Ponad tysiąc gości, 2 dni dyskusji, 20 debat, 120 prelegentów i Gala Prime Property Prize – VII edycja spotkania najważniejszych osób z branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i regionie – Property Forum 2017 już za nami! Nieruchomości komercyjne w Polsce cieszą się wielkim zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, szczególnie z Azji i Afryki Południowej, dla których kluczowa jest skala inwestycji.

Uczestnicy Property Forum 2017 potwierdzili jednogłośnie, że polskie nieruchomości są niezwykle atrakcyjne, ze względu na lokalizację i wielkość rynku, a pozytywnego obrazu naszej gospodarki nie burzą nawet zawirowania polityczne. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie skala działania Brexitu, ani co stanie się w okresie najbliższych kilku lat, ale z pewnością inwestorzy i deweloperzy muszą być przygotowani na wszystko, gdyż branża ta niesie ze sobą nie tyle wiele możliwości, co i wyzwań.

Podsumowując tegoroczne spotkanie branżowe, należy podkreślić, że dla zagranicznych inwestorów, szczególnie tych z Azji czy Afryki Południowej, kluczowa jest skala inwestycji – interesują się głównie dużymi transakcjami portfelowymi. Nieruchomości komercyjne w Polsce w znakomitej większości znajdują się  w portfelach REIT inwestorów zagranicznych. Panattoni będzie w najbliższym czasie sprzedawał portfel spółek funduszu z Południowej Afryki.

Duży potencjał w polskich nieruchomościach dostrzegają inwestorzy z Azji, głównie z Malezji i Korei, w tym prywatne podmioty i fundusze państwowe i emerytalne. Jak podsumował Rasheed Hassan – dyrektor działu inwestycji międzynarodowych w firmie Savills, nowi gracze rynkowi wkraczają na rynek korzystając z niskich cen nieruchomości w warunkach bardzo ograniczonej konkurencji ze strony inwestorów krajowych. Po sfinalizowaniu transakcji w Londynie, Paryżu, skierowują swoją uwagę na Polskę, inwestując u nas pośrednio poprzez niemieckie fundusze emerytalne. W rezultacie kapitał azjatycki jest w Polsce obecny głównie poprzez niemieckie firmy, które mają doskonałe rozeznanie w prowadzeniu biznesu w  Polsce. Aby azjatycki kapitał pojawił się w Polsce bezpośrednio, potrzebny jest pierwszy gracz, który odważy się podjąć ryzyko i przetrzeć szlaki innym.

Dobra sytuacja gospodarcza Polski i warunki sprzyjające otwieraniu nowych biznesów znajdują odzwierciedlenie w kondycji rynku nieruchomości biurowych i magazynowych. Rośnie popyt na nowe powierzchnie ze strony sektora e-commerce, handlu tradycyjnego oraz branży motoryzacyjnej. Rynek jednak wciąż się zmienia, a niepokój rodzą turbulencje polityczne.

Duża dawka wiedzy w czasie debat, inspirujące prezentacje oraz przyjazny networking w gronie najważniejszych osób z sektora – tak Fordata wspomina VII Property Forum!

Źródło: Opracowanie własne Fordata z wykorzystaniem informacji ogólnodostępnych http://www.propertynews.pl

 

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dorota Wójtowicz
Business Development Specialist
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas