Skala restrukturyzacji jest inna w każdej branży. Co z Automotive?

Koronakryzys będzie miał długofalowe skutki. Wyniki bilansu rocznego mogą spowodować, że część firm dopiero w przyszłym roku podejmie ruchy restrukturyzacyjne. Dotyczy to między innymi branży automotive, która dotkliwie odczuła skutki globalnego spowolnienia gospodarczego, a pandemia, która negatywnie wpłynęła na sprzedaż aut i chwilowo zablokowała import, jeszcze ten kryzys pogłębiła.
Relatywnie dobre na tle koronawirusa wyniki Tesli, a w Europie – zaostrzenie przepisów środowiskowych, powinny przyspieszyć transformację w kierunku produkcji aut elektrycznych. Wiąże się to zarówno z przestawieniem linii na nowy typ produkcji, jak również nowymi inwestycjami.
Jak podaje Guardian, w Europie sprzedaż samochodów elektrycznych w kwietniu tego roku wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do kwietnia 2019 roku mimo obostrzeń, które spowodowały historyczny spadek całkowitej sprzedaży aut na starym kontynencie w tym samym okresie aż o 78%.
“Bez znaczącej transformacji i zdefiniowania na nowo roli koncernów motoryzacyjnych branża będzie miała prawdopodobnie trudności z utrzymaniem rentowności na obecnym poziomie. Rewolucja ta, mimo istniejących już trendów, przyspieszy pod wpływem epidemii koronawirusa” – komentuje we Wprost Daniel Martyniuk, partner w Deloitte.
Właściciele koncernów samochodowych, producenci technologii, a także inwestorzy w najbliższym czasie mogą więc stać się podmiotami w większej liczbie procesów konsolidacyjnych oraz restrukturyzacyjnych o szerszym zakresie.

FORDATA odpowiada na pojawiające się nowe potrzeby branży automotive

Według EY aż 96% osób decyzyjnych zatrudnionych w branży samochodowej, które wzięły udział w badaniu Global Capital Confidence Barometer (CCB) organizowanym przez firmę, przyznało, że planuje lub jest w trakcie prowadzenia procesów restrukturyzacyjnych. Z kolei 40% respondentów tego badania odpowiedziało, że zamierza dostosować do nowych warunków także przebieg transformacji cyfrowej swoich firm. FORDATA odpowiada na te potrzeby. System Virtual Data Room to możliwości takie jak, między innymi:
VDR może zostać wykorzystany w procesie restrukturyzacji już na etapie tworzenia planu naprawczego, a także w negocjacjach z inwestorami (bankami, funduszami Private Equity) oraz w zarządzaniu danymi osobowymi. System umożliwia dostęp do dokumentów tylko dla autoryzowanych osób i posiada moduł Q&A, który zapewnia scentralizowaną i efektywną komunikację. Z kolei raporty z aktywności użytkowników Virtual Data Room’u pozwalają lepiej określić przebieg procesu.

Jak zmienia się branża automotive?

Branża automotive w 2019 roku była świadkiem kilku megatransakcji, m.in. fuzji grup PSA i FCA oraz Daimler i Geely. W kolejnych latach powinniśmy jednak obserwować zwiększoną aktywność transakcyjną i restrukturyzacyjną niewielkich podmiotów. W ten sposób będą starały się one zapewnić sobie dostęp do większej bazy technologicznej, której nieobecność mogłaby uniemożliwić wprowadzanie nowoczesnych technologii.
Mali producenci mogą mieć w najbliższym czasie problem nie tylko z zapewnieniem płynności finansowej, ale – wobec braku kapitału porównywalnego do samochodowych gigantów – także z realizowaniem inwestycji, co skutkować będzie także większą liczbą postępowań kredytowych i związanych z nimi procesów, takich jak audyt czy Due Diligence.
W systemie FORDATA wszystkie tego typu procesy będzie można zrealizować szybciej, wygodniej i taniej, dbając przy tym o bezpieczeństwo informacji. Więcej o korzyściach Virtual Data Room’u dowiecie się Państwo z naszej strony poświęconej restrukturyzacji.

Restrukturyzacja szybciej, taniej, wygodniej!

Niezależnie od wielkości spółki

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować