Jak udostępnić dokumenty zespołowi doradczemu z innego kontynentu?

Co znajdziesz w tym artykule?

Fundusz Avallon w swojej dwudziestoletniej historii przeprowadził ponad 100 wykupów menedżerskich. Avallon angażuje się przede wszystkim w projekty inicjowane przez menedżerów, skupiając się na efektywnym zwiększaniu wartości ich firm. Fundusz pomaga osiągnąć sukces transakcyjny wszystkim stronom – w efekcie właściciele spółek mogą liczyć na to, że ich firma trafi w dobre ręce, a nowi zarządzający przejmują biznes, który dobrze znają. Zarówno w części procesów inwestycyjnych (w tym MBO, LMBO), jak i dezinwestycyjnych fundusz wykorzystuje system Virtual Data Room FORDATA. W jaki sposób pomagamy funduszowi Avallon przeprowadzać te procesy efektywniej?

NASZ KLIENT
NOVAGO sp. z o.o. – jedna z największych firm przetwarzających odpady komunalne w Polsce.
TYP TRANSAKCJI

Przejęcie 100% udziałów Spółki
„Transakcja Novago jest największą chińską inwestycja w Polsce oraz największą akwizycją w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej.”

SPRZEDAJĄCY

Abris Capital Partners – iodący niezależny fundusz private equity koncentrujący się na firmach średniej wielkości w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

KUPUJĄCY

China Everbright International Limited – wiodąca i jedna z największych firm ochrony środowiska w Chinach, działająca w czterech głównych segmentach: ekologicznej energii, ekologicznej wody, greentech oraz ekologicznej technologii

DORADCY SPRZEDAJĄCEGO

Pekao Investment Banking (M&A), Norton Rose Fulbright (prawne), Deloitte (finansowe, podatkowe, komercyjne), Ramboll Environ (środowiskowe).

01 Wyzwanie

W transakcję zaangażowanych było ponad 120 ekspertów z kilkunastu zespołów doradczych, reprezentujących stronę sprzedającą i kupującą. Każdy z nich miał na celu dokonanie analizy due diligence właściwego dla siebie obszaru (podatki, prawo, finanse, środowisko). Aby wesprzeć ten proces Novago musiało udostępnić doradcom kilka tysięcy dokumentów, odpowiednio zróżnicować dostęp do plików, aby w efekcie wszyscy mogli pracować niezależnie nad właściwym dla siebie zbiorem informacji, a także komfortowo ze swoich lokalnych biur w Europie i Azji.

Z drugiej strony spółka, nie mając pewności, że negocjacje zakończą się podpisaniem umowy inwestycyjnej, musiała zadbać o bezpieczeństwo przekazywanych informacji i odpowiednio zabezpieczyć dokumenty.

02 Rozwiązanie

Pekao Investment Banking, pełniąc rolę doradcy transakcyjnego zarekomendował FORDATA. Data room pozwolił uporządkować dostęp do dużej iloci informacji poprzez stworzenie przejrzystej struktury katalogów i nadanie selektywnego
dostępu do plików. Użytkownicy mogli analizować dokumenty on-line 24 godziny na dobę, wygodnie ze swoich biur.
W przypadku pojawienia się pytań natury technicznej, mogli liczyć na błyskawiczne wsparcie zespołu FORDATA, z gwarantowanym czasem reakcji 15 minut 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Aby nie wprowadzać chaosu informacyjnego każdy widział tylko te pliki, które były niezbędne do realizacji jego zadań. W przypadku pojawienia się nowych dokumentów, każdy był o tym automatycznie informowany.

Klient mógł liczyć na natychmiastowe wsparcie zespołu FORDATA zgwarantowanym 15-minutowym czasem reakcji na zapytania 24/7.

Podczas trwającego prawie 6 miesięcy procesu, doradca sprzedającego mógł na bieżąco analizować aktywność użytkowników i dzięki temu przygotować się z wyprzedzeniem na nadchodzące pytania ze strony inwestora. Większość dokumentów była zabezpieczona przed zapisem na dysku i drukiem, dokumenty były opatrzone znakiem wodnym, co z kolei dało sprzedającemu gwarancję, że żadne poufne informacje nie dostaną się w niepowołane ręce.

03 Korzyści

Jaką wartość dostarczyła FORDATA?

Dla zbywcy

Data Room zagwarantował bezpieczeństwo poufnych dokumentów udostępnianych w toku transakcji wielu niezależnym podmiotom, a także zapewnił spółce kontrolę nad prowadzonym procesem i przekazywanymi informacjami. Dzięki aktywnemu wsparciu zespołu FORDATA, ułatwił także zespołowi Zbywcy skupienie się na merytoryce procesu i negocjacjach i tym samym przyspieszył realizację transakcji.

Dla Nabywcy i Doradców

VDR zapewnił komfortowy, zgodny z branżowymi standardami udział w transakcji. Pozwolił analizować dokumenty wygodnie z biura lub innego miejsca na ziemi, w preferowanym przez użytkownika czasie, ograniczając wyjazdy służbowe do niezbędnego minimum (szczególnie, że transakcja
była transgraniczna).

04 Referencje

Cenimy wysoką jakość obsługi FORDATA w realizacji projektu. Wielokrotnie zespół Obsługi Klienta FORDATA działał niezwłocznie z wielką starannością oraz w czasie przewyższającym nasze oczekiwania.

- Piotr Rudzki, Dyrektor w Departamencie Doradztwa Finansowego Pekao Investment Banking S.A.

FORDATA dostarcza system, który zagwarantował oczekiwane przez nas bezpieczeństwo danych, pozwalając na przeprowadzenie badania Due Diligence w formie elektronicznej, zgodnie ze standardami branżowymi oczekiwanymi przez zagranicznych inwestorów.

- Bartosz Szałek, Vice President, CFO at Novago sp. z o.o.

Case study powstało we współpracy z firmą Novago i Pekao Investment Banking.

Wymiana poufnych dokumentów pomiędzy firmami z różnych kontynentów

Skorzystaj z darmowej wersji próbnej przez 14 dni

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Facebook
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować