Popularność systemu Virtual Data Room

27 lipca 2015 Z życia firmy, Case study

Popularność systemu Virtual Data Room (VDR) rośnie na całym świecie. Wiele spółek dostrzega wartość nowoczesnych technologii podczas realizacji różnych typów procesów transakcyjnych, w szczególności fuzji i przejęć. Przemawia za tym przede wszystkim zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa poufnych danych udostępnianych zainteresowanym stronom w toku transakcji.

Plastwag S.A., firma specjalizująca się w produkcji kompletnego wyposażenia wyłożeń kompozytowych do pojazdów szynowych i autobusów, poszukując inwestora zdecydowała się na wykorzystanie systemu FORDATA Virtual Data Room. „Analiza Due Diligence realizowana przez potencjalnych nabywców w tradycyjny sposób byłaby utrudniona i zajęłaby dużo czasu” – stwierdza Cyprian Tokarz, Prezes Zarządu Plastwag S.A.Możliwość przeglądania dokumentów on-line, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca na ziemi pozwoliła na przeprowadzenie procesu w krótszym czasie oraz zapewniła bardziej komfortowe warunki pracy dla inwestorów” – dodaje Tokarz.

Zachowanie poufności dokumentów i zapewnienie sprawnego przepływu informacji w toku transakcji wymaga szczególnych środków i uwagi. To wtedy udostępniane są najbardziej wrażliwe informacje na temat spółki i jej działalności, zewnętrznym, często niezwiązanym z firmą podmiotom. Świadomi przedsiębiorcy decydują się na rozwiązania Virtual Data Room, gdyż wiedzą, że są one w stanie odpowiedzieć na te wyzwania.

Systemy VDR dedykowane są do wsparcia procesów transakcyjnych, m.in. takich jak fuzje i przejęcia. Poza tym, że spełniają wymagania bezpieczeństwa, jak w bankowości elektronicznej, to posiadają dedykowane funkcje, które pozwalają w pełni kontrolować przepływ informacji podczas procesu” – mówi Aleksandra Prusator z FORDATA, lidera w Polsce w zakresie rozwiązań Virtual Data Room. „Należą do nich m.in. blokada zapisu dokumentu na dysku, blokada druku, znaki wodne na dokumentach czy raporty, które bardzo precyzyjnie śledzą aktywność każdego inwestora” – dodaje.

Jak stwierdza Prezes Tokarz: „Przekonaliśmy się, iż skorzystanie z usług firmy FORDATA było bardzo dobrym wyborem. Z sukcesem zakończył się proces przejęcia, a kupującym została szwajcarska firma Schweiter Technologies”.