Raport Fuzje i Przejęcia w Polsce

2 kwartał 2022

  • 89

    łączna liczba transakcji

  • 1.77 mld

    wartość największej transakcji (PLN)

  • 30 %

    popularność Virtual Data Room

Jeszcze więcej cyfryzacji polskich firm

Wskaźnik Digi Index 2022, który w pewien sposób jest odpowiednikiem PMI dla branży cyfrowej, wzrósł w tym roku o 0,6 punktu - z 1,8 do 2,4. To bardzo dobry znak, który wskazuje, że wśród polskich przedsiębiorców silnie rozwija się chęć zwiększenia nakładu wydatków na cyfryzację. Według autorów raportu menedżerowie coraz rzadziej zadają pytanie “czy”, a coraz częściej “jak” przeprowadzić cyfryzację firmy. Aż 70% respondentów badania zadeklarowało, ze inwestuje w digitalizację, co stanowi wzrost o 42% r-d-r. Z analiz wewnętrznych FORDATA wynika, że podobną tendencje wykazują właściciele kancelarii prawnych. Szczególnie mniejsze podmioty zwiększyły zainteresowanie narzędziem VDR, co ma związek m.in. z większym udziałem kancelarii w procesach transakcyjnych względem doradców corporate finance w ostatnim czasie. Z naszych szacunków wynika, że Virtual Data Room został wykorzystany w ok. 30% transakcji przeprowadzonych na polskim rynku w minionym kwartale.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Marcin Rajewicz ekspert FORDATA

Poprzednie raporty fuzji i przejęć w Polsce

Od 2014 roku obserwujemy rynek fuzji i przejęć. Co kwartał opisujemy najciekawsze transakcje z polskiego rynku M&A. Obserwujemy również częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.
O autorach

Jest czołowym dostawcą usługi Virtual Data Room w Polsce i w regionie CEE. Rozwiązanie FORDATA VDR wspiera największe transakcje M&A, IPO, inwestycje Private Equity i prywatyzacje.

W oparciu o autorskie systemy informatyczne, bazujące na technologii Virtual Data Room, pomaga klientom w zarządzaniu dokumentami i komunikacją podczas złożonych procesów transakcyjnych.

Współpracuje z liderami branż, w tym największymi firmami doradczymi, kancelariami prawnymi, bankami, czy funduszami PE/VC z całego świata. FORDATA zrealizowała dotychczas ponad 500 transakcji podnosząc bezpieczeństwo i efektywność projektów o łącznej wartości ponad 40 mld PLN.

Wraz z Domem Maklerskim Navigator jest czołowym niezależnym doradcą finansowym dla przedsiębiorstw specjalizującym się w transakcjach M&A oraz publicznych i prywatnych emisjach akcji i obligacji. W ciągu ostatnich lat Grupa Navigator zrealizowała ponad 35 transakcji różnego typu.

Partnerzy Navigator przeprowadzili transakcje o łącznej wartości ponad 6,2 mld PLN. Współpraca z międzynarodową siecią firm doradczych zrzeszonych pod szyldem Pandion Partners pozwala skutecznie obsługiwać transakcje międzynarodowe.

Navigator Capital wraz z Domem Maklerskim Navigator zajmują wysokie pozycje w niezależnych rankingach oceniających aktywność podmiotów doradczych na rynku polskim.