Według prognoz ekspertów najbliższe lata będę dla sektora energetycznego gorącym okresem fuzji i przejęć oraz poszukiwania kapitału na inwestycje. Na ile efektywnym – zdecydują podjęte decyzje, w tym także te dotyczące użycia nowoczesnych technologii.

Już przepływ poufnych informacji można znacznie przyspieszyć, a tym samym ułatwić osiągnięcie założonych celów. Przeprowadzenie tak złożonych procesów samo w sobie wymaga nie lada przygotowań i środków.

Samo zachowanie poufności i zapewnienie sprawnego obiegu dokumentów podczas prowadzonych transakcji jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców dbających o profesjonalny wizerunek, a szczególnie przedstawicieli spółek giełdowych. Tym bardziej dla czołowych przedsiębiorstw z branży energetycznej. Złożone procesy emisji akcji lub obligacji czy negocjacji kredytu z konsorcjum banków angażują wiele zewnętrznych podmiotów (prawnicy, firmy doradcze, inwestorzy, banki).

W trakcie procesów przekazywane są poufne informacje, często te o znaczeniu strategicznym dla spółki, jak i całej branży. Szczególnie podczas projektów realizowanych w sektorze mającym wpływ na bezpieczeństwo energetyczne państwa należy zapewnić takim transakcjom pełen profesjonalizm. Przekazywanie dokumentów poprzez e-mail nie pozwala kontrolować do kogo dokumenty będą dalej dystrybuowane. Technologia Virtual Data Room (VDR) pozwala na pełną kontrolę dostępu do dokumentów, z możliwością̨ decydowania o tym, kto i w jakim zakresie i czasie korzysta z poufnych danych. Istnieje możliwość takiego zabezpieczenia dokumentów, że są one chronione przed zapisem i drukowaniem oraz dalszą dystrybucją. Administrator decyduje kto do jakich dokumentów ma dostęp. Dodatkowo klient poprzez raporty monitoruje aktywności użytkowników, słowem każdy z dokumentów jest pilnie strzeżony oraz śledzony według potrzeb klienta.

VDR wspiera pozyskanie finansowania

Do tej pory firmy najczęściej korzystały z systemu Virtual Data Room w celu podniesienia bezpieczeństwa i efektywności badania Due Diligence, będącego części transakcji fuzji i przejęć. Teraz, coraz częściej doceniają zalety systemu, także podczas wielu innych procesów, w których wymagana jest wymiana poufnych dokumentów pomiędzy organizacjami. Praktyka pokazuje, że coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z wykorzystania innowacyjnych narzędzi informatycznych np. podczas negocjacji prowadzonych z bankami w procesach pozyskania dużych kwot finansowania.

Jastrzębska Spółka Węglowa negocjowała z bankami warunki finansowania, z którego zamierzała częściowo sfinansować kupno kopalni Knurów-Szczygłowice. Wartość planowanych inwestycji, a co za tym idzie – finansowania, była na tyle istotna, że proces wymagał wymiany szczególnie chronionych informacji z wieloma podmiotami (np. instytucjami finansującymi, doradcami prawnymi, finansowymi itd.). JSW zdecydowało się wykorzystać właśnie technologię VDR.

Sprawna emisja dzięki VDR

VDR wspiera także procesy związane z Giełdą Papierów Wartościowych. Systemy VDR wykorzystywane są podczas procesów emisji akcji spółek, szczególnie tych największych,  prestiżowych. W latach 2010-13 kilka spółek energetycznych, jak ENERGA, JSW, SPEC, ZE PAK zostało sprywatyzowanych właśnie przez giełdę. W procesie emisji akcji systemy VDR optymalizują proces wymiany poufnych informacji pomiędzy Spółką oraz jej doradcami, odpowiedzialnymi za przygotowanie prospektu emisyjnego.

W procesie przekazywane są informacje strategiczne z punktu widzenia emitenta, a często także całej branży. Dlatego Spółki nie wahają się już sięgać po sprawdzone rozwiązania, które pozwolą im spać spokojnie i zagwarantują odpowiednie bezpieczeństwo w strategicznych dla nich procesach. Jednym z klientów FORDATA był Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Pierwsza publiczna oferta akcji spółki prowadzona była przez czołowe polskie i zagraniczne banki inwestycyjne.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleksandra Porębska
IT Director
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas