednio w sposób automatyczny.

Data room zużywa mniej zasobów naturalnych

Przede wszystkim papieru. Używając VDR, nie trzeba przygotowywać kopii dokumentów udostępnianych do wglądu, ani produkować raportów, umów o zachowaniu poufności itd. Wystarczy jeden link, pod którym dany użytkownik posiada dostęp do wszystkich przeznaczonych dla niego dokumentów, z kolei administrator może obsługiwać wiele transakcji równocześnie. To znaczna oszczędność papieru lub jego całkowitą eliminację. Ekologia w firmie to pojęcie kompleksowe. Wirtualizacja wspomagana właściwym podejściem do produkcji energii potrzebnej do zasilania elektroniki staje się rozwiązaniem neutralnym środowiskowo. Dla przykładu, nasza firma wykorzystywała m.in. serwerownię, która produkowane ciepło wykorzystuje do ogrzewania piętra budynku, w którym się znajduje. A to nie wszystkie zalety.

Ekologia w firmie to zysk wizerunkowy - VDR jest atutem

Na szczęście coraz mniej przedsiębiorców trzeba przekonywać do przestawienia firmy na ekologię. Także dlatego, że zmian po prostu oczekują od firm sami konsumenci. Skierowanie komunikacji w tę stronę w zasadzie nie ma szans zaszkodzić firmie, o ile jest to przemyślane działanie, które przynosi faktyczną korzyść dla środowiska. W ostatnim czasie w polskich mediach było głośno o co najmniej kilku przypadkach marek, które trend ekologiczny potraktowały instrumentalnie – w efekcie zaszkodziły nie tylko sobie (bo zamiast zyskać – straciły w oczach konsumentów), ale również wiarygodności działań proekologicznych. Z punktu widzenia osób, które dbałość o środowisko postrzegają jako sztuczny wytwór marketingowy, takie sytuacje są potwierdzeniem tej błędnej tezy. W rezultacie tracimy na tym wszyscy. Data room jest rozwiązaniem wyjątkowo ekologicznym. Jeśli więc Twoja firma korzysta z systemu FORDATA na przykład do udostępniania poufnych dokumentów, warto wykorzystać tę cechę w promocji marki. Poznaj korzyści płynące z wykorzystania systemu Virtual Data Room..

P.S. Nasza firma wspiera i stosuje praktyki służące środowisku naturalnemu wewnątrz przedsiębiorstwa. Zachęcamy Państwa do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska również w Państwa organizacji.

Zadbaj o środowisko

Wysyłaj poufne dokumenty elektronicznie

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować