Konferencja Rynek Finansowy

Polska nie jest już rynkiem rozwijającym się, ale aspirującym, choć wciąż nie rozwiniętym. Takie wnioski padły podczas dyskusji panelowej „Rynek kapitałowy w Polsce. Forma dojrzała czy stadium przejściowe?”, która miała miejsce podczas II Konferencji „Rynek finansowy – kapitał dla gospodarki”, a której partnerowała firma FORDATA.

Subiektywne podsumowanie

Z racji branży w której działamy, był to jeden z paneli na który najbardziej czekaliśmy. Paneliści przyznali, że jako kraj jesteśmy na dobrej drodze, aby stać się stabilnym dojrzałym rynkiem. Już teraz Polska wyróżnia się na tle innych krajów z regionu CEE. Jesteśmy traktowani jako odrębny rynek – przynajmiej przez inwestorów z Europy. Potwierdził to kryzys na linii Ukraina-Rosja, który w niewielkim stopniu wpłynął na to co działo się na polskim rynku kapitałowym. Potwierdziły się tym samym opinie, które słychać podczas podobnych wydarzeń od kilku lat.

Eksperci zgodnie przyznawali, że kapitał na inwestycje dla firm powinien być dywersyfikowany i pochodzić zarówno z rynku kapitałowego, ale także od banków, funduszy, czy takich nowoczesnych form finansowania jak crowdfunding. Oczywiście zależnie od fazy rozwoju firmy. W każdym razie źródła finansowania powinny być różnorodne. Im bardziej zdywersyfikowany kapitał, tym większa szansa, że szybciej dogonimy kraje w pełni rozwinięte.

Podczas innych paneli tematycznych nie zabrakło dyskusji o innowacyjności. Nie bez powodu, bo to przecież odpowiednie mechanizmy finansujące tę innowacyjność napędzają. Przy czym w myśleniu o innowacyjności nastąpiła naszym zdaniem dość wyraźna zmiana optyki. Do tej pory finansowanie, chociażby to wspierane przez UE ukierunkowane było na sektor MSP, jako jednego z największych pracodawców w Polsce.

Teraz wspierane mają być inwestycje o większym ryzyku, inwestycje infrastrukturalne, badania i rozwój w dużych przedsiębiorstwach. Ma to pobudzić innowacyjność w tych obszarach, które do tej pory nie mogły liczyć na duże wsparcie.Inwestycje mają być dokonywane w bardzo sprawnie działającej na Zachodzie formule Project Finance i wspierać znaczące, aczkolwiek ryzykowne przedsięwzięcia, w tym te infrastrukturalne.

Z racji tego, że banki nie są skłonne do ponoszenia takiego ryzyka, tak rozumianą innowacyjność mają pobudzić instytucje rządowe i pararządowe. Potwierdza to powstanie takich instytucji jak KFK, PIR, czy niedawno uruchomiona przez ARP spółka ARP Ventures. ARP Ventures będzie miała za zadanie wspierać przedsięwzięcia obarczone wyższym ryzykiem. Razem z partnerem branżowym będzie inwestowała od 5-15mln na okres od 3 do 5 lat. PIR już od jakiegoś czasu inwestuje w projekty infrastrukturalne w formule Project Finance.

Z naszej perspektywy, jako dostawcy Virtual Data Room, zarówno dywersyfikacja form finansowania, jak i rozwój formuły Project Finance w Polsce to bardzo obiecująca perspektywa. Będzie ona wpływała nie tylko na rozwój rynku kapitałowego, ale także na rozwój branży VDR w Polsce.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marta Kotwis
Key Account Director
Piotr Jankowski
Senior Account Executive
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas