14 . 11 . 2022

CASE STUDY Jak Avallon realizuje inwestycje z Virtual Data Room?

14 . 11 . 2022

Co znajdziesz w tym artykule?

Fundusz Avallon w swojej dwudziestoletniej historii przeprowadził ponad 100 wykupów menedżerskich. Avallon angażuje się przede wszystkim w projekty inicjowane przez menedżerów, skupiając się na efektywnym zwiększaniu wartości ich firm. Fundusz pomaga osiągnąć sukces transakcyjny wszystkim stronom – w efekcie właściciele spółek mogą liczyć na to, że ich firma trafi w dobre ręce, a nowi zarządzający przejmują biznes, który dobrze znają. Zarówno w części procesów inwestycyjnych (w tym MBO, LMBO), jak i dezinwestycyjnych fundusz wykorzystuje system Virtual Data Room FORDATA. W jaki sposób pomagamy funduszowi Avallon przeprowadzać te procesy efektywniej?

 

NASZ KLIENT

Fundusz Private Equity Avallon, pionier na rynku wykupów menedżerskich w Polsce

ZAKRES WSPÓŁPRACY

Kilka transakcji zrealizowanych na polskim rynku od 2010

TYPY TRANSAKCJI

Inwestycje typu MBO, LMBO (m.in. Novo Tech, MPS Holding, Norlys)Wyjścia z inwestycji (m.in sprzedaż Good Food do funduszu Resource Partners)

01 Wyzwanie

Due Diligence to niezbędny etap każdego procesu inwestycyjnego. Jego rolą jest poddanie przedsiębiorstwa dogłębnej analizie, w celu jego wyceny przez inwestora. Due diligence angażuje specjalistów z wielu niezależnych firm, często rozproszonych geograficznie. W toku badania spółka będąca celem transakcji udostępnia inwestorom wrażliwe informacje, które mogą mieć wpływ na przyszłą pozycję konkurencyjną firmy. Ich ochrona jest krytyczna. Z kolei sprawna organizacja samego badania leży w interesie każdej zaangażowanej w nie osoby i firmy.

Avallon poszukiwał partnera technologicznego, który dostarczy rozwiązanie pozwalające przeprowadzać Due diligence w sposób bezpieczny, zorganizowany i komfortowy.

Avallon uczestniczy regularnie w wielu procesach inwestycyjnych (zarówno po stronie Inwestora, jak i sprzedającego). W transakcje zaangażowanych jest zwykle od 20 do kilkudziesięciu specjalistów z kilku niezależnych firm, często rozproszonych geograficznie. W toku badania Spółka będąca celem transakcji udostępnia inwestorom wrażliwe informacje. Ilość tych informacji nie jest duża, ale ich ochrona jest krytyczna. Z kolei sprawna organizacja badania Due diligence, będącego stałym etapem każdej transakcji, leży w interesie każdej zaangażowanej w nie osoby i firmy. Avallon już ponad 10 lat temu dostrzegał te potrzeby. Dlatego poszukiwał partnera technologicznego, który dostarczy rozwiązanie pozwalające przeprowadzać Due diligence on-line, w sposób bezpieczny, zorganizowany i komfortowy dla wszystkich jego uczestników. Poza niezawodnym systemem, dla Avallon ważne było znalezienie firmy, która pracuje zgodnie z podobnymi wartościami, bazującymi na zaufaniu, partnerstwie, uczciwości.

02 Rozwiązanie

Po pierwszej zrealizowanej z wykorzystaniem VDR transakcji (sprzedaż Good Food do funduszu Resource Partners), FORDATA stał się preferowanym przez Avallon partnerem technologicznym. W związku z tym, że Avallon występuje w różnych rolach (czasem jest sprzedającym, czasem inwestorem), umowę na VDR podpisujemy każdorazowo ze spółką-targetem. Korzystamy natomiast z dotychczasowych doświadczeń, aby właściwie określić wielkość VDR, czy czas potrzebny na udostępnienie VDR i domknięcie procesu.Pod każdą transakcję uruchamiany jest niezależny Data Room, w którym spółka-target udostępnia inwestorom i ich doradcom dokumenty będące przedmiotem badania due diligence. Dostęp możliwy jest przez internet, 24/7 z dowolnego miejsca, przy czym jest on ściśle uregulowany i nadzorowany. Wgląd do dokumentów mają wyłącznie te osoby, które zostały do tego upoważnione przez administratora po stronie właściciela/ menedżerów. Spółka-target, jak i fundusz (jeśli występuje w roli właściciela) ma pełną kontrolę nad przebiegiem badania, korzystając z raportów aktywności użytkowników.Na koniec każdego procesu, zgrywamy na szyfrowany nośnik całe archiwum VDR, wraz z wszystkimi raportami aktywności użytkowników. W przypadku udanej transakcji, archiwum staje się załącznikiem do umowy inwestycyjnej.

03 Korzyści

Inwestycje (w tym MBO, LMBO)Dezinwestycje
Spokój ducha - pewność dla właściciela, że żadna niepowołana osoba nie dowie się o prowadzonym procesie, a żaden dokument nie trafi tam, gdzie nie powinienKontrola - czyli piecza nad tym, kto, kiedy, gdzie i jakie dokumenty przegląda. Raz przyznany dostęp administrator może odebrać w dowolnym momencie jednym kliknięciem.
Wygoda - możliwość przeglądania dokumentów na każdym urządzeniu, przejrzysta struktura i proste nadawanie uprawnieńSzybkość - wydajny system VDR, zarówno technologicznie, jak i pod względem łatwości obsługi w połączeniu ze wsparciem klienta, co pozwala skrócić czas i koszty transakcji
Wsparcie - dedykowany opiekun projektu, dostępność całodobowa, responsywność w 15 minut przy kontakcie mailowym i w 15 sekund przy telefonicznymZasięg - zwiększenie możliwości dotarcia do większej liczby inwestorów, bez względu na strefę czasową

„Firma FORDATA dostarczyła naszej spółce kompleksowe rozwiązanie, które przekonuje zarówno swoją funkcjonalnością, jak i łatwością obsługi. Zaletą platformy VDR jest wysoki poziom bezpieczeństwa dokumentów, zagwarantowany dzięki unikalnemu systemowi nadawania dostępu do plików. Polecamy każdemu, kto ceni sobie wysoką jakość i poszukuje sprawdzonych, innowacyjnych rozwiązań biznesowych.”

Avallon

Case study powstało we współpracy z firmą Avallon.

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Udostępniaj bezpiecznie aż 30 typów plików. Skorzystaj z 14-dniowej wersji próbnej FORDATA Virtual Data Room.

Przetestuj Testuj bezpłatnie przez 14 dni
Może Cię zainteresować