FORDATA miała przyjemność wziąć udział w konferencji Crido M&A Forum, która odbyła się 25.10. br. w hotelu InterContinental w Warszawie. Podczas spotkania eksperci rynku M&A przedstawili w jaki sposób wiedza doradców łączy się z realiami polskich firm biorących udział w transakcjach fuzji i przejęć.

Głównymi zagadnieniami przedstawionymi podczas forum były: ryzyka prawne i podatkowe podczas przeprowadzania badania Due Diligence w firmie przygotowywanej pod fuzję, dylematy związane z inwestowaniem w podmioty z przyznaną pomocą publiczną oraz case study – polskie podmioty realizujące transakcje M&A za granicą. Poruszono również temat optymalizacji kosztów podatkowych.

Due Diligence – co jest istotne?

Eksperci zwrócili uwagę na ryzyka prawne przy badaniach Due Diligence dzieląc je na dwie grupy, tzw. ryzyk typowych, pod które podchodzą m.in. umowy między spółkami a członkami zarządów, umowy o zakazie konkurencji, przetwarzanie danych osobowych, czy też brak dokumentów i kooperacji ze strony sprzedającego. Druga grupa to ryzyka nietypowe, takie jak: twórcza biurokracja czyli dokumenty specjalnie przygotowane do Due Diligence, biznes oparty na relacjach właściciela, czy też tzw. pomoc publiczna. W mojej ocenie mówiąc o Due Diligence, nie można też zapomnieć o innych ryzykach, m.in. tych związanych z bezpieczeństwem informacji przekazywanych w toku Due Diligence drugiej stronie transakcji. Trzeba pamiętać, że transakcja może nie dojść do skutku, więc w interesie właściciela jest odpowiednie zabezpieczenie udostępnianych dokumentów.

Eksperci wskazali także, że dobry raport Due Diligence powinien zwierać opis ryzyka, jego ocenę, a także rekomendację jak zarządzać tym ryzykiem. Raport powinien także być przygotowany adekwatnie do potrzeb klienta, transakcji i rynku. Ważne jest, aby konstruktywnie podchodzić do analizy rynku a zarządzanie ryzykiem powinno być przeprowadzone zgodnie z oczekiwaniami klienta. Raport przygotowujący podmiot do transakcji, gdzie pojawia się pomoc publiczna powinien adresować wszystkie możliwe ryzyka związane ze zobowiązaniami targetu. Transakcja taka musi być dobrze przeanalizowana.

Case study – ekspansja zagraniczna

Jako przykład akwizycji zagranicznej przedstawiona została historia ekspansji firmy Exact System S.A. Szukano odpowiedzi na pytanie czy warto przy tego typu transakcjach korzystać z doradcy prawnego z Polski. Wnioski nie pozostawiają wątpliwości, że warto, ponieważ polski prawnik – ekspert – daje wartość dodaną do transakcji, rozumie polską firmę i cel akwizycji oraz jak będzie ona połączona z polskim biznesem.

Czy nadal możliwa będzie optymalizacja podatkowa transakcji?

Wprowadzony nowy departament w Ministerstwie Finansów dla GAAR (General Anti-Avoidance Rule – klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania), nowe bazy danych do sprawdzania i kontrolowania cen transferowych, nowe obowiązki dokumentacyjne dla firm mają pomóc Ministerstwu Finansów oceniać czy przeprowadzone transakcje były rynkowe. Mimo wprowadzania ciągłych zmian, regulacji, ustaw, czy klauzuli GAAR, ze względu na ich szybkie tempo wprowadzania, nadal będą pojawiać się w nich pewne luki. Stworzą one zapewne miejsce do uniknięcia bądź też obniżenia opodatkowania. Nie jest zaskoczeniem, że firmy i doradcy będą szukać rozwiązań, aby transakcje były nadal atrakcyjne zarówno po stronie sprzedającego jak i kupującego.

Zdjęcie główne – fotolia.com

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alicja Kukla-Kowalska
Key Account Manager
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas