25 . 02 . 2022

CASE STUDY Jak fundusz Real Estate sprzedaje nieruchomości efektywniej z VDR?

25 . 02 . 2022

Co znajdziesz w tym artykule?

W ostatnich latach rynek nieruchomości w regionie środkowoeuropejskim napędzany był z jednej strony wzrostem sektora e-commerce, z drugiej zaś stopowany przez niepewność cenową wywołaną pandemią, szczególnie w sektorze biurowym, który musiał niespodziewanie dostosować się do zmiany trybu pracy na zdalny (więcej o pandemii i rynku RE piszemy w osobnym artykule)

W tej sytuacji część inwestycji wstrzymano, a inne wymagały utrzymania odpowiednio szybkiego tempa postępowania ze względu na wahania cenowe i obostrzenia pandemiczne.

Klient:
Fundusz Real Estate działający w regionie CEE
Typ transakcji:
Due Diligence, sprzedaż nieruchomości komercyjnych
Cel:
Sprzedaż kilku spółek zarządzających nieruchomościami komercyjnymi

Wyzwanie:

Nasz klient, fundusz Real Estate z ugruntowaną pozycją na rynku środkowoeuropejskim, potrzebował narzędzia, które umożliwiłoby szybką realizację procesu Due Diligence oraz sprzedaży nieruchomości, a jednocześnie zapewniło:

  • łatwy i stały kontakt z inwestorem
  • zachowanie poufności dokumentacji spółek o wysokiej wartości
  • wygodę uczestnictwa w transakcji zarówno dla spółek-celów, funduszu, jak i inwestorów oraz doradców

Wyjście z inwestycji obejmowało kilka spółek zarządzających pakietami nieruchomości w sektorze retail. Inwestorowi, firmie zagranicznej, zależało na tym, aby proces przebiegł zdalnie, jak najszybciej i bez ograniczeń geograficznych czy technicznych. Dostęp do dokumentacji musiał być możliwy 24/7, aby analiza dokumentów mogła odbyć się szybko, bez względu na strefę czasową inwestora.

Z perspektywy właścicieli spółek-celów oraz funduszu istotna była natomiast łatwość udostępnienia inwestorowi oczekiwanej dokumentacji oraz zachowanie kontroli nad tym, kto i w jakim zakresie otrzyma do niej dostęp.

Inwestorowi zależało na tym, aby cały proces przebiegł zdalnie, jak najszybciej i bez ograniczeń geograficznych czy technicznych.

Rozwiązanie:

System FORDATA Virtual Data Room doskonale odpowiedział na potrzeby bezpiecznej i wygodnej wymiany poufnej dokumentacji. Szczególnie w sytuacji, kiedy pojawiła się presja na szybkie domknięcie inwestycji.W ramach umowy podpisanej ze wszystkimi spółkami-celami skonfigurowaliśmy system w taki sposób, aby poszczególne strony projektu miały łatwy dostęp do właściwych sobie części projektu.Dzięki temu udało się nam ograniczyć ryzyko wystąpienia chaosu informacyjnego, co miało bezpośredni wpływ na szybkość zakończenia procesu sprzedaży nieruchomości.Dokumentacja każdej ze spółek została klarownie ustrukturyzowana, a administratorzy systemu uzyskali pełen wgląd w to, co dzieje się w VDR dzięki:

  • Raportom administracyjnym, dzięki którym administrator widział np. kto ładował i/lub usuwał pliki, kto zmieniał uprawnienia do plików, ich nazwy lub kto przesuwał dokumenty w strukturze
  • Raportom aktywności użytkowników zewnętrznych dzięki którym administrator mógł określić, które dokumenty cieszyły się największą popularnością u inwestora, lepiej zrozumieć jego intencje i przygotować się na sesję pytań

Sam proces ładowania i udostępniania dokumentów, dzięki m.in. automatycznym operacjom dla całych grup użytkowników, był maksymalnie szybki i wydajny. Za każdym razem, gdy pojawił się nowy dokument, Inwestorzy i ich doradcy otrzymywali powiadomienia. Mogli również skorzystać z wbudowanego modułu Q&A.

Korzyści

Warto po raz kolejny odnieść się do potrzeb, które pojawiały się po stronie właścicieli, jak i inwestorów. Właściciele, a więc spółki-cele oraz sam fundusz, dzięki skróceniu czasu trwania transakcji mogli ograniczyć koszty oraz ryzyka wynikające z niepewnej sytuacji rynkowej.Podobną korzyść mogliśmy również zauważyć po stronie inwestora – skrócenie postępowania Due Diligence to m.in. mniejsza podatność na wahania rynkowe. Nie tylko zdalny dostęp 24/7, ale również łatwość poruszania się po systemie i odnajdowania interesującej dla inwestora dokumentacji, zostały szczególnie docenione przez naszych Klientów.

Właściciele mogli ograniczyć koszty oraz ryzyko. Dla inwestora korzyścią była mniejsza podatność na wahania rynkowe oraz zdalny dostęp.

Sprzedaż wszystkich spółek zakończyła się sukcesem w przewidywanym terminie i bez konieczności angażowania dużych zasobów. Jesteśmy dumni, że kolejna wielomilionowa transakcja w branży Real Estate została zrealizowana z pomocą FORDATA.

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Udostępniaj bezpiecznie aż 30 typów plików, w tym DWG i DXF. Wypróbuj FORDATA VDR bezpłatnie przez 14 dni.

PRZETESTUJ Testuj bezpłatnie przez 14 dni
Może Cię zainteresować