Jak fundusz Real Estate sprzedaje nieruchomości efektywniej z VDR?

Co znajdziesz w tym artykule?
W ostatnich latach rynek nieruchomości w regionie środkowoeuropejskim napędzany był z jednej strony wzrostem sektora e-commerce, z drugiej zaś stopowany przez niepewność cenową wywołaną pandemią, szczególnie w sektorze biurowym, który musiał niespodziewanie dostosować się do zmiany trybu pracy na zdalny (więcej o pandemii i rynku RE piszemy w osobnym artykule) W tej sytuacji część inwestycji wstrzymano, a inne wymagały utrzymania odpowiednio szybkiego tempa postępowania ze względu na wahania cenowe i obostrzenia pandemiczne.
NASZ KLIENT

Fundusz Real Estate działający w regionie CEE

TYPY TRANSAKCJI

Due Diligence, sprzedaż nieruchomości komercyjnych

CEL
Sprzedaż kilku spółek zarządzających nieruchomościami komercyjnymi

01 Wyzwanie

Nasz klient, fundusz Real Estate z ugruntowaną pozycją na rynku środkowoeuropejskim, potrzebował narzędzia, które umożliwiłoby szybką realizację procesu Due Diligence oraz sprzedaży nieruchomości, a jednocześnie zapewniło:

Wyjście z inwestycji obejmowało kilka spółek zarządzających pakietami nieruchomości w sektorze retail. Inwestorowi, firmie zagranicznej, zależało na tym, aby proces przebiegł zdalnie, jak najszybciej i bez ograniczeń geograficznych czy technicznych. Dostęp do dokumentacji musiał być możliwy 24/7, aby analiza dokumentów mogła odbyć się szybko, bez względu na strefę czasową inwestora.
Z perspektywy właścicieli spółek-celów oraz funduszu istotna była natomiast łatwość udostępnienia inwestorowi oczekiwanej dokumentacji oraz zachowanie kontroli nad tym, kto i w jakim zakresie otrzyma do niej dostęp.
1

Inwestorowi zależało na tym, aby cały proces przebiegł zdalnie, jak najszybciej i bez ograniczeń geograficznych czy technicznych.

02 Rozwiązanie

System FORDATA Virtual Data Room doskonale odpowiedział na potrzeby bezpiecznej i wygodnej wymiany poufnej dokumentacji. Szczególnie w sytuacji, kiedy pojawiła się presja na szybkie domknięcie inwestycji.
W ramach umowy podpisanej ze wszystkimi spółkami-celami skonfigurowaliśmy system w taki sposób, aby poszczególne strony projektu miały łatwy dostęp do właściwych sobie części projektu.
Dzięki temu udało się nam ograniczyć ryzyko wystąpienia chaosu informacyjnego, co miało bezpośredni wpływ na szybkość zakończenia procesu sprzedaży nieruchomości.
Dokumentacja każdej ze spółek została klarownie ustrukturyzowana, a administratorzy systemu uzyskali pełen wgląd w to, co dzieje się w VDR dzięki:
Sam proces ładowania i udostępniania dokumentów, dzięki m.in. automatycznym operacjom dla całych grup użytkowników, był maksymalnie szybki i wydajny. Za każdym razem, gdy pojawił się nowy dokument, Inwestorzy i ich doradcy otrzymywali powiadomienia. Mogli również skorzystać z wbudowanego modułu Q&A.

03 Korzyści

Warto po raz kolejny odnieść się do potrzeb, które pojawiały się po stronie właścicieli, jak i inwestorów. Właściciele, a więc spółki-cele oraz sam fundusz, dzięki skróceniu czasu trwania transakcji mogli ograniczyć koszty oraz ryzyka wynikające z niepewnej sytuacji rynkowej.

Podobną korzyść mogliśmy również zauważyć po stronie inwestora – skrócenie postępowania Due Diligence to m.in. mniejsza podatność na wahania rynkowe. Nie tylko zdalny dostęp 24/7, ale również łatwość poruszania się po systemie i odnajdowania interesującej dla inwestora dokumentacji, zostały szczególnie docenione przez naszych Klientów.

Właściciele mogli ograniczyć koszty oraz ryzyko. Dla inwestora korzyścią była mniejsza podatność na wahania rynkowe oraz zdalny dostęp.

Sprzedaż wszystkich spółek zakończyła się sukcesem w przewidywanym terminie i bez konieczności angażowania dużych zasobów. Jesteśmy dumni, że kolejna wielomilionowa transakcja w branży Real Estate została zrealizowana z pomocą FORDATA.

Udostępniaj bezpiecznie aż 30 typów plików,
w tym DWG i DXF

Wypróbuj FORDATA VDR bezpłatnie przez 14 dni

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować