Wyzwania na rynku nieruchomości komercyjnych

W dniach 26 i 27 września br. w Warszawie odbyło się Property Forum 2016. Po raz kolejny FORDATA wzięła udział w tej największej konferencji branży nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wśród jej uczestników znaleźli się inwestorzy, deweloperzy, najemcy, politycy, samorządowcy oraz finansiści. Jakie wnioski z debat, spotkań i dyskusji ekspertów zebrała FORDATA? Poniżej prezentujemy subiektywne podsumowanie tego wydarzenia.

Sprawdzian dla branży

Rynek nieruchomości komercyjnych stoi przed licznymi wyzwaniami, na które wpływ ma polityczna niestabilność w Polce oraz światowe zawirowania polityczno-gospodarcze z tematem Brexit na czele. Powoduje to zastój we wprowadzaniu innowacyjnych produktów i powstrzymuje europejskich inwestorów przed rozpoczęciem nowych przedsięwzięć inwestycyjnych. Wydaje się, że branża czeka na bardziej jasną sytuację rynkową, która da jej większe poczucie bezpieczeństwa w inwestowaniu. Nie bez znaczenia są coraz mniejsze stopy zwrotu z projektów takich jak: hotele, centra handlowe, biurowce czy też magazyny. Na zysk czeka się dłużej i nie jest on już tak pewny. Na rynku występuje także coraz mniej produktów, w które można zainwestować z myślą o wysokim zysku.

Polska nadal atrakcyjna dla inwestorów

Inwestorzy postrzegają polski rynek nadal jako bezpieczne, i mimo politycznych zawirowań, stabilne miejsce do inwestowania oraz lokowania kapitału. Według ekspertów nasz kraj cechuje wysoka płynność i decyzje o inwestycjach długofalowych z horyzontem 10-20-letnim należy podejmować właśnie teraz. Zainteresowanie polskim rynkiem wykazują firmy z Azji, m.in. Malezji, Japonii, Korei Południowej i Izraela. Nie należy kojarzyć tego trendu tylko z Chinami. Wpływ na zmianę kierunków inwestowania w Europie Zachodniej miał bez wątpienia wynik referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexit. Deweloperzy poszukują aktualnie nowych kierunków rozwoju. Polska jawi się jako atrakcyjny obszar w CEE, zwłaszcza ze względu na położenie geograficzne w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec. Przedsiębiorcy z Republiki Południowe Afryki także wybierają kraje CEE, m.in. Polskę, ze względu na niższe koszty inwestycji w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Jako negatywny czynnik wpływający na klimat inwestycyjny w Polsce wskazywana była trudna i zawiła polska biurokracja.

Prognozy lekko optymistyczne

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, będzie w 2016 r. podobna jak przed rokiem, kiedy wyniosła 4,1 mld euro. W I połowie 2016 roku miało miejsce kilka dużych transakcji, których wartość szacuje się poniżej 3 mld euro. Jeśli trend się utrzyma, jak twierdzi część ekspertów, to rok 2016 zakończy się na podobnym poziomie lub z lekką nadwyżką w stosunku do wyniku z 2015 roku. Największy udział transakcji w 2016 roku przypadnie na sektor nieruchomości handlowych, następnie biurowych i magazynowych.

Magazyny, centra handlowe i biura

W Polsce cały czas kształtuje się bardzo duży popyt na nowe powierzchnie magazynowe, zwłaszcza ze strony sektora e-commerce. Pomimo wielu realizowanych inwestycji magazynowych, współczynnik pustostanów nadal spada. Ponadto, doskonałe warunki do dalszego rozwoju branży zapewniają niskie koszty budowy, zakupu gruntów oraz finansowania. To powoduje także stały, sprzyjający klimat do rozwoju inwestycji Built-to-Suit. Eksperci przewidują jednak nasycenie rynku magazynowego w horyzoncie czasowym 2-3 lat.

Według panelistów Warszawa oraz główne miasta Polski wciąż mają potencjał na budowę nowych centrów handlowych. W stolicy, gdzie wciąż przybywa mieszkańców, każde nowo budowane osiedle wymaga centrum handlowego. Musi to być miejsce, które zabezpieczy nie tylko podstawowe potrzeby mieszkańców takie, jak artykuły spożywcze i odzieżowe, ale także rozrywkę zarówno dla młodszego, jak i dorosłego klienta. Centra handlowe muszą przyciągać ludzi swoim wystrojem, ofertą dla dzieci, a także udogodnieniami, m.in. miejscami parkingowymi, czy pomieszczeniami dla karmiących matek. Mają zachęcać klienta ofertą w taki sposób, aby chciał spędzić w nim swój wolny czas.

Na rynku biurowym, według specjalistów, również liczyć można na wzrosty. Polska staje się atrakcyjna w świetle wydarzenia jakim jest Brexit. Wiele firm mających siedzibę w Londynie zapowiedziało przeniesienie swoich biur do innych miast Europy. Rozważane są takie lokalizacje, jak Frankfurt, Paryż czy Dublin. Warszawa jawi się atrakcyjniejszym miejscem do relokacji biur w przypadku realnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Według danych, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym półroczu 2016 roku zbliżyły się do 5 mln m kw. Najbardziej dynamiczny wzrost podaży w pierwszej połowie tego roku odnotowano w centrum Warszawy. Największymi projektami ukończonymi w minionym półroczu były: Warsaw Spire A, 59 tys. m kw. (Ghelamco), Gdańsk Business Center 2 – bud. C i D, 49 tys. m kw. (HB Reavis) i Q22, 46,4 tys. m kw. (Echo Investment). Nasza stolica staje się też alternatywą dla firm, które planowały otwarcie swych biur w Londynie, a w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej poszukują innych lokalizacji.

Trendy

Eksperci nie obawiali się stawiać tez związanych z przyszłością rozwoju branży. Wskazywano na poszukiwanie nowych kierunków i produktów do inwestycji. Atrakcyjne stanie się inwestowanie w akademiki na wynajem, jako alternatywa dla studenckich stancji, domy seniora ze względu na ogólne starzenie się społeczeństwa, mieszkania budowane na wynajem, prywatne ośrodki medyczne, a także biurowce w mniejszych miastach.

Property Forum 2016 – było warto!

Udział w konferencji przyniósł sporą dawkę wiedzy z rynku nieruchomości komercyjnych, który jest dla FORDATA jednym z obszarów, w którym oferuje swoja aplikację Virtual Data Room. Nie bez znaczenia była możliwość poznania i porozmawiania z najważniejszymi osobami podejmującymi decyzje inwestycyjne w tym obszarze. Eksperci, specjaliści i praktycy dostarczyli uczestnikom wydarzenia solidną wiedzę, którą bez wątpienia wykorzysta również FORDATA.

Zdjęcie główne – fotolia.com