Infrastruktura 2015 – czy Polska zmierza w kierunku Europy Zachodniej?

W kwestii infrastruktury Polska powoli dogania Europę Zachodnią – takie wnioski płynęły z dyskusji panelistów podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2015. Z pomocą pieniędzy unijnych powstaje coraz więcej nowych dróg szybkiego ruchu, modernizowane są linie kolejowe, ale także poprawia się transport lokalny. Od czasu boomu inwestycyjnego związanego z Euro 2012 poziom inwestycji budowlanych pozostaje na stałym poziomie.

W związku z tym na stałym poziomie pozostają ceny materiałów budowlanych, w tym w szczególności betonu, kruszyw naturalnych czy stali. Zgodnie z szacunkami Andrzeja Balcerka, dyrektora generalnego Grupy Górażdże, w ciągu najbliższych 5 lat ceny materiałów, w tym betonu powinny pozostać na podobnym poziomie, co pozwoli na lepsze prognozowanie i szacowanie inwestycji infrastrukturalnych.Pozytywnym sygnałem pochodzącym z rynku jest kryterium ceny w przetargach. Przestaje ona być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze wykonawcy. Pojawiają się pierwsze jaskółki, gdzie wymagane jest np. doświadczenie lub zapewnienie odpowiednich zasobów gotówkowych. Polski rynek powoli zmierza ku poziomowi Europy Zachodniej.

10 letnie gwarancje hamują inwestycje

Z perspektywy finansowania gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, najczęściej wymaganych w przetargach, rynek jest gotowy nawet na znaczne zwiększenie poziomu inwestycji wymagających zabezpieczenia. Ważną kwestią, co do której zgodni są zarówno finansujący, jak również przedstawiciele pracodawców oraz firmy budowlane, są wymagania dotyczące gwarancji wykonanych robót. W Europie Zachodniej najczęściej wymagane jest 5 lat, co jest już długim okresem, podczas gdy w Polsce bardzo często wymagane są gwarancje nawet 10-letnie. Taka sytuacja znacząco wpływa na kształtowanie się wycen projektów budowlanych.

Etyka wciąż kuleje w Polsce

Ostatnią kwestią jest etyka, która wbrew pozorom ma ogromne znaczenie w sektorze budowlanym. Przede wszystkim wymagana jest zmiana podejścia obowiązującego w sektorze, dotyczącego terminowości płatności za wykonaną pracę. Ze względu na brak takiego etycznego podejścia, w czasie boomu inwestycyjnego związanego z Euro 2012 wiele firm budowlanych wpadło w kłopoty związane z płynnością finansową lub wręcz ogłosiło upadłości ze względu na brak dodatnich przepływów finansowych.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piotr Jankowski
Senior Account Executive w FORDATA
+48 61 660 15 10
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas