Konferencja Cloud Computing 2019 – relacja

29 Października 2019 r. Dorota Wójtowicz wystąpiła jako prelegentka na konferencji Cloud Computing organizowanej w Warszawie przez firmę Gigacon. To wydarzenie dedykowane było zwłaszcza osobom, firmom i instytucjom, które chciały poznać zalety rozwiązań opartych na chmurze lub rozwiązania te zaczynają dopiero wdrażać w swojej działalności. 

Organizacja wydarzenia przebiegała bez zarzutu, a niezwykle komunikatywna obsługa dostępna była od ręki. Sala konferencyjna Hotelu Courtyard by Marriott zgromadziła około 80 uczestników. W ciągu niespełna sześciu godzin mieliśmy szansę przysłuchać się 9 ciekawym prezentacjom. Panele odbywały się ściśle według rozkładu: nasza prezentacja została zaplanowana na godzinę 12:30, a jej fragmenty możecie obejrzeć poniżej. W wydarzeniu uczestniczyło łącznie pięciu wystawców. Dorota i Piotr jeszcze przed rozpoczęciem konferencji zajęli jedno ze stanowisk przeznaczonych dla firm prezentujących swoje rozwiązania, gdzie przygotowali prezentację FORDATA i odpowiadali na pytania uczestników. Nasz VDR spotkał się ze sporym zainteresowaniem, z czego bardzo się cieszymy.

Bezpieczeństwo w chmurze wciąż najważniejsze

Tematy wykładów skierowane były głównie do firm. Konferencję otworzyło wystąpienie Krzysztofa Młynarskiego z Teleinformatica, który przybliżył uczestnikom technologie chmurowe i poruszył tematykę ich bezpieczeństwa – zagadnienie stojące w centrum debaty o cloud-storingu na całym świecie w zasadzie od samych początków tej technologii. Temat bezpieczeństwa cloud-storingu poruszamy między innymi w artykule „Przechowywanie danych w chmurze a bezpieczeństwo plików”. Większość prelegentów również omawiała ten temat w kontekście własnych rozwiązań, co dotyczyło także samego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, które reprezentował Paweł Henig. Przybliżył on uczestnikom m.in. standardy bezpieczeństwa NIST, ENISA, ISO/IEC 27017, ISO/IEC 27018 i tematykę audytową.

Polscy dostawcy chmur dopiero startują

Deweloperzy prezentowanych rozwiązań, na polu m.in. optymalizacji łańcucha dostaw, wdrożeń w firmie, integracji platform HR czy finansów, zgodnie twierdzili, że dane przechowywane w chmurze powinny być zabezpieczone, szyfrowane, zintegrowane, a dla potrzeby statystyki również skalowalne. Ponadto mowa była o planach kryzysowych związanych z utrzymywaniem aplikacji w chmurze, w tym o sposobach pozyskiwania danych od klientów. Grzegorz Jankowski z CANBI przytoczył przykład z obszaru trade marketingu z wykorzystaniem Oracle Cloud: po wykonaniu badań wśród marketerów, okazało się, że gromadzenie informacji o preferencjach klienta do późniejszej statystyki z użyciem robotów (chatboty), jest nieefektywne, bo zamykana jest w ten sposób opcja otwartych pytań. Automatyzacja w chmurze musi być więc stosowana rozważnie. Występ Doroty Wójtowicz poruszył z kolei tematykę technologii VDR, między innymi w kontekście teorii systemu i jego praktycznego zastosowania. Po wystąpieniu udaliśmy się na nasze stanowisko firmowe, gdzie odpowiadaliśmy na kolejne pytania zainteresowanych osób.

Jedną z obserwacji, jakie mogliśmy wynieść po konferencji, jest zauważalny niski odsetek rodzimych firm w obszarze rozwiązań chmurowych. Dostrzegamy również trend dojrzewania polskich firm IT w rozwijaniu polityki bezpieczeństwa dotyczący aplikacji przetwarzanych w chmurze. Zagadnienie to zdaje się więc wciąż dominować dyskurs o cloud-computingu.

Przetestuj najbezpieczniejsze konto w chmurze!

Bezpłatnie, przez 14 dni!

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Pixabay.com

Może Cię też zainteresować

No posts found!