Relacja z Investment Forum & Awards Gala 2018

W dniu 8 maja 2018r. miało miejsce spotkanie kluczowych inwestorów i eksporterów z Polski i zagranicy w ramach IX edycji Investment Forum & Awards Gala. W tym roku Forum odbyło się pod hasłem „Inwestycje–Kapitał–Innowacje”, a wydarzenie zwieńczyła uroczysta gala rozdania Diamentów Inwestycji.Investment Forum_FORDATA_Executive Club

Dotychczasowe edycje konferencji cieszyły się dużym zainteresowaniem środowiska biznesowego, skupiając w jednym miejscu kluczowych przedstawicieli sektora rynków inwestycyjnych oraz przedsiębiorców z Polski i zagranicy (o wcześniejszej edycji Investment Forum & Private Equity Awards Gala 2017 pisaliśmy TUTAJ). Forum zyskało status najbardziej merytorycznego i prestiżowego wydarzenia o tematyce inwestycji. Wśród tematów podejmowanych podczas tegorocznej konferencji były zagadnienia dotyczące możliwości inwestycji i zmian modeli funkcjonowania firm w dobie rewolucji technologicznej.

W konferencji uczestniczyła Alicja Kukla-Kowalska, Key Account Manager FORDATA, która podzieliła się z nami refleksjami i nowinkami branżowymi w kontekście perspektyw dla przedsiębiorców w zakresie pozyskiwania kapitału na rozwój globalny, kierunku polskich inwestycji oraz popytowego podejścia do inwestycji start-upów.Executive Club_Investemnt Forum_FORDATA

Przedsiębiorstwa muszą inwestować w innowacje i unikatowe produkty, będące kluczem do rozwoju i zwiększania zasięgu działalności firmy, a co za tym idzie generowania większych przychodów.

Polska gospodarka w optymalnej fazie

Duża dynamika PKB. Inflacja na niskim poziomie. Dobry bilans handlowy. Najwyższa wartość inwestycji zagranicznych. Deficyt budżetowy pod kontrolą. Rynek pracy z niskim bezrobociem. Dobrze rozwinięty sektor bankowy, ale słabo rozwinięty rynek kapitałowy. Banki nie są zbyt skłonne by udzielać kredytów start-upom. Zbyt duże ryzyko związane jest z faktem, że choć po roku działalności blisko 70% start-upów wciąż funkcjonuje, to po 5 latach już tylko 30% z nich radzi sobie na rynku. Banki chętniej natomiast inwestują w młode spółki, które osiągnęły już w miarę ugruntowaną pozycję na rynku.

Fundusze PE są zainteresowane głównie dużymi podmiotami i dużymi wykupami. Fundusze VC pozostają wciąż słabo rozwinięte w Polsce, choć pełnią kluczową rolę na świecie w inwestowaniu w nowe technologie oraz innowacje. Innowacje są wyzwaniem dla wielu krajów, trendem pozwalającym na rozwój, w Polsce tylko 1% PKB jest przeznaczony na wydatki rozwojowe, a powinno być 2 czy nawet 3 razy więcej. Wciąż nie mamy dobrze funkcjonującego trójkąta ’Państwo-Biznes-Uczelnie’ wspierającego wprowadzanie innowacji w Polsce.

W co inwestować?

Takiej odpowiedzi nie uzyskaliśmy, ale na pewno zrównoważone inwestycje, zarówno w ludzi, zasoby pracownicze, jak i nowe technologie, know-how są kluczem do sukcesu firmy. Każdy biznes jest inny i implikuje zastosowanie indywidualnych rozwiązań hi-tech, by móc się rozwijać. Dla jednych – inwestycja w nowe technologie, software, automatykę ograniczy koszta po stronie pracowników, a przyspieszy i zwiększy produkcję oraz usprawni dostawę towarów, a dla innych – zastosowanie innowacyjnego sposobu zarządzania ludźmi i ich czasem pracy wzmocni pozycję firmy na rynku.

Jeszcze kilkanaście lat temu wprowadzanie zmian/innowacji trwało rok czy 2 lata, obecnie dynamika i ilość wprowadzanych innowacji zmusiła firmy do szybszego ich wdrażania. 10 czy 20 lat temu rynek pracy miał zupełnie inny charakter. Obecnie poprzez wprowadzane zmiany po stronie automatyzacji, jak i rozwój nowych technologii, pracodawca daje możliwość pracy w elastycznym wymiarze godzin, czasem z dowolnego miejsca na świecie, mobilizując często młodą kadrę do przekwalifikowania się.

Pozycja Start-upów

Ważnym tematem omawianym były start-upy, jako te które wprowadzają innowacje i mobilizują firmy do ciągłego rozwoju i inwestycji, aby pozostać konkurencyjnym na rynku. O ile start-upów istniejących na rynku jest bardzo dużo, to tylko mały procent jest w stanie zaistnieć. Według panelistów największym wyzwaniem dla start-upów jest walka i odporność psychiczna ich założycieli. Dzisiejszy rynek jest trudny, a start-upy rosną jak grzyby po deszczu. Nad podobnymi rozwiązaniami może pracować jednocześnie kilkanaście niezależnych grup w różnych częściach globu. Walka o to, kto pierwszy zainteresuje środowisko swoim rozwiązaniem, działania biznesowe niosą ze sobą ryzyko, takie jak: fiasko związane z niedopasowaniem innowacji do rynku czy brak zainteresowania inwestorów.

A jak już jest zainteresowanie to skąd zdobyć źródło finansowania? Paneliści wskazywali różne możliwości w zależności od wielkości, zaawansowania, ewentualnych już przychodów generowanych przez start-up, jakimi są – seed capital, fundusze VC, fundusze PE, fundusze publiczne, aniołowie biznesu czy banki. Ale podkreślali, że sukces start-upu zależy od osób które za nim stoją, ich determinacji i 'szczęścia biznesowego’ w postaci chociażby znalezienia niszy gdzie produkt/usługa znajdzie swoje zastosowanie.

Inwestycje globalne

Polskie marki coraz lepiej radzą sobie ze zdobywanem rynków zagranicznych, jedne poprzez akwizycję spółek w innych regionach, inne poprzez otwieranie biznesów lokalnie. Z pewnością o wiele łatwiej jest rozpocząć działalność zagraniczną (poprzez chociażby otworzenie przedstawicielstwa zagranicą) firmom z reputacją i rozpoznawalnym logo na świecie.  Polskie firmy mimo znakomitej rozponawalności marki w Polsce, równie dobrze mniejszymi krokami, radzą sobie na rynkach zagranicznych i sukcesywnie rozwijają się, dzięki wsparciu kapitałowym banków czy funduszy PE.

Najważniejszy wniosek, który nasuwa się po konferencji, to fakt, że wszelkiego rodzaju inwestycje są konieczne w firmach. Zarówno te wprowadzające innowacje technologiczne, jak i te zmieniające kulturę pracy oraz inwestycje w rozwój firm lokalnie i globalnie. W jakim kierunku pójść by nie wypaść z gry, by wciąż się rozwijać finansowo, wielkościowo i technologicznie? Warto przed podjęciem decyzji porozmawiać z doświadczonym doradcą biznesowym, który wskaże właściwe kierunki rozwoju, podpowie gdzie szukać i skąd wziąć te innowacje (start-upy), jaki model finansowania wybrać (VC, PE, bank) oraz gdzie znależć niszę na rozwój.

Więcej informacji o IX edycji Investment Forum & Awards Gala znajdą Państwo TUTAJ.

Zdjęcia: Archiwum FORDATA i Executive Club

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alicja Kukla-Kowalska
Key Account Manager
Spodobało Ci się?
Udostępnij!
Najczęściej czytane
Obserwuj nas